LIBÍN-S PRACHATICE NA HUDEBNÍM FESTIVALU POD LÍPOU V JÁMĚ, 13.07.2019

Na svátek Svaté Markéty, 13. července 2019, se členové folklorního souboru Libín-S Prachatice sjeli do Jámy. Opravdu nejedná se o žádnou jámu, tedy i jakousi díru, ale o osadu Jáma u Mičovic, kde druhým dnem pokračoval již XVII. ročník hudebního festivalu Pod lípou.
Jáma je malá vesnička se třiceti čísly a sedmdesáti obyvateli. Přesto ale Jáma žije. Právě odsud je jihočeská dechová kapela Doubravanka, působí tu Pošumavský spolek hezkých holek pro Jámu a okolí a každý rok se tu už sedmnáct let koná hudební festival Pod lípou. První den je vždy v rytmu rocku, druhý den ve znamení lidových melodií a dechovky. Libín-S Prachatice poměrně pravidelně otevírá program druhého dne.
Když starosta Mičovic Luboš Bárta otevíral nejvýznamnější kulturní akci obce, stál již Libín-S Prachatice nastoupen na okraji na tanec nebezpečně vyhlížejícího mokrého tanečního parketu. Při dechovkových melodiích se samozřejmě tancuje, starosta Bárta také upozorňoval na kluzký parket. Začínalo se o něco později, ve dvanáct pršelo.
Libín-S Prachatice začíná pravidelně Bavorovem. Tanečnice a tanečníci se krásně zrcadlili na mokrém parketu, fotografové měli jistě radost.
Primáška kapely Libín-S Prachatice Helena Dvořáková připomněla, že soubor hostuje na festivalu velmi často, naposledy to bylo před třemi lety. Před nedávnem se Libín-S vrátil z mezinárodního folklorního festivalu v Litvě. Pro litevský festival si připravil i taneční trilogii – Jarmark, Hospoda a Dozvuky – z počátku folklorního souboru, kterou prezentoval i v Jámě.
Již v prvním tanečním pásmu Jarmark se ukázala nebezpečnost mokrého a kluzkého parketu. Naštěstí hrůzně vypadající pád Romany, která skončila až na trávníku mimo parket, a Karla skončil naštěstí bez úrazu.
V každém vystoupení Libín-S Prachatice nesmí chybět jihočeská Doudlebská polka. Pravidelně Libín-S tančí nejprve sám, pak si tanečnice a tanečníci dojdou pro diváky, aby si společně zatancovali. „S námi si zatancovali v Německu, Rakousku, v Americe, před nedávnem i v Litvě, jistě tomu tak bude i v Jámě“, dodala primáška. Parket už osušilo sluníčko, které občas vykouklo z mraků.
Pak již na řadu přišel rozlučkový tanec V Prachaticích.

Po celou dobu vystoupení seděla do nedávna vedoucí souboru Helena Svobodová nad křížovkami. Až při bližším pohledu bylo vidět, že neluštila, ale celou dobu si dělala poznámky. Uvidíme, co v nich je?

No Media Found