ZÁSTUPCI LIBÍN-S PRACHATICE SE SETKALI SE SENÁTOREM TOMÁŠEM JIRSOU, 14.09.2022

Již téměř 20 let podporuje senátor Tomáš Jirsa Libín S (Folklórní soubor Libín S Prachatice) a jeho hranice překračující projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu.
Poprvé předseda Libín-S Prachatice, z.s., a plavební ředitel Hynek Hladík se v doprovodu tehdejšího starosty obce Nová Pec Pavla Štětiny navštívil senátora Tomáše Jirsu na jeho chalupě v Záblatí nedaleko Lomnice nad Lužnicí asi před těmi dvaceti lety. Tam Jirsu zaujalo Hladíkovo nadšení pro Schwarzenberský plavební kanál a jeho oživení, od té doby nebyly mezi nimi kontakty nikdy přerušeny.
Stalo se samozřejmostí, že Libín-S Prachatice, z.s., jej zve pravidelně nejen na akce u Schwarzenberského plavebního kanálu, ale také na události v souboru. Tak se stalo, že senátor Jirsa, který je i starostou jihočeské Hluboké nad Vltavou je mezi členy Libín-S Prachatice, z.s., podstatně častěji než starosta města, ve kterém soubor působí.
„Když něco budete potřebovat, tak se ozvěte!“, několikrát říkal Tomáš Jirsa a ono to opravdu fungovalo. Například v roce 2014 odlétal Libín-S Prachatice, z.s., který je i členem Mezinárodní asociace plavců IATR, na mezinárodní setkání plavců do lotyšského Strenči. Soubor měl zájem vystoupit nejen během setkání před členy Mezinárodní asociace z deseti zemí, ale také před stovkami místních diváků nejen ze Strenči. Obrátili jsme se na Tomáše Jirsu, ten obvolal své kontakty a tak první cesta souboru z letiště v Rize vedla na velvyslanectví České republiky, kde je přijala tehdejší charfé d´affaires velvyslanectví, prachatičtí zahráli a zatancovali. Na rozdíl od prachatických činovníků, kteří to měli možná daleko (přes náměstí) senátor Jirsa přijel, aby pozdravil členy souboru při velkém vystoupení po návratu z USA, nebo při oslavách třicetin souboru. Ne jen jednou byl Tomáš Jirsa na Jeleních Vrších při slavnostech u Schwarzenberského plavebního kanálu. Ne, aby měl projevy na pódiu, ale aby byl se souborem mimo pozornost veřejnosti.
Dnes, ve středu 14. září se setkali Tomáš Jirsa se svým týmem se zástupci Libín-S Prachatice, z.s. – s vedoucí folklorního souboru Janou Holou a předsedou spolku a plavebním ředitelem Hynkem Hladíkem zcela neformálně u kávy v jedné prachatické cukrárně. Šlo o to, že tuto sobotu (17.09.2022) Libín-S Prachatice, z.s., uzavře již 25. novodobou plavební sezónu a pan senátor nemůže přijet, má jiné povinnosti. Takže se samozřejmě mluvilo o plavebním kanálu, o folkloru u kanálu, o Šumavě. Ale Tomáš Jirsa také předal i osobní finanční dar. Naopak folklorní soubor nachystal, vzhledem k tomu, že jeho hlavní aktivity jsou na Šumavě, košíček se šumavskými hřiby, Hynek Hladík zase svoji knížku o historických dokumentacích Schwarzenberského plavebního kanálu, kterou loni vydal státní podnik Vojenské lesy a statky v rámci projektu spolufinancovaného z prostředků Evropské unie Kulturní a přírodní dědictví – Schwarzenberský plavební kanál, Bavorská niva.