STUDENTI UNIVERZITY TŘETÍHO VĚKU U SCHWARZENBERSKÉHO PLAVEBNÍHO KANÁLU NEZNÁMÉHO, 23.04.2019,

Tři desítky seniorů – studentů Univerzity třetího věku na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích studijního oboru Šumava známá – neznámá, Schwarzenberský plavební kanál se v úterý 23. dubna 2019 vydali na první z pěti exkurzí – terénní výuky.

Většina z účastníků jela od fakulty v Českých Budějovicích, ale další jeli i z Větřní a z Vimperku. Sraz byl v bývalé osadě Růžový Vrch / Rosenhügel v lokalitě, kterou dnes na mapě najdete jako U Korandy. 4. května 1789 právě tady zahájil schwarzenberský inženýr Joseph Rosenauer s osmdesáti lidmi stavbu Vídeňského plavebního kanálu (dnes nazývaného Schwarzenberský), za pár dní to bude 230 roků.

Původní plán přednášejícího a plavebního ředitele v jedné osobě bylo, že se studenti-senioři vydají z Růžového Vrchu vydají podél plavebního kanálu ke spáditému úseku pod rakouskou osadou Morau k další rakouské civilizaci v Unterurasch, kde kanál definitivně opouští území České republiky.

Jenže terén je v dlouhých úsecích neschůdný, ať již vzhledem k přípravě rekonstrukce plavebního kanálu, nebo pro sněhem polámané stromy. Vydali jsme se tedy po cestě do obce St.Oswald bei Haslach Odtud pak již nejdříve po polní pěšině, pak prudkým klesáním lesem k historickému hraničnímu kameni z roku 1788 na břehu plavebního kanálu. A dál podél plavebního kanálu proti jeho proudu. Narazili jsme tu na stopy působení vody na rakouské turistické stezce. Na několika místech jsou totiž v korytě plavebního kanálu zátarasy ze směsi splavených klád, vývratů, větví, kamení, takže voda si hledá cestu na levém českém břehu, případně na pravém rakouském. Kousek pod přítokem potoka Světlá z levé strany od bývalé osady Rychnůvek je obrovská „bouda“ z padlých a vyvrácených stromů zasahujících z české strany daleko do prudkého svahu v Rakousku. Přichází asi nejnamáhavější a neočekávaná část exkurze, většina studentů-seniorů někdy po dvou, někdy po čtyřech šplhala do prudkého svahu, aby se vyhnuli padlým stromům, jen několik nejodvážnějších balancovala po stromech ležících přes kanál z Rakouska do Čech a zase zpět. Po překonání překážek už pak byly jen krásné výhledy na hučící vodu v korytě kanálu.

Od hraničního znaku II/10 jsme se vydali lesem podél hranic k „zástrčkám“ – „uměleckému“ dílu „Connect it“ Gideona Kovala vztyčenému u hranic v rámci projektu rakouské kulturní inciativy SUNNSEITN. Pěšky potom k autům do St.Oswaldu.

Poslední zastávkou exkurze byl výústní úsek plavebního kanálu do řeky Große Mühl, ten je nejzachovalejším úsekem v Rakousku. Nastal čas na posezení v Klášterním sklepě ve Schläglu.

Premonstrátský klášter ve Schläglu vznikl v roce 1218, když před tím zde byl krátce cisterciácký klášter. Osm století existence kláštera zavazuje. Vedle církevních funkcí má i hospodářské úkoly pro obyvatele obce Aigen-Schlägl i obcí v okolí. Klášter je vlastníkem rozsáhlých lesů podél českých hranic, v délce 12 km jím prochází Schwarzenberský plavební kanál, od 16. století má vlastní pivovar, zahradnictví, na jeho pozemcích je největší rakouský lyžařský areál severně od Alp, několik restaurací, dvě vodní elektrárny, klášter tak přináší práci řadě místních.

Jihočeští studenti-senioři si mohli vychutnat lok vlasti – tedy schlägelského piva, které je uvařeno z místní šumavské vody, místního šumavského chmele a místní šumavského sladu.