LIBÍN-S PRACHATICE VYSTOUPIL NA HUDEBNÍM FESTIVALU V JÁMĚ, 08.07.2023

Jáma je malá hezká vesnička na břehu potoka Melhutka nedaleko od Mičovic. Na návsi se tu počátkem července koná pravidelně multižánrový Hudební festival Pod lípou v Jámě. Letos to byl již XIX. ročník. Samozřejmě festivalová řada byla přerušena pandemií covidu.

Libín-S Prachatice bude 08.07.2023 na Hudebním festivalu Pod lípou v Jámě

Plakát XIX ročníku Hudebního festivalu Pod lípou v Jámě

Libín-S Prachatice je pravidelným hostem, otevírá vždy sobotní program lidové hudby. Naposledy byl v Jámě v červenci 2019. Letos Libín-S Prachatice dostal znovu pozvání do Jámy.

Libín-S Prachatice otevírá pravidelně svoje vystoupení tancem Bavorov. Nejinak to bylo i v Jámě.

Úvodní tanec Bavorov

Úvodní tanec Bavorov

Na taneční plochu na návsi v Jámě pak nastoupili chlapi – tanečníci folklorního souboru Libín-S Prachatice s tanci Hoši a Bába.

Hoši - Bába

Hoši

Hoši - Bába

Bába

Primáška kapely Helena Dvořáková, když uváděla další taneční pásmo, připomněla pravidelná vystoupení folklorního souboru Libín-S Prachatice u Schwarzenberského plavebního kanálu na Jeleních Vrších. Tam často přichází i volarský farář P. Karel Falář. Ten si většinou vyžádá tanec Ždíkovská fara. Libíňáci zařadili Ždíkovskou faru do programu v Jámě, přestože nebyl Karel Falář přítomen.

Ta ždíkovská fata

Ta ždíkovská fara

Tanec se šavlemi má svůj původ v masopustních tancích na Kaplicku. Libín-S Prachatice pojmenoval taneční pásmo Huláni.

Huláni

Huláni

Pro trochu uklidnění přišla na řadu písnička.

Písnička

Písnička

Již bylo řečeno, že soubor Libín-S Prachatice je aktivní u Schwarzenberského plavebního kanálu, je nositelem hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Přišel proto s tanečním pásmem Plavci. Co má společného plavení dříví s folklorem? Schwarzenberský plavební kanál sloužil původně k plavení palivového dřeva ze šumavských lesů na povodí Vltavy přes hlavní evropské rozvodí k řece Große Mühl a po ní až k Dunaji. U ústí do Dunaje bylo třeba dřevo vytáhnout z vody a připravit ho k další dopravě na lodích až do císařského hlavního města Vídně, Na tuto velmi těžkou práci nebylo v okolí dostatek volného personálu, proto přicházely celé skupiny mladých mužů a žen z Prácheňského kraje – u Horažďovicka, Strakonicka, Písecka i Prachaticka, aby pracovali od pěti ráno do sedmi večer. Večer u ohňů vytáhli Češi z domova přinesené housle, citery i tehdy v Čechách ještě obvyklé dudy, nad táborem zněla česká muzika, písničky, několikrát během týdne se dokonce tancovalo, přestože tanec není tím nejlepším způsobem k odpočinutí unavených nohou. K překvapení ředitele českokrumlovského panství stáli Češi opět v pět ráno u vykládacích kanálů, nebyly na nich vidět stopy dlouhého večera a krátké noci.

Kdo by chtěl vidět folklorní soubor na živo u Schwarzenberského plavebního kanálu, je možné se za ním vypravit 13.08.2023 na Jelení Vrchy, nebo 02.09.2023 k hraničnímu potoku Ježová / Iglbach.

Plavci

Plavci

Libín-S Prachatice existuje již téměř 35 let. Za tu dobu některým z chlapů zešedivěly a narostly vlasy, jiní těch vlasů mají méně. Ale děvčata zůstávají stále krásná. Máme se rádi, rádi se pochlubíme, když je důvod něco slavit. 8. července letos Vlaďka slaví kulaté narozeniny. Dostala kytici od kapely a po růži od tanečníků Samozřejmě, že šla do kola!

Vlaďka má kulaté narozeniny - do kola ji vyvedli všichni tanečníci, také její Honza

Vlaďka má kulaté narozeniny – do kola ji vyvedli všichni tanečníci, také její Honza

Následovala další písnička, tanečníci potřebovali čas na přípravu. Podíváme se na pódium. Jirka oslaví narozeniny hned zítra 09.07.2023. A ještě se podíváme na nejmladší členku kapely – Terezku.

Písnička

Jirka

Písnička

Terezka

Snad v každém statku měli koně. I my, Libín-S Prachatice máme svého koně, ten náš, na rozdíl od těch na statku, umí tancovat. Taneční pásmo Koně je oslava těchto krásných pracantů.

Koně

Koně

Přiblížil se závěr vystoupení folklorního souboru Libín-S Prachatice na XIX. Hudebním festivalu Pod lípou v Jámě. Libín-S Prachatice se rozloučil tanečním pásmem V Prachaticích

Rozlučkový tanec V Prachaticích

Rozlučkový tanec V Prachaticích

Věříme, že se folklorní soubor Libín-S Prachatice do Jámy vrátí, možná to bude už příští rok!