LIBÍN-S PRACHATICE SLAVIL TŘICETINY, 06.04.2019

Libín-S Prachatice vznikl na přelomu let 1988/1999, takže v současnosti si připomíná 30. „narozeniny“. Za třicet let se v souboru vystřídalo zhruba 85 členů, několik jich je aktivních do současnosti. Jedním ze zakladatelů tehdy nového souboru byla dosavadní vedoucí souboru Helena Svobodová. Na oslavu „narozenin“ v sobotu 06.04.2019 v sálu Národního domu v Prachaticích pozvali členové Libín-S Prachatice především bývalé členy, ale také představitele města a také svého senátora Tomáše Jirsu, který soubor nikdy nenechal v úzkých, strakonický Prácheňský národopisný soubor. Prácheňáci před cestou do Prachatic ještě stačili zajít na svatbu bývalých členů, někdy o půl třetí už byli ve městě na Zlaté stezce. Pozvánky odeslali i přátelům z Bavorska a z Rakouska.
Sál Národního domu se před třetí hodinou odpoledne zaplnil téměř do posledního místa, někteří, aby lépe viděli, se přesunuli na balkon, celkem bylo asi 130 diváků. Sál voněl kávou, sladkými i slanými dobrůtkami. Libíňáci připravili malou výstavku dokládající třicetiletou historii svého souboru, alba se snímky z vystoupení, s půl druhou desítkou fotokalendářů, které členové Libín-S Prachatice každoročně v posledních asi patnácti letech připravují, ale třeba také suvenýry či dárky z mezinárodních setkání plavců (Libín-S Prachatice díky svým aktivitám na Schwarzenberském plavebním kanálu je od roku 2006 členem Mezinárodní asociace plavců, v roce 2013 byl hostitelem prvního hranice překračujícího mezinárodního setkání Šumava – Böhmerwald 2013).
Hned po prvním tanci odpoledne – Bavorovu – a zapálení narozeninového dortu vedoucí souboru Helena Svobodová, předala žezlo vedoucí (či spíše dřevěnou vařečku s podpisy členů Libín-S Prachatice) Janě Holé, jejími pomocníky pak určila Libušku, Honzu a Karla. Karel dostal píšťalku, aby mohl udržovat kázeň při zkouškách taneční složky. Helča dostala od souboru první dnešní kytici. Nejen děti, ale i dospěláci dostali za úkol sfouknout svíčky na dortu vytvořenou souborovou cukrářkou Katkou. Jedna ze svíček odolávala sfouknutí docela dlouho.
Mezi oslavence a slavící se dostavil senátor a starosta města Hluboká nad Vltavou Tomáš Jirsa Tomáš Jirsa ani při třicátých narozeninách nezapomněl na kytičku pro ženy a děvčata ze souboru – krásnou růži dostaly i nejmenší členky souboru.
V první polovině libínského programu byla na řadě čísla nejstarší – Jarmark, Hospoda a Dozvuky. Po společné polce na taneční parket nastoupili tanečnice, tanečníci, zpěvačky a muzikantky a muzikanti Prácheňského národopisného souboru.
Přestávka byla příležitostí dát si kávu či něco k pití a něco dobrého, ale především k setkání se s bývalými členy Libín-S. A setkání to byla milá.
Členové Libín-S Prachatice pokřtili dvě fotoknihy z historie souboru.
V druhé polovině odpoledne Libín-S Prachatice připravil ta nejnovější programová čísla, třeba Plavecký den, Slepice, Matin, Plavci, Čížeček, Soumaři. Opravdu úplnou novinkou bylo společné vystoupení vnoučat s babičkami: Honička, Žába leze, Švec a Ukolébavka. A malé děti neplánovaně zarámovaly i další tance dospěláků.
Do závěru chyběla pak už jen Doudlebská polka, kterou si zatančili současní i bývalí Libíňáci, ale i Prácheňáci.
Došlo na přípitek, předání narozeninových dárků od bavorského pěveckého sboru Perlesreuter Sänger.
Posledním programovým bodem byl rozlučkový tanec V Prachaticích.
Oslava třicetin folklorního souboru Libín-S Prachatice byla úspěšná. Přejeme folklornímu souboru dalších 30 úspěšných let!