Písecký deník přinesl článek o Jihočeském folklorním festivalu v kovářově s četnými fotografiemi. Mezi nimi byly i snímky s folklorním souborem Libín-S Prachatice,

Hynek dokumentuje hlídku hulánů ve festivalovém průvodu
Kdyby byl Bavorov a další písničky, které se Jihočeši učí už v mateřské školce, zněly celé sobotní odpoledne návsí v Kovářově. Děti těšil historický kolotoč a pokud někdo sháněl koření, formu na pečení, hrníček, něco vlněného nebo háčkovanou hračku, tomu nabídli své zboží prodejci na jarmarku. V Kovářově na Písecku uspořádali již 29. Jihočeský folklórní festival.
I tanec starší než polka byl k vidění v sobotu 31. května 2025 na festivalu v Kovářově. „Jezdili jsme po různých setkáních a první myšlenka byla, udělat velkou akci pro jihočeské soubory,“ říká ke vzniku Jihočeského folklórního festivalu za pořádající soubor Kovářovan členka Božena Kolorosová. Kovářovan začal psát svou historii v roce 1984, vedoucím je Martin Schmeller, a soubor má dnes má nejen dospělé ale i mládež. Ta se věnuje lidovým tradicím v samostatných Dětech Kovářovanu.
Úvodem k setkání plnému muziky, zpěvu a tance už je několik let v obci na Písecku akce z dost odlišného oboru.Gastronomie. „Program začal v pátek chlebováním,“ uvedla Božena Kolorosová a dodala, že pro gastronomickou ochutnávkz se vybírá nějaké základní jídlo české kuchyně. „Loni bylo houskování, předtím buchtování, plackování. Je to anonymně hodnocená soutěž. Letos bylo deset účastníků, bývá kolem třiceti, nejvíce bylo třicet šest,“ řekla k sousedskému kulinářskému souboji, letos o nejlepší chléb, Božena Kolorosová.
Od kulturního domu
V sobotu začal festival už dopoledne jarmarkem, kde nechyběl historický kolotoč a člen Kovářovanu vozil zájemce z řad dětí na koni. Ve 14 hodin se seřadil průvod, který pak vyrazil na náves. Celkem to bylo tentokrát devět souborů. A v čele jeli dva husaři. Pokyny dostávali všichni před kulturním domem od Josefa Hezoučkého. „Soubory musím seřadit tak, jak mají nastoupit na jeviště. Tak je představuje konferenciérka. Pak zahulákám a vyrazíme,“ naznačil s úsměvem Josef Hezoučký, že správný příznivec folklóru umí použít to nejpřiléhavější slovo, i kdyby se z běžné řeči už třeba začínalo ztrácet.

Libín-S Prachatice ve festivalovém průvodu Foto Písecký deník
A právě kvůli zachování dědictví předků se vedle pěkného setkání s písničkou a muzikou akce koná. Odbornou porotu dlouhodobě vede Jaromír Tyllner, etnograf a muzikant z Tábora. Později odpoledne při hodnocení se soubory porota okomentuje celé vystoupení, navrhne, čím by se ještě dalo obohatit, nebo co by se dalo udělat jinak. „Jsme všichni amatéři,“ zdůrazňuje Božena Kolorosová s tím, že účinkující jsou rádi, když historici upozorní, jestli se třeba někde ve vystoupení nevyskytla chyba.

Libín-S Prachatice ve festivalovém průvodu Foto Písecký deník
Starší než polka
V devítce souborů převažovali Jihočeši, ale mezi hosty byli i Folklórní soubor Jarošovci a Vývrtka Hustopeče s cimbálovou muzikou. Z Českých Budějovic přijel Malý Furiant. „Bývali jsme tu na začátku, teď několik let ne. Přijelo nás dvacet členů,“ zmínil vedoucí souboru a zároveň klarinetista, Josef Kadubec, který převzal vedení po známé folkloristce Jiřině Štochlové. „Teď jsme se do Kovářova vrátili. Vystoupíme s pásmem Na Zlukovské návsi z našeho repertoáru. Zlukov je vesnička na Táborsku,“ uvedl Josef Kadubec s tím, že v pásmu se například tančí jihočeská kolečka, tanec starší než polka. Lidový tanec mají i jiné soubory v repertoáru. Má dvoudobý takt a specifický jihočeský taneční krok, kdy se tanečníci drží v kruhu za ramena.

Libín-S Prachatice ve festivalovém průvodu Foto Písecký deník
Večer po folklórním setkání připravila na návsi ještě obec taneční zábavu. A setkání příznivců lidových tradic zakončila v neděli v Kovářově krojovaná mše.
Kovářov patří zeměpisně do okresu Písek, ale do národopisné oblasti Táborsko – Milevsko.
Zúčastněné soubory na 29. Jihočeském folklórním festivalu:
– Děti Kovářovanu
– Kovářovan
– Doudleban z Doudleb
– Malý Furiant z Českých Budějovic
– Bystřina ze Zlivi
– Libín-S z Prachatic
– Úsvit z Českých Budějovic
– FS Jarošovci z Mělníka
– Vývrtka Hustopeče s cimbálovou muzikou