ČESKÁ POŠTA VYDALA POŠTOVNÍ ZNÁMKU SE SCHWARZENBERSKÝM PLAVEBNÍM KANÁLEM

Česká pošta vydala 06.04.2022 příležitostní poštovní známku v rámci edice Technické památky s tématikou Schwarzenberského plavebního kanálu.

Námět známky: Horní portál tunelu Schwarzenberského plavebního kanálu

Schwarzenberský plavební kanál je úžasné technické dílo, které bylo vybudováno z podnětu knížete Jana Nepomuka Schwarzenbergra. Práce byly zahájeny roku 1789 a plavení dříví začalo v roce 1793. Kanál vyprojektoval Josef Rosenauer. Měří 44 km, začíná pod horou Špičák a končí v Rakousku na říčce Grosse Mühl. Celkový spád je 255 m a stavitel Rosenauer měl nelehký úkol, nivelačním měřením v horském zalesněném terénu vytyčit stálý spád 2,5 až 7 mm na metr délky. Část kanálu v délce téměř 400 m je vedena tunelem. Během zhruba 100 let plavebního kanálu bylo splaveno k řece Grosse Mühl téměř 8 milionů prostorových metrů palivového dříví. Plavba do Vídně byla ukončena v roce 1892, kdy byla nahrazena levnější a rychlejší dopravou po železnici. Okolo roku 1900 byl plavební provoz v Čechách změněn z dopravy palivového dříví na dopravu dlouhého dříví. Doprava dříví po kanálu k Vltavě a dřevoskladu v Želnavě, respektive později v Nové Peci, trvala do roku 1961.

Text: citace z webu České pošty. V textu je řada nepřesností. Dílo bylo vybudováno ne z podnětu knížete, ale Josepha Rosenauera. Jeho návrh byl z roku 1776, k realizaci ovšem došlo až v roce 1789. Kanál měří 52 km, z toho na povodí Vltavy 44 km.

Známka byla vydána ve formě známkových archů, při čemž na archu bude 50 ks známek, dále ve formě blokových sešitků. v každém sešitku je 8 známek a 4 kupony. Sešitek má mít obal s krátkým popisem plavebního kanálu (s chybami) s obrazem knížete a horního portálu plavebního tunelu. Na kuponech je dolní portál plavebního tunelu a Rosenauerův pomník.

 

Byla vydána obálka prvního dne s obrazem knížete, nalepenou známku přeraženou příležitostním razítkem Nová Pec s datem vydání (06.04.2022)