LIBÍN-S PRACHATICE HOSTEM V LINCI, 17.05.2019

Libín-S Prachatice byl v pátek 17. května 2019 hostem v Linci. Bylo to v rámci třídenní akce Jižní Čechy hostem v Linci.
Do hornorakouského hlavního města cestoval prachatický folklorní soubor spolu s hudebním souborem Cink Střední pedagogické školy v Prachaticích. Na programu byla vystoupení naplánována na páteční dopoledne, Cink měl nastoupit na pódium na Hlavním náměstí / Hauptplatz v deset hodin, Libín-S Prachatice ve čtvrt na dvanáct. Autobus dorazil na dunajské nábřeží u uměleckého muzea Lentos krátce po deváté. Zpěvačky i muzikanti Cinku se museli rychle převléknout a přejít na náměstí. Auto muselo odvést basu a další větší nutné předměty Cinku. Pak přišly na řadu poměrně objemné rekvizity souboru Libín-S a taky jeho kontrabas. Libíňaci měli pak o něco víc času.
Hlavní náměstí / Hauptplatz opravdu žilo. Téměř na třetině jeho plochy byly stánky a pódium akce Jižní Čechy hostem v Linci – hned za 20 metrů vysokým barokovým morovým sloupem se Svatou trojicí stan Budějovického Budvaru více než desítka stánků nabízejících řemeslné výrobky a také ledacos dobrého k jídlu. Naši pozornost ale upoutalo velké pödium na kterém zněly melodie hudebního souboru Cink. Asi ve tři čtvrtě na jedenáct, v závěru vystoupení Cinku, bylo avizováno vystoupení Libín-S, ale najednou z různých stran náměstí přicházely skupiny rakouských dětí.
Speaker ohlásil vystoupení lineckých dětí v rámci hornorakouského dne dětských písní. Právě touto dobou na různých místech Horních Rakous zpívá zhruba dvacet tisíc dětí tradiční a novodobé dětské písničky z Horních Rakous i z celého světa, ale songy z dětských filmů a muzikálů. Na pódium nastoupili prvňáci z jedné z lineckých škol, v okolí pódia několik stovek dalších dětí, většinou o něco starších. Na sedačkách pod pódiem se samozřejmě usadily desítky maminek, které byly zvědavé na své děti. Hned vedle pódia se objevil starosta Lince Klaus Luger, vedle něj radní města zodpovědná za kulturu Doris Lang-Mayerohofer. Speaker si všiml, že starosta zívá, zato šéfová kultury prý překvapením nemohla zavřít ústa, ještě nikdy neviděla zpívajícího starostu.
O půl dvanácté zazněly první melodie tanečního pásma Bavorov, ostatně právě Bavorovem začínají vystoupení folklorního souboru Libín-S Prachatice,
Pavel Jordák vynikající němčinou představil nejen Libín-S Prachatice, ale také další taneční pásmo Soumaři. Libín-S připravil Soumary pro město Prachatice. Vždyť historie Prachatic byla po staletí spojena se Zlatou stezkou a se soumary. Libíňáci v pásmu představují nejen těžkou a nebezpečnou práci soumarů, vždyť byli ohrožováni lapky, kteří v kolonách soumarů viděli snadnou kořist, ale také samotná cesta třeba kolem Vltavy procházela přes hluboká rašeliniště, kde krok vedle mohl znamenat konec. Daleko líp bylo třeba někde kolem Volar, kde na loukách děvčata sklízela seno, občas se podělila o vodu. A což teprve, když soumaři dorazili do Prachatic a prodali sůl. Pak nastal čas na zábavu, obveselení, napít, najíst…
Libín-S Prachatice je již asi dvacet let spojen se Schwarzenberským plavebním kanálem, není tedy divu, když přišel s tanečním pásmem plavci.
Byly doby, kdy v každém dvoře byli koně. A právě taneční pásmo o koních přišlo na řadu v blížícím se závěru. A ten libíňácký kůň umí i tancovat.
Úplně posledním tancem bylo V Prachaticích, Libín-S Prachatice se jím rozloučil s Lincem.
Během odpoledne na hlavním pódiu vystoupila další prachatická skupina – Beltina. V době její prezentace již autobus se soubory Libín-S Prachatice a Cink ujížděl směrem do Čech.