Folklorní soubor Prachatice se v noci z neděle 29.09.2024 na pondělí 30.09.2024 vrátil z mezinárodního festivalu folkloru a tradičního tance v Rovinju a Pazinu v Chorvatsku.
Do Rovinju Libín-S Prachatice cestoval v noci z úterý na středu. Středeční den byl tedy odpočinkový. Členové souboru se vydali na výlet do národního parku Briuni.
Ve středu večer byl festival zahájen v rezortu Amarin na břehu Jaderského moře. Na ploše pod hotelovou restaurací se představily všechny zúčastněné soubory. Libín-S začal tradičně tance Bavorov, doplnil ještě Doudlebskou polku a rozlučkový tanec V Prachaticích.
Ve čtvrtek dopoledne se festivalové soubory vydali do historického centra Rovinju, kterému dominuje na kostel Sv. Eufemie.
Odpoledne se vydaly autobusy s účastníky festivalu do Rovinju podruhé. Soubory se na nábřeží severního přístavu v Rovinji seřadili do festivalového průvodu a uličkami ve stopách původního kanálu, který Rovinj odděloval od pevniny došli až k dalšímu mořskému zálivu, kde je dnes přístav – Luka Rovinj na náměstí Maršála Tita. Zde soubory vytvořily čtverec před pódiem, na kterém se vystřídaly všechny soubory. Onen prázdný čtverec ve chvilce zaplily stovky diváků. Rakouský folklorní soubor z Korutan Volkstanzgruppe Villach zatancoval tanec Kreuzpolka – dalo by se přeložit jako Křížová polka. Jenže melodie Kreuzpolky je totožná s melodie jihočeské Doudlebské polky. To, že ji tancují soubory na severu Rakouska, není moc divu, čeští muzikanti ji zcela jistě donesli do míst jejich muzikantského působení, ale že se hraje také na jihu v Korutanech, to bylo překvapením. V Rakousku většinou hraje jako doprovod harmonika, stejně to bylo i u korutanských. A odkudsi vzadu ozvalo basování českého kontrabasisty, který hrál českou Doudlebskou polku!
Libín-S, který vystupoval téměř k závěru. si připravil dvě taneční pásma – Bavorov a Koně, přidal i rozlučkové V Prachaticích. Největší úspěch mely samozřejmě koně. Když libínský kůň opustil pódium, dostal se mezi diváky, téměř každý si chtě koně pohladit, nebo si na něj alespoň sáhnout. Aplaus byl velký!
Na svátek Sv. Václava (jen tak mimochodem, v souboru máme dva Václavy) – v pátek 28.09.2024 byl na hřišti rezortu Amarin připraven tanečná workshop. Každý ze souborů měl ukázat jeden z tanců ze svého repertoáru, aby se ostatní tanec naučili a pak společně zatancovali. Většina libínských v nových zelených tričkách byla v kruhu vedle souboru Grouppe folklorique de Seebach. A v jednu chvíli došlo k promíšení sousedů, vzniklo několik smíšených párů česko-francouzské. Jazykové hranice nebyl zásadním problémem. A šlo to!
Později odpoledne vyjela kolona autobusů do 40 km vzdáleného asi pětitisícového města Pazin, který býval centrem vnitrozemí Istrijského poloostrova. Přestože je město asi poloviční proti okresnímu městu Prachatice, mají tam velký kulturní dům s koncertním sálem, kde se konal závěrečný koncert festivalu.
Libín-S Prachatice si připravil pro podvečerní akci taneční pásma Fara a Martina, k tomu opět přidal V Prachaticích. Další velký úspěch.
Na pozdní večeři jely autobusy opět v koloně, jelo se často po dost úzkých silničkách istrijského vnitrozemí. Kdo koukal do mapy, viděl že se jede po silničce, kde silnice končí. Na jejím konci je maličká vesnička Krculi. Na programu byla večeře v typické istrijské restauraci Na mapě nakreslená není, ale byla.
Po nedělním obědě se vydal autokar ba cestu domů – do Čech. Krátce po půlnoci v noci z neděle na pondělí jsme byli v Prachaticích.
Účast na folklorním festival FAKS v Rovinju a Pazinu spolufinancoval Jihočeský kraj.. Folklorní soubor Libín-S Prachatice rreprezentoval Jihočeský kraj vynikajícím způsobem.