Aktuality
ZÁVĚR PLAVEBNÍ SEZÓNY U POTOKU JEŽOVÁ
Závěr sezóny
V sobotu 22. září 2019 skončila 22. novodobá plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu slavností u hraničního potoku Ježová / Iglbach.

Samozřejmě u toho nemohl chybět Libín-S Prachatice, z.s., nositel hranice překračujících projektů Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu a Schwarzenberský plavební kanál - předání znalostí nové generaci.

Když jsme odjížděli o poslední letní sobotě z Prachatic v ranním slunci zářila jedna z kapliček Na skalce.
Alpy na obzoru
I na druhé straně Šumavy bylo nádherně. Při sjezdu ze Schöneben pod lesem se na horizontu nad Ulrichsbergem objevil v dálce další korunovaný ledovcem Dachsteinu. Také na další rozhledu v Oberhaagu se otevřelo nádherné alpské panorama.
Krátce po desáté do Oberhaagu přijel autobus se souborem Libín-S Prachatice. Z Oberhhaagu ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu u hraničnímu potoku Ježová / Iglbach je třeba se vydat pěšky přes les, je to zhruba 2,5 kilometru. Nástroje, hlavně basa, ale také noty, stojany na ně, rekvizity se vezly autem s plavebním ředitelem Hynkem Hladíkem, ten má oprávnění k jízdě po lesní cestě podél plavebního kanálu. Ti starší ze souboru zašli na kávu v nedaleké restauraci Oberhaag, aby u ní vyčkali na Hynka, aby jim ulehčil cestu.
Na kávě
Chvilku potom, co Hynek dojel znovu na Obehaag, aby si dal také kávu, se otevřely dveře a do lokálu Haagerhofu, dědičného statku, jehož majitelé jsou zde již od osmnáctého století, vstoupil Robert Koch z lineckého folklorního souboru Volkstanzgruppe Böhmerwald se ženou a vnučkou. Robert a Hynek se znají už léta, stejně jako se již několikrát setkaly soubory z Prachatic a z Lince. Naposledy se Robert s Hynkem setkali při Dnech Jihočeského kraje v Linci při vystoupení Libín-S Prachatice. A v sobotu Robert přijel vnučce ukázat nejen Schwarzenberský plavební kanál, ale také prachatický soubor.
Libín-S Prachatice - Bavorov

Libín-S Prachatice - Bavorov
Libín-S Prachatice nastoupil přesně v jednu odpoledne na můstku přes plavební kanál v těsné blízkosti státních hranic a slavnost zahájil úvodním tancem Kdyby byl Bavorov...
Přípitek na zahájení
Prostor hned potom našel plavební ředitel Hynek Hladík. Přivítal diváky (ještě nevěděli, že z některých budou za chvíli plavci), plavce, soubor Libín-S Prachatice a také kolegy ze státního podniku Lesy České republiky. Lesy České republiky, s.p., se letos již po sedmé se do závěru plavební sezóny zapojují Dnem s LČR.

Před měsícem se v rakouských Korutanech v údolí horní Drávy konalo setkání mezinárodní setkání plavců, během kterého zasedal výbor Mezinárodní asociace plavců a její valná hromada. Výbor na svém zasedání v Bergu an der Drau 15.08.2019 rozhodl o udělení čestných odznaků Asociace za mimořádný podíl na její činnosti a za péči o plavecké tradice u příležitosti 30. výročí. Z řad plavců od Schwarzenberského plavebního kanálu bylo ocenění uděleno:

- vrchnímu plavci Jiřímu Borovkovi, diplomovanému plavci;
- plavebnímu řediteli Hynku Hladíkovi;

- vrchnímu plavci Pavlu Štětinovi.

Plavební ředitel byl prezidentem Mezinárodní asociace plavců Jaroslavem Camplíkem pověřen předáním čestných odznaků oběma vrchním plavcům.
Libín-S Prachatice - Hoši + Bába

Libín-S Prachatice - Martin

Libín-S Prachatice - Martin
Po předání ocenění Jiřímu Borovkovi pokračoval program Libín-S Prachatice, z.s. Nejdříve se předvedli chlapi v písni Hoši a tanci Bába, navázal tanec se šavlemi inspirovaný masopustním tancem z česko- rakouského pomezí na Kaplicku - Martin. Po písničce blok tanců vyvrcholil tancem připomínající práci plavců v době, kdy se Schwarzenberským plavebním kanálem plavilo šumavské palivové dřevo pro císařské hlavní město Vídeň - Plavci.
Libín-S Prachatice - Plavci

Libín-S Prachatice - Plavci

Libín-S Prachatice - Plavci
V době největší slávy plavebního kanálu, kterému se tehdy říkalo Vídeňský či Krumlovsko-vídeňský, se dřevo plavilo kanálem k řece Große Mühl a po ní až k Dunaji. Tam bylo třeba dřevo vytáhnout z vody a připravit ho pro další dopravu do Vídně. Bylo na potřeba zhruba 300 až 350 plavců. Tolik volných lidí v okolí nebylo, proto pravidelně přicházely celé skupiny mladých mužů a žen z jižních Čech - z Prácheňska, kteří pracovali velmi tvrdě od pěti ráno do sedmi večer. K překvapení ředitele panství, který byl i plavebním ředitelem, Češi večer vytáhl z domova přinesené housle, citery a v Čechách tehdy ještě obvyklé dudy, hrálo se, zpívalo a tancovalo. Ředitel panství nepovažoval tanec za vhodný prostředek k odpočinutí unavených údů. Ale ráno Češi opět stáli u vykládacích kanálů a nebylo na nich znát následky dlouhého večera a krátké noci.
Libín-S Prachatice - Předání plavebního věnce

Libín-S Prachatice - Předání plavebního věnce

Libín-S Prachatice - Předání plavebního věnce
Nadešel čas na přípitek, na předání plavebního věnce plavebnímu řediteli. Že nevíte, co je plavební věnec, ale dožínkový věnec, nebo o chmelový věnec, který dostává hospodář při dožínkách resp. dočesné, jste jistě slyšeli. Libín-S Prachatice přišel s tradicí plavebního věnce, který se předává na závěr plavební sezóny plavebnímu řediteli.
Libín-S Prachatice - Plavební věnec

Libín-S Prachatice - Plavební věnec

Libín-S Prachatice - Plavební věnec
Plavební ředitel přečetl svůj již devátý plavební rozkaz, dal pokyn plavcům, aby šli vhazovat dříví na rakouské straně hranic, malé plavkyni Lence, aby dala píšťalkou signál, že dřevo je již ve vodě, k otevření stavidla, které dalo do pohybu vodu s poleny. Když už se polena přiblížila ke hranicím, plavci z folklorního souboru Karel a Honza opatrně položili plavební věnec před první polínka, plavec Vašek věnec doprovázel až k mostku v Čechách. Tam byl plavební věnec vyzvednut z vody, aby celou zimu a příští plavební sezónu visel na chatce Roberta Baldassariho na břehu kanálu. Polena byla vytažena z vody na české straně hranic o něco později.
Libín-S Prachatice - Plavení

Libín-S Prachatice - Doudlebská

Libín-S Prachatice - V Prachaticích
Libín-S Prachatice zatančil předposlední tanec - Doudlebskou polku, pozval do tance i diváky, do kola šel i Robert Koch, jeho žena i vnučka, ta dostala od dědy slib, že na jaře dostane taky kroj. Pak už zbyl jen rozlučkový tanec V Prachaticích a prohlášení plavebního ředitele:

"Dvacátá druhá novodobá plavební sezóna je ukončena, ať žije dvacátá třetí!"
(Aktualizace 25.09.2019, 08:15)
ROZLOUČENÍ S PLAVEBNÍ SEZÖNOU U POTOKU SCHROLLENBACH
Rozloučení se sezónou
22. novodobá plavební sezóna se blíží ke svému závěru. V sobotu 14. září se letos již osmé plavení dříví konalo v Rakousku u potoku Schrollenbach. Češi se nemusí lekat, že je to někde daleko, ono třeba z Dolní Vltavice je to blíž než z nejbližší rakouské obce Aigen -Schlägl.
Podle programu dění na Schwarzenberském plavebním kanálu u potoku Schrollenbach mělo začít v sobotu 14. září ve 13:00 hodin, Když dorazila ke Schrollenbachu skupina turistů, bylo krátce před tři čtvrtě na jednu, ostatně jedna členka měla docela velké hodiny na ruksaku, které to dokazovaly: 12:43, čekal tu jen plavební ředitel, jinak nikde nikdo.
U potoku Schrollenbach

U potoku Schrollenbach
Ale krátce po jedné to tu začalo ožívat. Franz přivezl lavice, stoly a plavební háky, hned se začaly stoly a lavice stavět, dorazily i dámy z infocentra Tourismusverband Bóhmerwald, ty rozložily prospekty, ale také domácí buchty, kávu, pivo, limonády. Dorazil i autobus s muzikanty - s trubači na lovecké rohy Jaghornblásergruppe Böhmerwald. Mezi nimi stále dominoval Johann Peter, myslivec, dlouhou dobu starosta nedalekého Aigenu, za kloboukem malý tatrč z tetřeva a několik odznaků s borlicí, ostatně většina trubačů měla na klobouku podobné ozdoby.

"Já už šéfa trubačů nedělám, támhle máme předsedu", ukazoval na chlapíka v rohu chatičky.

Plavební ředitel Hynek Hladík přivítal nejen trubače, ale především diváky za cestě za kanálem, jménem Tourismusverband Böhmerwald a jihočeského folklorního souboru Libín-S Prachatice, který je nositelem hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Potom povídal o historii plavebního kanálu, občas požádal trubače, aby zahráli nějakou znělku.
U potoku Schrollenbach
Když se blížilo půl třetí, vyzval malé plavce, aby přešli na druhý břeh. "V celé Evropské unii je zakázaná dětská práce, u nás u Schwarzenberského plavebního kanálu je to jinak, u nás je dětská práce žádoucí! Pojďte sem, budete pracovat!" Do pohybu se dali i plavci v plaveckém se starými kalhotami, modrou pracovní zástěrou, světlou košilí a vestičkou, na hlavě nemůže chybět klobouk. Podívejte se, oni mají většinou na nohou dřeváky. A v ruce plavební háky. Několik plavebních háků přebývalo, jich se aktivně chopili malí plavci.
U potoku Schrollenbach

U potoku Schrollenbach
Došel čas na plavební rozkaz:

"Plavební rozkaz č.8/2019
k provedení ukázkové plavby dříví

Nařizuji tímto provést ukázkovou plavbu dříví v sobotu dne 14. září 2019 v oblasti křížení s potokem Schrollenbach.

Plavbu nařizuji provést od sáhového kamene 98 ke stavidlu na potoce Schrollenbach.

Splaveno bude zhruba 1/2 sáhu palivového dřeva.

Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím.

Nástup personálu bude o půl třetí hodině po poledni.

Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům.

Hynek Hladík, plavební ředitel

Dáno v Prachaticích dne 3. září LP 2019."
U potoku Schrollenbach

U potoku Schrollenbach
"Malí plavci, odložte plavební háky a vhazujte dříví! Hlavně dejte pozor, ať nepocákáte mne, plavebního ředitele!"

Malí plavci se dali do práce, obzvlášť někteří vhazovali dříví tak šikovně, že to parádně stříklo za kanál a diváci dostali pořádnou sprchu.

"To je jen voda, žádný strach!", poznamenal plavební ředitel, každá sprcha vyvolala bouři výskání a smíchu.

"My máme vedle projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu společně s Tourismusverband Böhmerwald ještě jeden projekt - Schwarzenberský plavební kanál - předání znalostí nové generaci, to víte potřebujeme mladé plavce! Budeme vydávat Učebnici plaveckého učně v češtině a v němčině, učebnice se jistě dostane do škol v okolí Schwarzenberského plavebního kanálu!"
Jakob a Eliška u potoku Schrollenbach
Až teď, když si večer prohlížím dnešní fotografie, jsem si všiml, že se mezi děti přimotaly také dvě postavičky, které se v knížce jistě objeví, které se objevují i při přednáškách o plavení a plavebním kanálu na školách v okolí: české děvčátko Eliška, ta stojí za vodou a jen se kouká, a Jakob, kluk z Rakouska.
Dospělí plavci dohlíželi, aby se nic nestalo, to víte v rozkaze stálo, že nemá dojít k úrazům či ztrátám na životech, A takový plavební hák může být pořádně nebezpečný.
U potoku Schrollenbach

U potoku Schrollenbach
Za chvíli se voda dala do pohybu, s ní i polena a štěpiny, to jak jeden z plavců otevřel stavidla na potoku Schrollenbach. Do Vídně polena nedoplula, jen ke stavidlům. Dospělí plavci ukázali, jak vytahovat dřevo z vody. To musíte vzít plavební hák do ruky jako harpunu, seknout jím silně do polena a vytáhnout ho z vody ven. Ono se to lehce řekne, ale ta polena jsou jak živá, někdy se vůbec nestrefíš, jindy se sice strefíš, ale místo, aby se hák zabodnul do polena, tak se poleno jen roztočí ve vodě, nebo prostě ta rána není dost silná, poleno pořádně nenapíchneš, to spadne znovu do vody. K práci hráli trubači, docela to šlo od ruky.
U potoku Schrollenbach
Nakonec byla všechna polena z vody. Plavební ředitel poděkoval plavcům, poděkoval muzikantům, poděkoval divákům.
"Plavební sezóna bude ukončena za týden u potoku Ježová / Iglbach, to je asi pět kilometrů odsud. Hrát zpívat a tancovat bude folklorní soubor Libín-S Prachatice, samozřejmě se bude opět plavit, v letošním roce naposledy!"
Závěr sezóny
"A opravdu se bude u Ježové plavit?", přišel se zeptat jeden z malých plavců. Možná, že jsme získali pro tuto "práci" plaveckého učně.
Po chvíli ještě jeden dotaz: "Bude tancovat ten soubor z Prachatic? Ti jsou super!", poznamenala tentokrát již dospělá divačka. "Ano, bude tam Libín-S Prachatice, bude české pivo, české klobásky a jiné dobroty! Až skončíme, soubor se přesune na druhý břeh Lipenského jezera do Dolní Vltavice, tam večer vyroste z vody zaplavená Dolní Vltavice v rámci projektu Dolní Vltavice žije - Untermoldau lebt!"
Hranice překračující projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu podpořil svým grantem Jihočeský kraj, projekt Schwarzenberský plavební kanál - předání znalostí nové generaci je spolufinancován z prostředků Evropské unie z Fondu malých projektů Rakousko - Česká republika 2014 - 2020.
(Aktualizace 15.09.2019, 08:55)
VZPOMÍNÁNÍ NA JOSEPHA ROSENAUERA S PLAVENÍM DŘÍVÍ
Plavení u bavorských hranic
Při odjezdu z domova se nad Prachaticemi válely nízko ležící mraky. Mžilo. Vydrželo to celou cestu přes Volary, České Žleby, Stožec, Nové Údolí k Rosenauerovu pomníku. Občas mžení vystřídal déšť. Bylo mokro a zima, teploměr ukazoval deset stupňů.

Plavební kanál byl bez vody. Z nebe padá voda, ale v kanálu voda není. Přijde v tomhle počasí vůbec někdo? "Asi ne!", říkal jsem si.
Před plavením

Před plavením
Asi o půl jedné přijel vrchní plavec Pavel Štětina. Bylo potřeba zavřít a alespoň trochu zatěsnit stavidla na Světlé vodě, abychom svedli část vody do plavebního kanálu.
Vrchní plavec Štětina
K mému překvapení přišel na vzpomínání na Josepha Rosenauera i v tomto počasí někdy po půl druhé, to už jsme měli vodu v kanálu, manželský pár ze Sušice. Samozřejmě znají Vchynicko-tetovský plavební kanál, ale u Schwarzenberského plavebního kanálu ještě nebyli. "Budete plavit, když jsme jen dva?", zazněl dotaz. "Samozřejmě, třeba pro jednoho!"

A po chvilce nás přišla pětičlenná skupinka, samí Češi. Když jsem začal připomínat život a dílo Josefa Rosenauera, bylo to chvilinku před druhou, kde se vzala, od hranic přicházela po lesní cestě snad třicetičlenná skupina Rakušanů a Němců. Dorazili přesně ve dvě.
Kytice růží pro Josepha Rosenauera

Část diváků
Přišel čas na položení kytice růží s modrou a bílou stuhou, tedy ve schwarzenberských barvách u pomníku Josephu Rosenauerovi, staviteli nejen Schwarzenberského a Vchynicko-tetovského plavebního kanálu, Rosenauerův podpis lze najít i na rakouské straně Novohradských hor v povodí řeky Aist v okresu Freistadt, odkud přijela větší část rakouské skupiny.
Plavení dříví

Plavení dříví
Zanedlouho začalo vhazování dřeva. Pečlivě na to dohlížel vrchní plavec Pavel Štětina, občas některou štěpinu usměrnil. Plavení je díky nedostatku vody značně omezené, po několika desítkách metrů již plavci, ve které se diváci z Čech, Rakouska i z Německa proměnili, vykonávali tu nejtěžší práci - vytahovali štěpiny z vody.
Plavení dříví

Plavení dříví
V době, kdy se ještě plavilo šumavské palivové dřevo pro císařské hlavní město Vídeň, v ústí řeky Grosse Mühl do Dunaje bylo k vytahování dřeva z vody a k jeho přípravě na další dopravu na lodích bylo potřeba 300 až 350 dělníků. V okolí takové množství volného personálu nebylo, proto chodily celé skupiny plavců z Prácheňského kraje v Čechách, byli to mladí muži a mladé ženy, kteří dřeli od časného rána do sedmi hodin večer. Po těžké práci nepadli Češi na lože, ale vytáhli z domova přinesené housle, citery a v Čechách tehdy ještě obvyklé dudy, večer se vyprávělo, hrálo, zpívalo, ba dokonce tancovalo, přestože tanec nebyl tím nejlepším způsobem k odpočinutí unavených údů. Ale ráno v pět už, bez ohledu na dlouhý večer a krátkou noc, stáli opět u vykládacích kanálů, nebyly na nich vidět stopy únavy.

Před dvaceti lety zmínky o Češích u ústí řeky Grosse Mühl do Dunaje využili členové folklorního souboru Libín-S Prachatice a vytvořili hranice překračující projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, který v sobě zahrnuje vyprávění, folklor, plavení dříví.
Určení diplomovaným plavcem

Určení diplomovaným plavcem
Na úplný závěr akce u Rosenauerova pomníku proběhl malý ceremoniál.

Tři roky přednáší Hynek Hladík na Univerzitě třetího věku při Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity o Schwarzenberském plavebním kanálu a o plavení dřeva na české, rakouské a bavorské straně Šumavy. Absolventům se rozhodl udělovat titul diplomovaný plavec. Ne všichni absolventi měli možnost zúčastnit se poslední exkurze, při které byly předány diplomy. Mezi nepřítomnými byla i paní Lenka Kalousková. Diplom jí tu Hynek Hladík předal. Lenka musela pokleknout před plavebním ředitelem, který jí pak loveckým tesákem poklepal na ramena se slovy: "Lenko, určuji diplomovaným plavcem!", a předal jí diplom.
Mše svatá v Novém Údolí

Mše svatá v Novém Údolí
Po potřebném fotografování jsem se vydal od plavebního kanálu k Novému Üdolí. U kříže na okraji Nového Údolí se právě připravovala poutní mše svatá. Právě od Mariánské kaple U železné opony přicházel P. Karel Falář. Po krátkých přípravách začala česko-německá mše svatá, která pro mne byla vyvrcholením dne.
Příští akce hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu se bude konat v sobotu 14.09.2019 u potoku Schrollenbach - loučení s plavební sezónou.
(Aktualizace 08.09.2019, 10:34)
JELENOVRŠSKÉ SLAVNOSTI SE ŠESTOU LETOŠNÍ UKÁZKOU
PLAVENÍ DŘÍVÍ 25. SRPNA 2019
20190825_Jelenovsske_slavnosti
V neděli 25.08.2019 se na Jeleních Vrších konaly Jelenovršské slavnosti se setkáním pohádkami z obou stran Šumavy, setkáním s folklorem, setkáním s country music a se setkáním s plavením dříví.
Pohádky z obou stran Šumavy

Pohádky z obou stran Šumavy

Pohádky z obou stran Šumavy

Pohádky z obou stran Šumavy

Pohádky z obou stran Šumavy
"Vypadá to jako vstup do zakletého zámku", říká vypravěč pohádek Helmut Wittmann o horním portálu plavebního tunelu u Jeleních Vrchů, kde slavnosti v 11 hodin a jedenáct minut otevřel plavební ředitel Hynek Hladík a přivítal posluchače a diváky, kapelu Libín-S a také pohádkovou babičku Helenu Svobodovou z Prachatic a skřítka ze Solné komory Helmuta Wittmanna. Když Helmut zatroubil na bílý volský roh na znamení, že se začne vyprávět, ozvalo se mezi diváky: "Ještěěě!" První pohádka byla Prolhaná. A že prolhaná byla doopravdy. Jen Helmut s Helenou se nemohli dohodnout, odkud ta pohádka je, Helmut říkal ze Šumavy, "aus dem Böhmerwald", Helena zase, že je ze starého Rakouska. Možná mají pravdu oba. Vždyť Šumava je nejen česká, ale také rakouská a bavorská, a ve starém Rakousku bylo i České království. Druhá pohádka, byla opět šumavská, byla O uhlíři a kouzelném mužíčkovi. Uhlířů bylo na Šumavě hodně i v okolí Nové Pece, možná i proto se na obecní znak a vlajku dostal symbolický milíř. Autorem poslední pohádky z první "porce" pohádek je šumavský spisovatel Ivo Stehlík z Volar, byla o vodníku Žbluňkalovi ze Schwarzenberského plavebního kanálu.
Zapálení

Zapálení

Zapálení
Další dění slavností se přesunulo ke křižovatce na Jeleních Vrších. Děti se zapálené pochodně za doprovodu krojovaných babiček, strýců a tetiček přešly od křižovatky k pódiu, kde zapálily "festivalový" oheň. Ono zapálení bylo návratem ke starým, možná keltským tradicím. Možná to všichni viděli, ale neslyšeli, co děti brumlaly: "Ve jménu vody, ve jménu země, ve jménu ohně, ve jménu lásky ať hoří tento oheň přátelství!" Oheň pak hořel během celého odpoledního programu.
Libín-S - Bavorov

Libín-S - Bavorov
Na pódium nastoupil folklorní soubor Libín-S Prachatice s úvodním tancem Bavorov.
Diváci
Za plotem dění na pódiu pozorovala jedna z nejstarších občanek České republiky, my o ní mluvíme jako o babičce, loni v říjnu jí bylo 106!
Děti s babičkami

Děti s babičkami

Děti s babičkami
Sotva Libíňáci dotancovali, začaly se po pódiu honit děti. "Co se to tu honíte!?", volala na ně babička Jana v jihočeském kroji. "My chceme taky tancovat!", zazněla společná dětská odpověď. "To si musíte zavolat babičky!", na to Jana. "Babičkóóó!!!!" A spolu s babičkou Janou se přidaly hned dvě babičky Helenky (v souboru jsou v současnosti hned tři Heleny - primáška, tanečnice a bývalá vedoucí souboru). A daly se do hravého tance - Ševce. Ještě teď mi ta melodie zní v hlavě. Holčičky si pak ještě zatancovaly s panenkami. To malý Péťa stál stranou.
Libín-S - Plavci

Libín-S - Plavci

Libín-S - Plavci

Libín-S - Plavci
Libín-S Prachatice předvedl svůj tanec Plavci. Soubor vystupuje již dvě desítky let u Schwarzenberského plavebního kanálu, není tedy divu, že přišel s tancem, který prakticky vysvětluje, jak se stalo, že hlavním bodem činnosti souboru je tak dlouhou dobu hranice překračující projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu.
Schwarzenberský plavební kanál byl postaven proto, aby bylo možné dopravovat ohromná množství šumavského palivového dřeva do tehdejšího císařského hlavního města Vídně. Dřevo se plavilo nejprve plavebním kanálem, potom po řece Große Mühl až k ústí do Dunaje. Tam bylo třeba dřevo vytáhnout z vody a připravit ho k další dopravě na lodích do Vídně. Bylo na to třeba 300 až 350 plavců, tolik volného personálu v okolí nebylo, proto přicházely pravidelně celé skupiny z jižních Čech, mladých mužů a žen, aby pracovali tvrdě od časného rána do večera. Po práci, místo aby padli unaveni do postelí, vytáhli z domova přinesené housle, citery a v Čechách tehdy ještě obvyklé dudy, večer se hrálo, zpívalo, ba i tancovalo. Jistě se i vyprávěli.
A Libín-S Prachatice přivedl opět ke kanálu folklor, písničky, melodie, tance, i pohádky.
Libín-S - Doudlebská
Po tanečním pásmu Plavci pozvali Libíňáci diváky na parket, aby si společně zatancovali Doudlebskou polku.
Husmeni
Na pódiu vystřídali folklorní soubor husinečtí Husmeni.
Čarodějnice zaříkávají, aby přišla voda
Proti bývalé hájovně u plavebního kanálu měla zanedlouho začít ukázka plavení dříví. Plavební ředitel Hynek Hladík již začal vyprávět o historii Schwarzenberského plavebního kanálu. Pravda, byl tu problém, v kanálu prakticky nebyl voda, jen na dně tu a tam byla louže. Že by vodník Žbluňkal přece jen dělal problémy kvůli roztrhanému vodnickému prádlu, jak o tom psal Stehlík? Nebo je prostě sucho, není voda? Bude dnes vůbec plavení dřeva? Děvčata na břehu utrhla kapradí, pak dělala zvláštní pohyby rukou nad korytem kanálu. Plavební ředitel máchání rukama okomentoval: "Čarodějnice, čarujete, zaříkáváte? To musíte pořádně kroužit tím kapradím a zaříkávat! Jistě to pomůže, musíte být ale vytrvalé!" Kroužit rukama s kapradím začala i maminka děvčat. "Vytrvalost, nezapomeňte, čarodějnice!"
Najednou se ozývá od křižovatky volání: "Už je to tady!" "U mne zatím nic!", poznamenal plavební ředitel. Opravdu, zatím jen louže na dně. Ale po chvíli už volal: "Čarodějnice, byly jste úspěšné, voda je tady!"
U stavidla nedaleko soutoku Starého a Nového kanálu byli již připraveni dva plavci v modrých vestičkách s logem Schwarzenberského plavebního kanálu se žlutými kytkami za klobouky - Pavel a Standa. "Ještě chvíli počkáme, ať se nám pořádně naplní koryto!", poznamenal plavební ředitel k plavcům.
Plavení začíná

Plavení začíná

Plavení začíná

Plavení začíná
Přichází čas na plavební rozkaz:

"Plavební rozkaz č.6/2019 k provedení ukázkové plavby dříví

Nařizuji tímto provést ukázkovou plavbu dříví v sobotu dne 25. srpna 2019 na Jeleních Vrších.

Plavbu nařizuji provést od domu čp. 13 na Jeleních Vrších zhruba 9 sáhů před hranicí prvního a druhého úseku za můstek ve vzdálenosti cca 191 sáhů za hranicí prvního a druhého úseku. Splaveno bude zhruba 1/4 sáhu palivového dřeva.

Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím.

Nástup personálu bude o půl třetí hodině po poledni.

Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům.

Hynek Hladík, plavební ředitel

Dáno v Prachaticích dne 3. srpna LP 2019."
"V celé Evropské unii je zakázaná dětská práce, u nás u Schwarzenberského plavebního kanálu je žádoucí. Malí plavci, začněte vhazovat dříví!" Hned u dřeva byla připravena děvčátka v krojích, ona tahle slova čekala. A přidávaly se další děti. Za chvilku již čtvrt sáhu dřeva byl na hladině. Plavci Standa a Pavel otevřeli stavidla, kalná voda se prudce rozeběhla a nesla polena a štěpiny ke svému cíli. Pavel se opřel o plavební hák a za jeho pomoci přeskočil z pravého břehu na levý a spolu se Standou se vydávají rychle za poleny, za dalšími úkoly.
Před stodolou

Před stodolou
Chvíli potom, co polena zmizela za obloukem kanálu, spustila kapela Libín-S Prachatice před stodolou domu čp. 13. Bylo to pozvání na druhou porci pohádek z obou stran Šumavy. Za nedlouho ve stodole již pohádková babička Helenka a skřítek ze Solné komory Helmut stojí před malými i velkými posluchači. Helena připomněla, že před více než dvaceti lety začala spolu s Helmutem vyprávět pohádky. "Vyprávěli jsme nejen u Schwarzenberského plavebního kanálu, ale také v Kremsmünsteru pod velkým jínanem, v lyžařském středisku Kasberg, v bavorském skansenu ve Finsterau, v městské hale ve Welsu, v lineckém rádiu a na mnohých dalších místech!"
Pohádky z obou stran Šumavy

Pohádky z obou stran Šumavy

Pohádky z obou stran Šumavy

Pohádky z obou stran Šumavy
Znáte pohádku O zvláštním zvířeti? Že ne? Škoda! Právě tou Helena s Helmutem začali. Další pohádka je z dílny Helena Svobodové - O Frantovi Hoškovi, Ani tu neznáte? Ale Hrnečku, vař, ta je přece jedním z klenotů českých pohádek, tu jistě! Představte si Helmut, když jel sem, tak projížděl přes ves, kde kaše vytekla až na náves, kde se sedláci, když jeli z pole, museli se kaší prokousávat, tak trochu té kaše nabral a přivezl ji sebou, aby děti, ale i jejich rodiče, babičky a dědové, mohly tu kaši, která je tak sladká, chutná jako mandle, po vyprávění ochutnat. A opravdu, ta kaše chutnala! Mňam!
Libín-S - V Prachaticích
Na pódiu se rozehrál, rozezpíval a roztančil folklorní soubor Libín-S Prachatice. Libíňíci si přivezli sebou koně, nebyl to ale obyčejný kůň, ten libínský uměl i tancovat. Pak přišel závěrečný tanec V Prachaticích. Pak již opět naladili Husmeni, které pak přerušil déšť.
Husmeni
Jelenovršské plavecké slavnosti skončily uplakaně. Přesto to byl pro všechny účastníky úspěch. Sem na Jelení Vrchy přijeli li¨¨turisté ze všech koutů České republiky, ale také z Bavorska a z Rakouska, možná i odjinud.
Jelenovršské slavnosti byly součástí projektů folklorního souboru Libín-S Prachatice, z.s., Schwarzenberský plavební kanál - předání znalostí nové generaci, který je spolufinancování z prostředků Evropské unie - Fondu malých projektů Rakousko - Česká republika 2014 - 2020, a Setkání s tradicí na Schwarzenberberském plavebním kanálu, spolufinancovaného z grantu Jihočeského kraje a daru obce Nová Pec.
(Aktualizace 29.08.2019, 21:06)
PLAVECKÁ POUTNÍ MŠE K ROSENAUEROVĚ KAPLIČCE
KORUNOVÁNÍ PANNY MARIE NEDALEKO JELENÍCH VRCHŮ
Mše svatá
Necelý týden po návratu plavců z mezinárodních plaveckých dnů v Korutanech se v sobotu 24. srpna 2019 ve 14:00 konat poutní mše k Rosenauerově kapličce Korunování Panny Marie. Poutní mši celebroval P. Karel Falář, administrátor excurrendo farnosti Želnava.
Mše svatá

Mše svatá

Mše svatá

Mše svatá

Mše svatá
Rosenauerova kaplička stojí v místě křížení Schwarzenberského plavebního kanálu s Jezerním potokem vytékajícím z Plešného jezera. Dříve zde, na hranicích mezi plöckensteinským a hiršperským polesím visel na stromě obraz Panny Marie. K němu se chodili pomodlit i plavci a lesní dělníci. Modlil se tu i zbožný Joseph Rosenauer, stavitel plavebního kanálu a od roku 1791 plavební ředitel.

Jednou jej při modlitbě napadl pytlák, který se chtěl pomstít nenáviděnému nadlesnímu, když viděl bezbranného klečícího muže v myslivecké uniformě, bodl jej do šíje. Když se zraněný Rosenauer, kterého milovali všichni, co jej znali, otočil, uslyšel výkřik: "Ježíš, Maria, Josef! To je přece Rosenauer!" K jeho nohám se vrhl jemu známý a jinak řádný dělník, který jen občas nedokázal odolat pytláckému pokušení. Prosil jej o smilování a odpuštění. Rosenauer s ohledem na jeho ubohou rodinu se nechal obměkčit a ve svém křesťanském přesvědčení, že za záchranu svého života vděčí modlitbě ke svatému obrázku nechal vystavět prostou malou kapli ze dřeva, která od těch dob sloužila modlitbám tamních lidí i věřících poutníků. V kapli visel votivní obraz se zpodobením celé zmíněné události, jak jej sem dala pořídit rodina plavebního ředitele Josefa Rosenauera, možná i z podnětu tehdy panujícího Josefa knížete ze Schwarzenbergu.

V roce 1818, tedy přesně před 200 lety dřevěnou kapličku nahradila výklenková kaplička z plöckensteinské žuly. Je zachycena na grafice, která je přílohou publikace ředitele panství Český Krumlov a plavebního ředitele Ernesta Mayera o velkém plavebním díle, jakým byl Krumlovsko-vídeňský plavební kanál, v současnosti nazývaný Schwarzenberský, z roku 1830.

Pravděpodobně na přelomu 19. a 20. století byla původní kamenná kaplička obestavěna dřevěnou kapličkou. Podle historického popisu, který v roce 1934 provedl krumlovský malíř Wilhelm Fischer, v ní byl umístěn na plechu malovaný obraz korunování Panny Marie velký 70 x 90 cm. Na něm vpravo byl nad mraky Bůh Otec, na levé straně Bůh syn, nad nimi holubice Ducha Svatého a okolo pět andělů nesoucích kříž, napravo dole anděl s lilií. Na levé straně byl namalován pasáček se sepjatýma rukama a skloněnou hlavou před Pannou Marií.

Při rekonstrukci plavebního kanálu v roce 1999 provádějící firma nabídla, že zhotoví repliku kapličky. Několik trámků s původními nápisy je uložen v Muzeu Josefa Rosenauera a Schwarzenberského plavebního kanálu ve Chvalšinách.

Plechový obraz značně korodoval, v roce 1999 byla zřetelná již jen tvář Panny Marie a holubice Ducha Svatého. Obraz se dostal do stavu, že nebylo možné jej zrekonstruovat (obraz snad je uložen na Správě Národního parku Šumava).

V roce 2000 zadal Karel Jan kníže ze Schwarzenbergu namalování nového obrazu. Objednal jej u akademického malíře Jana Vachudy z Prahy. Umělec byl inspirován jak zbytky původního obrazu, ale i oltářním obrazem z kostela v rodišti Josefa Rosenauera, ve Chvalšinách. Kaplička s novým obrazem korunování Panny Marie byla 20. srpna 2000 vysvěcena. Mši svatou pod širým nebem celebrovali děkan František Honsa z Volar a Dr. Albert-Peter Rethmann z Pasova. Mši byli přítomni i donátor obrazu Karel Jan kníže ze Schwarzenbergu, hosté a věřící.

V roce 2005 navrhl folklorní soubor Libín-S pořádání plaveckých poutních mší v rámci Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, od té doby se mše u Rosenauerovy kapličky ve spolupráci s farností Želnava konají pravidelně.
Protože dřevěnou kapličku z roku 1999 napadla dřevomorka, proto v roce 2017 jelenovršský spolek Svobodný Hiršperk provedl obnovu kapličky.
(Aktualizace 29.08.2019 08:32)
DELEGACE LIBÍN-S PRACHATICE A PLAVCŮ OD SCHWARZENBERSKÉHO KANÁLU
NA MEZINÁRODNÍCH PLAVECKÝCH DNECH V RAKOUSKÝCH KORUTANECH
Mezinárodní plavecké dny 2019
15.08.2019 - 1. DEN MEZINÁRODNÍHO SETKÁNÍ PLAVCŮ
Ve čtvrtek odpoledne 15.08.2019 se do Berg im Drautal sjelo více než 200 členů plaveckých spolků z Bosny a Hercegoviny, České republiky, Finska, Francie, Itálie, Lotyšska, Německa, Polska, Rakouska, Slovinska, Španělska - členských spolků Mezinárodní asociace plavců. Libín-S Prachatice, z.s., zastupovala osmičlenná delegace, ve které byli i plavci z Jeleních Vrchů (Hynek Hladík, vedoucí delegace, Jiří Borovka, Martin Hrbek, Šárka Hrbková, Petr Kondysek, Ema Kondysková, Pavel Štětina, jun., Pavel Štětina, sen.).
Pohled do údolí Drávy
Část skupiny zastupující nositele hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu - Libín-S Prachatice - byla ubytována v údolí nedaleko řeky Dráva, druhá polovina musela vystoupat několik set výškových metrů prudkým svahem po klikaté úzké asfaltce do penzionu s krásným výhledem v nadmořské výšce téměř 1000 metrů.
Výbor Mezinárodní asociace plavců

Výbor Mezinárodní asociace plavců

Výbor Mezinárodní asociace plavců
Zatímco většina účastníků mezinárodních plaveckých dnů v údolí horní Drávy mohla relaxovat, členové výboru Mezinárodní asociace plavců se zabývali přípravou zítřejší valné hromady.
Delegace ze Šumavy

Zahájení - Wilfried Pichler

Pozdrav Jaroslava Camplíka

Pozdrav Johannese Pirkera
V podvečer se konal zahajovací večer mezinárodního setkání plavců se konal v nedalekém Dellachu. S veLkou radostí se vítali navzájem muži a ženy často v lidových krojů z jedenácti zemí, které spojuje společný zájem - doprava dřeva po vodě ať již ve svázaném stavu, tedy ve vorech, nebo nesvázaném po řekách, potocích či plavebních kanálech. Pozdravil je předseda pořádajícího spolku Oberdrauer Flößer Wilfried Pichler, jinak také starosta jedné z pěti obcí údolí horní Drávy s plaveckou - vorařskou tradicí - Sachsenburgu. Zahajovací ceremoniál zpestřil místní smíšený pěvecký sbor. Svůj pozdrav přednesli i prezident Mezinárodní asociace plavců Jaroslav Camplík a starosta obce Dellach im Drautal Johannes Pirker.
Výměna dárků

Výměna dárků

Výměna dárků
Pak byli na pódium pozváni zástupci členských spolků, aby si vyměnili dárky s organizátory.
Večerní zábava

Večerní zábava

Večerní zábava
Potom byl již čas na volnou zábavu.
16.08.2019 - 2. DEN MEZINÁRODNÍHO SETKÁNÍ PLAVCŮ
Včera při zahájení mezinárodního setkání prohlásil Wilfried Pichler, předseda hostitelského spolku Oberdrauer Flößer, že uzavřeli dohodu se Sv. Petrem, takže bude pěkné počasí. Ovšem ranní pohled z balkonu tomu vůbec neodpovídal. Okolní hory, které dosahují až do 2700 metrů. byly zahaleny mracích, dole v údolí se zase válely chuchvalce mlhy. Po několika desítkách minut se oknem v mracích ukázaly tři vrcholy: Jaukenhöhe, Torkofel a Spitzkofel. Po snídani ale bylo nebe modré, kolem vrcholů hor.
Program druhého dne rozdělil účastníky do dvou skupin. Delegáti vyslaní členskými spolky se zúčastnili v kavárně Hasslacher v Bergu valné hromady Mezinárodní asociace plavců, zbytek odjel ke 14 kilometrů vzdálenému jezeru Weissensee.
Valná hromada Mezinárodní asociace plavců

Valná hromada Mezinárodní asociace plavců
Výbor Mezinárodní asociace plavců rozhodl, že na rozdíl od předchozích valných hromad, na kterých se draze simultánně překládalo, bude jednání probíhat pouze v angličtině. Prezident Jaroslav Camplík zhruba měsíc před jednáním rozeslal prakticky všechny zprávy, které jsou v programu a požádal o připomínky. Žádné ovšem nedošly. Prezident tedy svoji zprávu nečetl, jen se zmínil o nejzásadnějších bodech.
K tomu se přihlásili delegáti z Německa a ze Španělska a prohlásili, že neumí anglicky a požádali o překlad. Tak byla zpráva prezidenta či její obsah tlumočena účastníky valné hromady do němčiny, francouzštiny a španělštiny.
Stejně byla projednána i zpráva o změně stanov a zpráva pokladníka.
Jediná zprava, která nebyla předložena byla zpráva revizorů Hynka Hladíka a Philippa Brochera. Konstatovali, že dosud má Asociace dva účty, jeden v Rakousku, druhý v Katalánsku. K účtu v Rakousku jsou veškeré potřebné doklady, na rozdíl od účtu v Katalánsku, ke kterému nebyly předloženy žádné doklady, ba ani výpisy z účtu. Nemáme tedy v podstatě doklad, že účet existuje. Revizoři doporučili, aby byl zůstatek na katalánského účtu převeden na účet v Rakousku či v České republice a zrušen. Přístup k účtu pak budou mít pouze pokladník a prezident. Následně doporučili, aby zpráva pokladníka byla schválena.
Johann Kuhn konstatoval, že rakouská banka není oprávněna založit účet spolku, který je registrován na území jiného státu. Upozornil, že rakouský účet Asociace je v podstatě pouze podúčtem spolku Oberdrauer Flösser u KärtnerSparkasse. Jaroslav Camplík konstatoval, že česká banka je oprávněna založit účet spolku registrovaném v zahraničí za podmínky, že bude předloženo potvrzení o platné registrace u příslušného státu. Problémem je, že registrace u katalánské vlády byla provedena pouze do 19.06.2019. Proto je třeba, aby valná hromada potvrdila dosavadní výbor do konce volebního období, tj. do roku 2021. Zároveň doporučil, aby výbor byl rozšířen o Franka Thiela (FÖRDERVEREIN ELSTERFLOSSGRABEN, Německo), Laiyu Porta (ASSOCIACIÓ CULTURAL DELS RAIERS DE LA NOGUERA PALLARESA, Katalánsko), Jeana Senturiera (LES RADELIERS DE LA DURANCE, Francie) a zástupkyně VLTAVANU ČECHY. Valná hromada většinou delegátů potvrdila stávající výbor a schválila jeho rozšíření o navržené osoby.
Valná hromada Mezinárodní asociace plavců
Významným úkolem, který si Mezinárodní asociace plavců v minulosti vytýčila, je zápis plavectví na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Prezentaci k tomuto budu přednesl Frank Thiel. V současnosti je plavectví / vorařství na národních seznamech v těchto státech: Německo, Rakousko, Česká republika, Lotyšsko a Polsko.
Dalším bodem programu byla informace o příštím mezinárodním setkání ve finském Lieksa 2020 ve dnech 16.-19.07.2020. Velmi živá diskuze se rozvinula okolo pořadatelství mezinárodního setkání Při vstupu do jednací místnosti byla totiž rozdána pozvánka s programem na mezinárodní setkání v roce 2021 v Praze, přestože na minulé valné hromadě projevil zájem o setkání UDRUZENJE SPLAVARA DRINE I TARE "ADEM PENDEK", který přednesl Fikret Pendek. Na návrh Martina Sprenga (FLÖSSERZUNFT OBERES NAGOLDTAL) nechal prezident Camplík hlasovat o obou návrzích. S velkou převahou zvítězil návrh na uspořádání setkání plavců v roce 2021 v Sarajevu.
Valná hromada Mezinárodní asociace plavců
V pátek dopoledne, tedy v době konání valné hromady, se ostatní účastníci zúčastnili plavby po jezeru Weissensee. Jezero je dlouhé 11,6 km, maximální šířka je 900 m, plocha 6,5 kilometru čtverečního, největší hloubka je 99 m.
Plavba vorů po Drávě

Plavba vorů po Drávě

Plavba vorů po Drávě

Po přistání vorů
Odpoledne začala první etapa plavby vorů v údolí horní Drávy v Oberdrauburgu. Na jeden z vorů nastoupili i plavci ze Schwarzenberského plavebního kanálu. Nejprve pluly vory do Dellachu, po přestávce na oběd do Bergu, kde se konala plavecká slavnost.
Plavecká slavnost v Bergu

Plavecká slavnost v Bergu
17.08.2019 - 3. DEN MEZINÁRODNÍHO SETKÁNÍ PLAVCŮ
Sobotní dopoledne věnovali účastníci návštěvě dvou muzeí. Nejprve navštívili 1. korutanské muzeum řemesel v Baldramsdorfu v areálu zrušeného kláštera. Muzeum se zabývá různými řemesly od práce rolníka a výroby potravin, přes zpracování dřeva, kovu, textilu, zednictví a další stavební řemesla, ale také různými službami a obchodem. Vystavené předměty pochází především z oblasti horních Korutan. Třeba v zámečnické dílně se cítil Jirka jako doma. Petra jsme potkali ve staré lékárně, málem jsme si od něj něco koupili.
Jirka v zámečnické dílně

Pan lékárník Petr
Jedno z řemesel, které bylo v údolí horní Drávy velmi důležité, bylo odedávna vorařství, i dopravě dřeva po vodě je v muzeu věnována jedna místnost.
Dopoledne odplula šestice vorů z Bergu an der Drau a vydala se do Radlachu. Tam při mezipřistání na oběd byla první plavecká slavnost toho dne.
Vory před přistáním v Radlachu

Vory před přistáním v Radlachu

Dudák z Bretagně

Francouzští plavci
V pozdnímm odpoledni po přistání vorů v Sachsenburgu začala večerní plavecká slavnost.
Plavecká slavnost v Sachsenburgu

Plavecká slavnost v Sachsenburgu

Plavecká slavnost v Sachsenburgu

Plavecká slavnost v Sachsenburgu
18.08.2019 - 4. DEN MEZINÁRODNÍHO SETKÁNÍ PLAVCŮ
Když ráno v poslední den mezinárodního setkání plavců vcházelo sluníčko, aby pozlatilo horské vrcholy, zářil nad horami měsíc. Začínal další krásný den.
Sachsenburg

Sachsenburg

Sachsenburg

Sachsenburg
Přesunuli jsme se do Sachsenburgu, který bude pro nás rozlučkovým místem. Na náměstíčku již byli první plavci v krojích, Italové z Longarone v bílých košilích, černých kalhotách s rudou šerpou v pase, chlapi ze Schwarzwaldu se širokými klobouky, vysokými koženými holínkami, Bavoráci z Lenggries s vysokými šedými klobouky s bílým kohoutím brkerm, členové spolků Vltavan s historickými prapory v modrých sakách, červeno-bíle pruhovaných košilích, bílých košilích, Francouzi v lidových krojích, skupinka plavců v modrých vestách s logem Schwarzenberského plavebního kanálu s tmavými klobouky, to byla naše skupinka a řada další. Nastoupeni byla jednotka hasičů, která dělala čestnou stráž vlajce Mezinárodní asociace plavců s barevnými stuhami. Je to přesně ta vlajka, kterou začal Libín-S Prachatice, z.s., tradici předávání v závěru mezinárodních setkání, jen přibylo sedm stuh. Připravena byla obecní kapela, kněz.
Mše v Sachsenburgu

Mše v Sachsenburgu
Začala plavecká mše.
Průvod v Sachsenburgu

Průvod v Sachsenburgu

Průvod v Sachsenburgu

Průvod v Sachsenburgu
Po mši svaté se seřadil průvod plavců, který se vydal k plaveckému placu na břehu Drávy. Tady se odehrávala předposlední plavecká slavnost letošních mezinárodních plaveckých dnů před odplutím vorů ze Sachsenburgu di Spitalu an der Drau. Došel čas na všeobecné fotografování. Naše, již zmenšená, skupinka se vyfotografovala s vlajkou Mezinárodní asociace plavců, našli jsme i onu modrou stuhu s nápisem "2013 -Schwarzenberský plavební kanál - Česká republika". Vyfotografovali jsme se s vlajkami i na břehu Drávy. Pak už jsme se s Jirkou vydali domů do Čech. Na úplný závěr ve Spitalu an der Drau s předáním vlajky Finům už jsme nečekali.
S vlajkou Asociace

Foto u Drávy před odjezdem
(Aktualizace 29.08.2019, 13:59)
PÁTÁ LETOŠNÍ UKÁZKA PLAVENÍ BYLA 31.07.2019 U POTOKU SCHROLLENBACH
Ukázka plavení u potoku Schrollebach
Jediná ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavení dříví, která je ve všední den bývá v posledních letech vždy ve středu na přelomu července a srpna na rakouském území u potoku Schrollenbach - letos to vyšlo na poslední červencový den.
Schwarzenberský plavební kanál, kterému se původně říkalo Vídeňský či Krumlovsko-vídeňský, se stavěl ve dvou etapách - v letech 1789 - 1793 a 1821 - 1824. Kanál umožňoval plavit šumavské palivové dřevo ze schwarzenberského panství Český Krumlov pro císařské hlavní město Vídeň. Stavba však zasáhla i území sousedního panství premonstrátského kláštera Schlägl, bylo třeba projít přes klášterní lesy v délce cca 12 km. Klášter však nechtěl potřebné pozemky prodat, souhlasil pouze s právem užívání. Vzhledem k mimořádnému zájmu císařské vlády zavázala císařsko-královská dvorská komise zavázala klášter, aby umožnil stavbu. Schwarzenberská správa předala k užívání klášteru jeden ze dříve sporných pozemků v oblasti Studničné hory na česko-hornorakouských hranicích, navíc klášter získal rybářská práva na Vltavě mezi potoky Pestřice / Rothbach a Ježová / Iglbach.
Na níže uvedených obrázcích jsou výřezy schwarzenberských lesnickýxh porostních map z let 1893, 1902, 1922 a 1947 revíru Plöckenstein, resp. polesí Plešný, se zákresem situace v oblasti Brunnau / Studničná hora. Les, který poskytlo krumlovské panství klášteru. Pozemek byl vymezen 18 hraničními kameny. Dosud se všechny nepodařilo dohledat v terénu. Na dalších dvou obrázcích jsou dva z nalezených hraničních kamenů - 3 a 14. br>
Na mapách z let 1893 až 1922 je zakreslena pouze hranice mezi tzv. Klášterním lesem, ne však stav lesa, který byl v užívání klíštera. V roce 1935, kdy bylo de iure zrušeno plavení do Vídně, bylo zrušeno užívání klášterních pozemků, proto i klášter ukončil užívání pozemk v oblasti Brunnau. Proto v roce 1947 již je bývalý Klášterní les již na schawrzeberské mapě zakreslen.
Porostní mapa 1893

Porostní mapa 1902

Porostní mapa 1922

Porostní mapa 1947

Hraniční kámen 3

Hraniční kámen 14
Dříví pro Vídeň se plavilo do roku 1891, kdy skončilo po klesajícím zájmu o palivové dříví a zvýšený o uhlí. Klášterní lesní správa plavila svoje dřevo od českých hranic v osadě Sonnenwad, především z lesa Kesselwald směrem k tzv. Krumlovské silnic / Krumauertrasse. Z praktických důvodů to bylo ovšem do lokality Schrolenbach, kde bylo možné založit skládky dřeva, ze kterých se pak odváelo povozy do Aigenu a Schläglu.
Stánek TVB a plaveckého spolku

Stánek TVB a plaveckého spolku

Stánek TVB a plaveckého spolku
Před tři čtvrtě na dvě už fungoval stánek nejen s infomačními materiály turistického regionu Böhmerwald, což je rakouská část Šumavy. Mezi nimi bylo možné zahlédnout i časopis sousedního turistického regionu LIPENSKO - OD STOŽCE PO ROŽMBERK v jeho německé a české mutaci. Hned vedle rozbalil svůj stánek rakouský plavecký spolek, u něj se nabízela káva, domácí koláče, obložené housky, klášterní pivo, limonády.
Alphornbläser Böhmerwald

Alphornbläser Böhmerwald
Přesně ve tři čtvrtě začali hrát hráči na zvláštní dlouhý hudební nástroj ze skupiny Böhmerwald Alphornbläser - hráči na alpský roh. Jejich troubení znělo lesem možná až do Čech, nebože by až do Dolní Vltavice na druhém břehu Lipenské nádrže.
Před druhou hodinou muzikanty vystřídal Reinhold List, jednatel rakouské organizace cestovního ruchu Tourismusverband Böhmerwald, který je spolu s Libín-S Prachatice, z.s., spoluorganizátorem hranice překračujících projektů Schwarzenberský plavební kanál - předání znalostí mladé generaci a Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Přivítal turisty z Rakouska, z Čech, jistě i odjinud.
Muzikanti vystřídali nástroje. Když spustili písničku o Šumavě .. Im Böhmerwald, znělo to jako šumavská hymna, kterou zpívali Rakušané německy, Češi česky.
Vrchní plavec Ewald Fuchs
Vrchní plavec Ewald Fuchs vyprávěl o historii Schwarzenberského plavebního kanálu.
O půl třetí Reinhold List přečet plavební rozkaz plavebního ředitele Hynka Hladíka. Ten ani tentokrát, stejně jako před deseti dny, nestál však na břehu plavebního kanálu vedle Reinholda, před dvěma týdny se totiž nepříjemně zranil.
Plavební rozkaz

Plavební rozkaz
Vrchní plavec Ewald Fuchs
Byl vydán pokyn k začátku plavení. Kluci za pomoci plavců naházeli připravené dřevo na hladinu kanálu, Ewald zvedl stavidlo na potoku Schrollenbach, voda nesla polena po hladině plavebního kanálu.
Plavení dřeva

Plavení dřeva
Plavci po plavení zasedli u stolů, dali pivo, něco pojedli a popovídali.
Hranice překračující projekt Schwarzenberský plavební kanál - předání znalostí mladé generaci je spolufinancován z prostředků Evropské unie z Fondu malých projektů Rakousko - Česká republika 2014-2012, projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu podpořily svým grantem Jihočeský kraj a obec Nová Pec finančním darem.
(Aktualizace 02.082019 00:33)
ČTVRTÁ LETOŠNÍ UKÁZKA PLAVENÍ BYLA 20.07.2019 NA JELENÍCH VRŠÍCH
Ukázka plavení na Jeleních Vrších
"Hiršperské slavnosti mají již tradici, nemůžeme je opustit", prohlásil někdy na jaře starosta Nové Pece a obyvatel osady Jelení Vrchy Martin Hrbek. V trochu pozměněné formě se tak konal letos již čtvrtý ročník. I tentokrát se o ni postaral Spolek Svobodný Hiršperk, z.s., spolu s obcí Nová Pec, svůj podíl má ovšem i Libín-S Prachatice, z.s.
V místě, kde dnes je osada Jelení Vrchy, v době jelení říje troubili prý ti nejsilnější jeleni. Poté, co v roce 1793 k Jelenímu potoku došla stavba Schwarzenberského plavebního kanálu, tehdy zvaného Krumlovsko- vídeňský či jen Vídeňský vznikly tu první dřevěné dřevorubecké domky určené pouze pro přenocování lesních dělníků. V roce 1796 bylo schwarzenberskéhou knížecí správou přiděleno pět míst na stavbu chalup k trvalému bydlení.Za další tři roky bylo postaveno na jižních svazích Jeleního potoka dalších 15 domů a na počátku 19.století tu stálo přes dvacet domů. K osadě Hirschbergen / Hiršperky/ Jelení Vrchy patřily podle Seznamu míst v království Českém z roku 1913 samoty Haberdorf, Jánská Pila / Johannessäge, Mázník / Schmierbrenner. Celkem měly v roce 1913 Jelení Vrchy 29 domů s 240 obyvateli, z nich jeden používal jako obcovací řeč češtinu, zbytek mluvil hlavně německy. Po vyhnání německého obyvatelstva v roce 1946 byla většina chalup opuštěna a ponechána napospas přírodě a vandalům. Chátrající domy byly v roce 1953 srovnány se zemí. Stát zůstalo je osm domů. Dnes místa chalup připomínají jen ovocné stromy a kamenné základy.
Hiršperské slavnosti

Hiršperské slavnosti

Hiršperské slavnosti

Hiršperské slavnosti
Stalo se zvykem, že při Hiršperských slavnostech se dobře hraje a zpívá, ale také, že je něco dobrého k snědku. Většina z nabízených dobrot je z produkce místních, bývá tu řada sladkostí, ale i něco slaného, upekly, uvařily, připavily ženské z Jeleních Vrchů. Na grilu se točilo voňavé prasátko, novopečtí hasiči dozírali nad opékáním buřtů. I letos se hrálo a zpívalo, jen to byl jiný žánr, než v předchozích letech, kdy na Jeleních Vrších hrála a zpívala Pošumavská dudácká muzika, letos to bylo v rytmu country. Ale country je vlastně původně lidová muzika amerických kolonistů. V sobotu na Jeleních Vrších hrála jelenoršská country kapela i s jedním z plavců a starostou Nové Pece.
Plavení dříví

Plavení dříví

Plavení dříví
Krátce po druhé si na břeh plavebního kanálu jen kousek od dřevěného plavce Hynka stoupnul vrchní plavec Pavel Štětina, kterého plavební ředitel Hynek Hladík pověřil, aby řídil dnešní plavení dříví. "Plavební ředitel si zlámal ruku, nemůže tu mezi námi být."
Hiršperské slavnosti
Pak už došla řada na plavební rozkaz:

"Plavební rozkaz č.4/2019
k provedení ukázkové plavby dříví

Nařizuji tímto provést ukázkovou plavbu dříví v sobotu dne 21. července 2019 na Jeleních Vrších.

Plavbu nařizuji provést od od domu čp. 13 na Jeleních Vrších zhruba 9 sáhů před hranicí prvního a druhého úseku za můstek ve vzdálenosti cca 191 sáhů za hranicí prvního a druhého úseku. Splaveno bude zhruba 1/4 sáhu palivového dřeva.

Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím.

Nástup personálu bude o půl třetí hodině po poledni.

Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům.

Hynek Hladík, plavební ředitel

Dáno v Prachaticích dne 10. července LP 2019."
Potom ještě vrchní plavec Štětina dodal:

"V celé Evropské unii je zakázaná dětská práce, u nás u kanálu je to jinak, dětská práce je tu žádoucí. Děti, rychle do práce, budete vhazovat dříví!"
Plavení dříví

Plavení dříví

Plavení dříví
A začalo plavení.
Plavení dříví

Plavení dříví
Hiršperské slavnosti

Hiršperské slavnosti

Hiršperské slavnosti
Ukázka plavení dříví na Jeleních Vrších byla součástí projektů Libín-S Prachatice, z.s., Schwarzenberský plavební kanál - předání znalostí mladé generaci spolufinancovaným z prostředků Evropské unie z Fondu malých projektů Rakousko - Česká republika 2014-2020 a Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavbním kanálu podpořeným z grantu Jihočeského kraje a z daru obce Nová Pec.
Příští ukázka plavení dříví se bude konat ve středu 31.07.2019 ve 14:00 u potoku Schrollebach na rakouském území. Tato lokalita je všech míst, na které se provádí plavení dříví (Jelení Vrchy, Ježová / Iglbach, u bavorských hranic, Schrollenbach) od břehu Lipenské přehrady).
(Vloženo 21.07.2019, 20:57)
TŘETÍ LETOŠNÍ UKÁZKA PLAVENÍ BYLA 15.06.2019 NA JELENÍCH VRŠÍCH
Plavení Jelení Vrchy

Plavení Jelení Vrchy

Plavení Jelení Vrchy
Plavební ředitel Hynek Hladík vydal již 10. června 2019 svůj čtvrtý plavební rozkaz:
Plavební rozkaz č.4/2019 k provedení ukázkové plavby dříví

Nařizuji tímto provést ukázkovou plavbu dříví v sobotu dne 21. července 2019 na Jeleních Vrších.

Plavbu nařizuji provést od od domu čp. 13 na Jeleních Vrších zhruba 9 sáhů před hranicí prvního a druhého úseku za můstek ve vzdálenosti cca 191 sáhů za hranicí prvního a druhého úseku. Splaveno bude zhruba 1/4 sáhu palivového dřeva.

Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím.

Nástup personálu bude o druhé hodině po poledni.

Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům.

Hynek Hladík, plavební ředitel

Dáno v Prachaticích dne 10. června LP 2019.
Stavba Schwarzenberského plavebního kanálu začala 4. května 1789 zkušebním úsekem dlouhým 994 sáhů na vltavsko-dunajském rozvodí v revíru Svatý Tomáš, ještě před příchodem císařsko-královské dvorské komise, která měla rozhodnout nejen o pokračování stavby, ale měla i doporučit udělení císařského privilegia pro plavení dřeva po nově stavěném kanálu, ale především po řece Große Mühl k Dunaji. Plavební kanál měl sloužit k plavení polenového dřeva pro císařské hlavní město Vídeň. Protože v podstatě měl propojit panství Český Krumlov s Vídní, byl tehdy nazýván Krumlovsko-vídeňský či Vídeňský. A Vídeň palivové dřevo velmi potřebovala.
Když komise na Šumavu dorazila, viděla, že voda z povodí Vltavy přetékala do povodí protékala, bylo tedy zřejmé, že je to realizovatelný projekt. Přesto měl problémy. Necelé dva kilometry od rozvodí totiž byly hranice Království českého a Arcivévodství Rakousko nad Enží, které byly i hranicemi dvou panství - schwarzenberské panství Český Krumlov a panství premonstrátského klášteru Schlägl, a Rosenauerem navržený plavební kanál měl procházet celých 20 kilometrů přes klášterní lesy. Klášter nechtěl potřebné pozemky prodat. Komise dala přesto souhlas se stavbou, navíc klášter zavázala, že musí umožnit stavbu na svých pozemcích.
A stavba kanálu pak pokračovala neuvěřitelně rychle. Ještě v roce 1789 "došel" plavební kanál do vzdálenosti 21 kilometrů k potoku Rasovka nad Novou Pecí. Do roku 1793 byl dokončen až na Jelení Vrchy. Další stavba plavebního kanálu až k bavorským hranicím pokračovala až v první polovině dvacátých let 19. století.
Ukázka plavení dříví 20. července doplní program 4. Hiršperských slavností, které organizuje spolek Svobodný Hiršperk spolu s obcí Nová Pec.
Připomenutí práce plavců připravil Libín-S Prachatice, z.s., v rámci projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, který je spolufinancován z grantu Jihočeského kraje, a projektu Schwarzenberský plavební kanál - předání znalostí mladé generaci podpořeného z prostředků Evropské unie z Fondu malých projektů Rakousko - Česká republika.
(Aktualizováno 12.07.2019, 17:32)
TŘETÍ LETOŠNÍ UKÁZKA PLAVENÍ BYLA 15.06.2019 NA JELENÍCH VRŠÍCH
Ukázka plavení u Jelení Vrchy
V sobotu 15.06.2019 se na Jeleních Vrších konala třetí letošní ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu.
Plavení Jelení Vrchy
Když čtvrt hodiny před druhou plavební ředitel Hynek Hladík začal povídat přítomným plavcům a divákům o historii Schwarzenberského plavebního kanálu, na dně jeho koryta moc vody nebylo. "Kdyby bylo nejhůř, vody víc nebylo, nezbude než, aby se pánové postavili na břeh čelem, naopak dámy pozadím!", poznamenal Hladík při pohledu do kanálu.
Bylo krátce před druhou, když nastal drobný pohyb vody, začínalo jí přibývat, už tu byl kalný proud, na hodinách bylo několik minut po druhé. Nadešel čas k přečtení plavebního rozkazu.
"Plavební rozkaz č.3/2019
k provedení ukázkové plavby dříví

Nařizuji tímto provést ukázkové plavení dříví v sobotu dne 15. června 2019 na Jeleních Vrších.

Plavbu nařizuji provést od sochy Plavce Hynka proti domu čp. 13 na Jeleních Vrších zhruba 9 sáhů před hranicí prvního a druhého úseku za můstek ve vzdálenosti cca 191 sáhů za hranicí prvního a druhého úseku. Splaveno bude zhruba 1/4 sáhu palivového dřeva.

Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím.

Nástup personálu bude o druhé hodině po poledni.

Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům."
Plavení Jelení Vrchy

Plavení Jelení Vrchy

Plavení Jelení Vrchy
"Dnešní plavení dříví je součástí projektu Schwarzenberský plavební kanál - předání znalostí nové generaci, spolufinancovaného z prostředků Evropské unie z Fondu malých projektů Rakousko - Česká republika 2014 - 2020. V rámci předávání znalostí zapojíme mladé plavce, vhazovat dříví budou děti! Do práce! Jen dejte pozor, abyste nepostříkaly při vhazování mne, uvědomte si, že jsem plavební ředitel!", doplnil Hynek Hladík. Samozřejmě, že plavebního ředitele postříkaly.
Malí plavci se ujmuli plavebních háků, aby usměrňovali plavená polena. Dospělí zkušení plavci otevřeli stavidlo, proud vody se "rozeběhl" směrem k Hučici a k Rosenauerově kapli, strhl sebou polena a štěpiny.
Po více než 190 sázích byl dán pokyn k vytažení plaveného dřeva.
Plavení Jelení Vrchy

Plavení Jelení Vrchy
Na financování dnešní ukázky plavení dříví byly použity i prostředky z grantu Jihočeského kraje a z daru obce Nová Pec.
Plavení Jelení Vrchy
Příští ukázka plavení dříví se bude konat 20.07.2019 ve 14:30 na Jeleních Vrších ve spolupráci Libín-S Prachatice, z.s., se zapsaným spolkem Svobodný Hiršperk v rámci 4. hiršperských slavností.
(Aktualizace 16.06.2019, 21:18).
"NARODILI" SE ELIŠKA A JAKOB
Již několikrát jsme se zmínili o rozbíhajícím se hranice překračujícím projektu Schwarzenberský plavební kanál - předání znalostí nové generaci zapsaného spolku Libín-S Prachatice a jeho dvou rakouských partnerů - organizace cestovního rochu Tourismusverband Böhmerwald a plaveckého spolku Kulturerbe Schwarzenbergischer Schwemmkanal - Böhmerwald, kteří se snaží přivést ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu nové plavce, možná mezi nimi i najít nového plavebního ředitele.

Plavební ředitel i plavci se vydají do škol na české i rakouské straně Šumavy, aby vyprávěli o Šumavě, o její historii, o plavení dříví a plavebním kanálu, budou přichystány speciální ukázky plavení dříví. První takovou ukázkou byla 04.06.2019 pro děti ze Sportovní střední školy v Sandlu.

Na pomoc při prezentacích ve školách budou jistě i dvě figurky - Eliška a Jakob, Češka a Rakušan, kteří při besedě budou provádět při povídání o Šumavě, o historii lesů, o plavení dříví.
"Maminkou" Elišky a Jakoba je mladá výtvarnice z Ulrichsbergu na rakouské straně Šumavy Lise Studener, kmotrem se stal plavební ředitel Hynek Hladík. Jak přišel na ta jména? No to je přece jasné, jeho vnoučátka jsou mladší copatá Eliška a rozčepýřený starší Kubík - Jakub.
Eliška a Jakob
S Eliškou a Jakobem se budeme potkávat ve dvou podobách, jako s holčičkou a klukem oblečenými jako ostatní děti, ale také v oblečení plavců.
Eliška a Jakob
Poprvé se Eliška a Jakob představí 20.06.2016 na Základní škole ve Vlachově Březí.
S Eliškou a Jakobem se jistě setkáme v jednoduché učebnici plavce, která bude vydána v češtině a v němčině.
(Vloženo 14.06.2019 21:54)
ZEMŘEL ČESTMÍR HRBEK
Čestmír Hrbek
10.06.2019 odpoledne zemřel inciátor expozice EXPO KANÁL na Jeleních Vrších Čestmír Hrbek. Pro její instalaci nabídl před patnácti lety stodolu svého domu.

Posledná rozloučení s Čestmírem Hrbkem bude v úterý 18.06.2019 ve smuteční síni v Prachaticích.
22.07.2017
(Vloženo 14.06.2019 22:23)
DRUHÁ LETOŠNÍ UKÁZKA PLAVENÍ BYLA 09.06.2019 U JEŽOVÉ
PŘIPOMENULA 20. VÝROČÍ JMENOVÁNÍ PLAVEBNÍHO ŘEDITELE
Ukázka plavení u Ježové
09.06.2019 se za krásného letního počasí uskutečnila druhá letošní ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu u hraničního potoku Ježová / Iglbach.

Plavební ředitel Hynek Hladík přijel k Ježové někdy kolem dvanácté. Okolo projížděli cyklisté (většinou na elektrokolech), často ani nezastavili. Jedna německy mluvící rodinka udělala pauzu, děti si máchaly nohy ve vodě kanálu přímo na hranicích (a voda byla přímo ledové). Tatínek šel pomáhat plavebnímu řediteli vztyčit vlajky. Vlajka Evropské unie, Rakouska, České republiky, to je jasné, ale co ta poslední, modře a bíle pruhovaná - čtyři modré a čtyři bílé. "Co je to za vlajku?", ptal se německy mluvící tatínek. "Není to vlajka státní! Víte kdo nechal postavit tenhle plavební kanál?", zněla odpověď. "Schwarzenberg! To je schwarzenberská vlajka?"

Rodinka odjela, prý do Sonnenwaldu. "Tak na shledanou při plavení!", loučil se plavební ředitel. "Jestli to stihneme!", zněla odpověď, "Führt euch! Provázej vás!"

Na opravdu zvláštním kole přijel jednatel organizace cestovního ruchu Tourismusverband Böhmerwald Reinhold List. Čím bylo to to kolo zvláštní? Jeho rám je ze dřeva, resp. překližky.

Kolem jedné už byly lavice na obou březích hraničního potoku skoro plné, na obou stranách zněla němčina, postupně přibývala i čeština. Přijeli i plavci, Franz a Johann, později i Walter, Eberhard a Helga. Všichni oblečeni stejně jako plavci kdysi. Franz, Walter a Eberhard měli na nohou dřeváky.
Přem plavením u Ježové
Před druhou hodinou přišla velká skupina turistů vedená dalším z plavců - Ewaldem. A Hynek Hladík se dal do vyprávění o Schwarzenberském plavebním kanálu. Jeho historie začala v květnu 1789 necelé dva kilometry odtud - na hlavním evropském rozvodí v místě, které na současných mapách je označeno U Korandy, podle posledního hajného, který bydlel ve vesničce Rosenhügel, v překladu Růžový Vrch.

O půl třetí pozval plavební ředitel plavce postávající na můstku přes kanál k sobě, aby je představil přihlížejícím (plavcům nebo divákům?).Pak se slova ujal Reinhold List. Vrátil se také do historie.
Plavení u Ježové

Plavení u Ježové

Plavení u Ježové
"Za Schwarzenbergů při plavení dřeva pracovaly celé stovky plavců, vše bylo důkladně organizované. Řízením plavby byl pověřen plavební ředitel, prvním byl stavitel plavebního kanálu Joseph Rosenauer. I my, po rekonstrukci kanálu jsme sestavili nový personál. Zhruba dvacet let je to tahle parta plavců. Před dvaceti lety jsme pověřili Hynka Hladíka výkonem funkce plavebního ředitele. Před dvaceti lety převzal Hynek Hladík jmenovací listinu, kterou později podepsal i Karel Jan kníže ze Schwarzenbergu. Hynku, předávám ti pamětní listinu, která připomíná tvých 20 let ve funkci plavebního ředitele."

Hynek převzal také velkou láhev schägelského piva a krabici s jakýmisi dobrůtkami.
Plavení u Ježové

Plavení u Ježové
Nadešel čas k přečtení plavebního rozkazu:

"Plavební rozkaz č.2/2019
k provedení ukázkové plavby dříví

Nařizuji tímto provést ukázkové plavení dříví v neděli dne 9. června 2019 v oblasti křížení s potokem Ježová.
Plavbu nařizuji provést od sáhového kamene 110 (na rakouském území) k sáhovému kameni 112 (na českém území). Splaveno bude zhruba půl sáhu palivového dřeva.
Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím. Nástup personálu bude o půl třetí hodině po poledni.
Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům."

K rozkazu plavební ředitel ještě dodal, že spolu s Tourismusverband Böhmerwald připravil Libín-S Prachatice projekt Schwarzenberský plavební kanál - předání zkušeností mladé generaci. To je jedním z důvodů, proč u nás na Schwarzenberském plavebním kanálu, na rozdíl od celé Evropské unie, je dětská práce nejen povolena, ale dokonce je žádoucí.
Plavení u Ježové

Plavení u Ježové
"Děti půjdou vhazovat dříví!", dodal. "Již třetím rokem přednáším na Jihočeské univerzitě v rámci Univerzity třetího věku o Schwarzenberském plavebním kanálu a o plavení dřeva na Šumavě. Nyní se vydáváme na exkurze, příští úterý se vydáme na Schwarzenberský plavební kanál v Rakousku. Při této exkurzi bude provedena praktická zkouška z plavení. Čtyři studentky však se v úterý nemohou zúčastnit, proto praktickou zkoušku vykonají dnes při ukázce plavení dřeva. Musí se zúčastnit vhazování dřeva, vlastního plavení i vytahování dřeva. Takže to nebude práce pouze pro děti, ale také pro zkoušené seniorky."
Plavení u Ježové

Plavení u Ježové

Plavení u Ježové
Za chvíli se polena vydala z Rakouska přes státní hranice do Čech. Ostatně pouze u hraničního potoka Ježová / Iglbach putuje surové dřevo z Rakouska do Čech, na ostatních místech je to právě opačně.

Nějakých čtyři sta metrů za hranicemi byla vytažena na českém území z vody. Plavení skončilo.
Plavení u Ježové

Plavení u Ježové

Plavení u Ježové
Plavení u Ježové
Plavci ještě poseděli u českého piva a českých chlebíčků.
Plavení u Ježové

Plavení u Ježové
Ukázka plavení dříví u Ježové / Iglbach je součástí projektů Libín-S Prachatice, z.s,, Schwarzenberský plavební kanál - předání znalostí mladé generaci spolufinancování z prostředků Evropské unie Fondu malých projektů Rakousko - Česká republika 2014 - 2020 a Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu spolufinancování z grantu Jihočeského kraje.

Příští ukázka plavení dříví se koná v sobotu 15.06.2019 ve 14:00 hodin na Jeleních Vrších.
(10.06.2019 10:04)
ŽÄCI SPORTOVNÍ STŘEDNÍ ŠKOLY ZE SANDLU
U SCHWARZENBERSKĚHO PLAVEBNÍHO KANÁLU
Žáci SNMS Sandl u plavebního kanálu
Žáci prvního ročníku Nové střední školy v hornorakouském Sandlu / Neue Mittelschule Sandl jsou tento týden na pobytu na Šumavě. Ubytováni jsou v mládežnické ubytovně Bäderhaus v Ulrichsbergu. V úterý se vydali na Schöneben a podél Schwarzenberského plavebního kanálu až k hraničnímu potoku Iglbach / Ježová. Zde se setkali s plavebním ředitelem Hynkem Hladíkem.
Obec Sandl leží na rakouské straně Novohradských hor přímo na hlavním evropském rozvodí. V Sandlu pramení Malše, ale také Riesingerbach, který přes Flammbach odvádí vodu do řeky Schwarze Aist.

Je možná i pro znalce překvapivé, že historie Schwarzenberského plavebního kanálu, který v závěru 18. století vyrostl na schwarzenberském panství Český Krumlov, má spoustu společného s dějinami plavení po řece Aist hned na dvou panstvích - kněžny Rosy Kinsky Harrachsthal / Freistadt v Horních Rakousích a svobodného pána z Hackelbergu Großpertholz v Dolních Rakousích. Joseph II. kníže ze Schwarzenbergu získal vedle privilegia ke stavbě Vídeňského či Krumlovsko-vídeňského plavebního kanálu, který později dostal název Schwarzenberský plavební kanál í privilegium ke zřízení plavebních zařízení na řece Aist a jejích přítocích. Projekt úprav na obou panstvích v Novohradských horách zpracoval stavitel obou šumavských plavebních kanálů Joseph Rosenauer, který se částečně podílel i na řízení stavby. Roku 1800 koupil Rudolf Joseph říšský svobodný pán z Hackelbergu-Landau společně s hrabětem z Thurnheimu a Rosou kněžnou Kinsky od Jana Josepha knížete ze Schwarzenbergu jím vybudovaná plavební zařízení na řece Waldaist.

Stejně jako ze Šumavy dřevo plavené Schwarzenberským plavebním kanálem, bylo i dřevo z Novohradských hor určeno z větší části pro císařské hlavní město Vídeň.
Po krátkém obecném úvodu se děti ze Sandlu staly na chvíli plavci. Stejně jako při prvním letošním plavení na Jeleních Vrších prohlásil plavební ředitel: "V celé Evropské unii je zakázána dětská práce. U nás, na Schwarzenberském plavebním kanálu je práce dětí nejen povolena, ale dokonce je žádoucí. Proto budete pracovat při plavení dříví!"

Děvčata a chlapci vhodili připravené štěpiny na hladinu plavebního kanálu ještě na rakouském území.
Žáci SNMS Sandl u plavebního kanálu

Žáci SNMS Sandl u plavebního kanálu
Dřevo se vydalo na svoji krátkou cestu do Čech, kde je vylovili malí plavci plavebními háky. Před tím ještě plavební ředitel ukázal, jak je třeba zacházet s plavebním hákem: "Musíš si hákem přitáhnout polínko, pak použít hák podobně jako harpunou, silně zabodnout špičku do dřeva a poleno vytáhnout!"
Žáci SNMS Sandl u plavebního kanálu

Žáci SNMS Sandl u plavebního kanálu
V závěru Hynek Hladík představil projekt zapsaného spolku LIBÍN-S Prachatice, Tourismusverband Böhmerwald a Kulturerbe Schwarzenbergischer Schwemmkanal Böhmerwald Schwarzenberský plavební kanál - předání zkušeností nové generaci spolufinancovaný z prostředků Evropské unie Fondu malých projektů Rakousko - Česká republika 2014-2020.

Plavební ředitel informoval, že v rámci projektu budou pořádány prezentace ve školách, tedy v případě zájmu i v Sandlu. Počítá se i s vydáním učebnice plavce, po jejím vydání by ji mohli dostat i plavci, kteří se dnes na plavení podíleli.
A úplně na konec přišlo společné fotografování.
Žáci SNMS Sandl u plavebního kanálu
Žáci SNMS Sandl u plavebního kanálu

Žáci SNMS Sandl u plavebního kanálu
(05.06.2019 08:26)
VÝBOR MEZINÁRODNÍ ASOCIACE PLAVCŮ ZASEDAL V DAVLI
Výbor Mezinárodní asociace plavců se v sobotu 25. května 2019 sešel v Davli, která v roce 2014 získala z rukou tehdejšího prezidence Mezinárodní asociace plavců a vorařů Angela Porteta z Katalánska titul mezinárodní plavecká obec. Od loňského roku je prezidentem Asociace je Jaroslav Camplík, který je zároveň prezidentem Svazu Vltavanských spolků Vltavan Čechy. Jaroslav Camplík svolal 19.04.2019 výbor Asociace.
Členové výboru se sešli v klubovně plaveckého a šífařského spolku Vltavan Davle.

Zasedání se zúčastnili:
- Jaroslav Camplík, prezident
- Johann Kuhn, pokladník
- Jiří Malý, generální tajemník
- Hynek Hladík, revizor

K jednání byli dále přizváni:
- Jean Senturier, Les radeliers de la Durence
- Frank Thiel, Förderverein Elsterfloßgraben.
Výbor jednal s tímto proogramem:

1. Změny stanov
2. Program a dokumenty pro valnou hromadu dne 16. srpna 2019 v údolí řeky Dráva
3. Plán aktivit pro další období 2019 - 2020
4. Kniha. Informace o aktuální situaci. Rozhodnutí o rozložení a ceně knihy
5. Návrh na spolupráci Franka Thiela jako poradce představenstva
6. Webové stránky Mezinárodní asociace plavců - změny - další vývoj
7. Oslava 30 let založení Mezinárodní asociace plavců
8. Schválení očekávaných výdajů Mezinárodní asociace plavců na tento rok
9. Konečné rozhodnutí o datech z historie Mezinárodní asociace plavců
10. UNESCO - poslední vývoj a rozhodnutí o filmové produkci potřebné pro aplikaci
11. Výstava historie a fotografie Mezinárodní asociace plavců v Bruselu nebo v Paříži v roce 2020
12. Tisk letáku o Mezinárodní asociaci plavců - kdo jsme v různých jazycích
13. Návrhy, jak oslovit mladé členy
Výbor Mezinárodní asociace plavců

Výbor Mezinárodní asociace plavců

Výbor Mezinárodní asociace plavců
Návrh na změny stanov Mezinárodního setkání plavců předložil Johann Kuhn. Změn bylo navrženo několik. Zásadním je, že stanovy budou vypracovány v angličtině, pro potřeby registrace v Katalánsku budou přeloženy do katalánštiny. Následně si je přeloží jednotlivé spolky do národních jazyků. V případě sporů bude rozhodující anglický text.

Bylo dohodnuto, že prezident pro valnou hromadu budou veškeré materiály budou zpracovány v angličtině, jednotlivým spolkům budou rozeslány elektronickou poštou nejpozději jeden měsíc před valnou hromadou, aby spolky měly možnost texty přeložit do národních jazyků, případné připomínky zaslat prezidentovi Asociace. Tento postup by měl podstatně zkrátit diskuzi na valné hromady. Překlad se nebude provádět simultánně, ale podobně jako na valné hromadě ve Strenči do angličtiny, francouzštiny a němčiny. Tlumočení budou provádět jazykově zdatní účastníci valné hromady.
Výbor Mezinárodní asociace plavců

Výbor Mezinárodní asociace plavců

Výbor Mezinárodní asociace plavců
Bylo dohodnuto, že kniha o plavení dříví na vodních tocích v Evropě bude vydána v angličtině. Při počtu 300 výtisků se odhaduje je cana na 18 EUR/ks. Navrhuje se, aby každý ze spolků dostal jeden výtisk zdarma dále, aby měl možnost zakoupit 9 výtisků za cenu5 EUR/ks. Při vyšším počtu bude cena 18 EUR/ks.
Výbor Mezinárodní asociace plavců

Výbor Mezinárodní asociace plavců
<
Jaroslav Camplík navrhl, aby Frank Thiel byl stanoven jako poradce výboru pro zápis plavectví na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Návrh byl schválen jednohlasně.

Jaroslav Camplík informoval, že členským spolkům pro zpřesnění informací o členských spolcích na webových stránkách Asociace https://raftsmen.org/ byl rozeslán bývalou sekretářkou Lailou formulář o údajích o jednotlivých spolcích k vyplnění. Členské spolky by měly uvést především tyto údaje: název spolku, založení spolku, vstup do Mezinárodní asociace plavců a vorařů, adresa spolku, země, jméno předsedy spolku, adresa předsedy spolku, jeho telefonní číslo a e-mailové spojení, případně spojení přes Viber a Whatsapp. webová adresa spolku, dále kontaktní osoba vč. jména, telefonního a e-mailové spojení, případně spojení přes Viber a Whatsapp. Dále je třeba zaslat logo spolku a webovou adresu. Ne všechny spolky však vyplněný dotazník vyplnily. Byly předvedeny nové webové stránky, na záložce Associations na rozšířených informacích o spolcích po kliknutí na logo dojde k přesměrování na webové stránce spolku.
Výbor Mezinárodní asociace plavců

Výbor Mezinárodní asociace plavců
Jako rozšíření informací byl výbor seznámen s přihláškou plaveckého spolku Flösserstrasse, e.V., z bavorského Wolfratshausenu (www.flousserstrasse.eu). Johann Kuhn informoval, že ve stanovách není, že nové členy přijímá výbor, ne valná hromada, ta pouze odsouhlasí přijetí.. Výbor souhlasí přijímá plavecký spolek Flösserstrasse, e.V.,

Na webových stránkách https://raftsmen.org/ je uvedeno 41 členských spolků, dle Johanna Kuhna má splněno povinnosti 36 spolků.

Výbor studoval podklady o vzniku Asociace. 18.11.1989 se v Barceloně dohodlo několik spolků o založení Asociace. O této dohodě sepsali společné prohlášení. Toto prohlášení lze považovat za "základní kámen" Asociace. 01.09.1991 ve Spital sepsalo návrh stanov Asociace. Tyto stanovy pak byly podepsány zástupci jedenácti plaveckých spolků (Asociacion cultural de almandieros navarros, Associao cultural raiers Noguera Pallaresa, Associacion de nabateros de Sobrarbe, Fameja dei zater e menadas del Piave, Flösservereinigung Friesen, Flósserverin Uhlstadt, Freunde der Oberdrautaler Flósserei, Les radeliers de la Durance, Societé scientiphique e artistique de Clamecy, Souomen uittoperinneyhdistys a Wolfacher Kinzingflösser) spolupodepsalo se i starosta Benátek Ugem Bergamem a Carlem Albertem Tesserinem 05.09.1992. V letošním roce si budeme připomínat 30. výročí o položení "základního kamene" Asociace.

V rámci přípravy zápisu plavectví (Flösserei)na světový seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO došlo do současnosti k zápisu plavectví na národní seznamy nehmotného kulturního dědictví v těchto zemích: Česká republika, Lotyšsko, Německo, Polsko a Rakousko. Jako jeden z podkladových materiálu budou natočeny cca 5 minutový a 25 minutový film o plavectví v hodnotě cca 6000 EUR. Podklady film by měly být natočeny při mezinárodním setkání na horní Drávě během letošního roku.

Prezident informoval o připravované výstavě o plavectví a Mezinárodní asociaci plavců v Bruselu, případně v Paříži. Žádá o nápady.
Výbor Mezinárodní asociace plavců

Výbor Mezinárodní asociace plavců
V závěru ve snaze o podpoře mladých členů a účasti mladých na mezinárodních setkáních navrhnul předseda, aby osobám mladším než 25 let byl snížen účastnický poplatek na polovinu.
V průběhu jednání pozdravil všechny účastníky starosta městyse Davle Jiří Prokůpek.
Starosta městyse Davle Jiří Prokůpek
Po skončení jednání přešli účastníci jednání do vltavanského muzea, které si se zájmem prohlédli a společně se vyfotografovali.
Výbor Mezinárodní asociace plavců

Výbor Mezinárodní asociace plavců

Výbor Mezinárodní asociace plavců

Výbor Mezinárodní asociace plavců
Výše uvedený text není oficiálním protokolem, vznikl z poznámek kontrolora Mezinárodní asociace plavců.
PROTOKOL ZE ZASEDÁNÍ VÝBORU MEZINÁRODNÍ ASOCIACE PLAVCŮ DAVLI 25.05.2019
Minutes from the board meeting of IATR which took place in Davle, Czech Republic the 25th of May, 2019

Present: J.Camplík, J.Kuhn, J.Malý, J.Senturier,F Thiel guest, J.Fulínová interpreter, H.Hladík auditor
Aplogized: Z.Jesenik, B.Kramer, A.Losso, L.Porta, M. Gordó,
Note: Mr. J.Camplík has got full power from Mr. Kramer to vote in his name
In the minutes will be used only the initials of individual persons

1. Status of IATR – JK has presented proposed changes in the status of IATR. The changes has been accepted by the board. JK will prepare the written proposal of changes for the approval by GA in Drautal. The changes of the status will be prepared in english language and after approval will be translated to catalan language. Each association will translate the english version in its own language.
2. Programe of the GA meeting – the proposed programe by JC has been accepted. The point completing elections has been added. All materials will be prepared and distributed in english language. There will be no simultaneus translation on GA. The board has agreed that all the materiale for the board has to be send to all presidents and associations minimum 1 month before the GA for comments and proposals. This will make th GA more simple and shoter. Each deelagation should try to have one member who speaks english. In the discussion if needed can help members of the GA which has knowledge of different languages. The points which will be not on the programe will not be discussed.
3. Plan of activities for years 2019 – 2020 – the plan will be prepared by JC and send to all members of the board for comments. The proposal will be send by JC to all members of the board latest 17.6.
4. Book – JC has informed about the actual situation of the printing. The board has decided, that each association will get one book free with the possibility to buy other 9 book ont the price of 5,- eur. If some association will need more books the price for the aditional ordered books will be 18,- eur which is the price which IATR will pay to the printers. We will order 500 books.
5. JC has proposed to the board to coopt Mr. Frank Thiel as the consultant of the board, which will be working first of all on Unesco nomination. The board has unanimously agreed.
6. JC has informed the board about the changes an inprovements which has been done on the website of IATR and said that the changes and improvements will continue. The board has been satisfied with the work which has been done.
7. History of IATR . the board has decided that the date 18.11.1989 will be considered as the date when the idea to create the IATR has been born. This means that we celebrate this year 30 years from the moment when the milestone of raftsmen association has been placed. The International association has been founded later the 1.9.1991 in Spittal how i tis indicated in the status which has been signed 1 year later 1992. 8. Expected costs of IATR in this year – JK will prepare for the GA the proposal
9. Unesco nomination – JC and FT have informed the board about the actual situation with the nomination for Unesco. JC has informed that he finally has got the contact with the raftsmen from Ulanow, which are ready to join us in the nomination. JC has informed the board that the part of the nomination has to be 10 minutes film. JC has recomended to produce the film at the occasion of the GA in Drautal to be able to present the nomination in March 2020. The producer of the film offers that they will do at the same occasion 1 film 10 minutes and another film 20 minitues which can be used by IATR and all member associations. The costs of the film are 6500,- eur for both films. To cover the costs the board has decided that the german, austrian, czech, latvian and polish associations will pay each 1000,- eur and IATR 1500,- eur. The decission must be done latest 30.6.2019. The board has decided to produce the film if the associations will confirm their contribution.
10. JC has proposed to the board to organize next year the exhibition of IATR in Brussels or Unesco Paris to present the IATR to the public. For the exhibition recomended to use the collection of pictures which owns IATR and other objects which could be delivered by our associations. JC will prepare the detail proposal of this action. The board has found this idea as very good.
11. JC has also proposed to let print the leaflet which will present the IATR to the public. This leaflet should be the information who we are, what are we doing and should be with nice pictures and in different languages 2 langueges on leaflet. JC would like to have the leaflet printed allready this year and use it at the occasion of the 30 years since the milestone – cornerstone of our association has been set. The board has agreed with this proposal. JC will prepare the artwork of the leaflet.
12. JC has proposed that IATR should find some way how to atract the young peoplke to join our raftsmen associations. For example if new young member up to 27 years joints the association he should get bonus – discount for the next participation on the international meeting of raftsmen and some special price for participation in raftsmen school. JC expect proposals from the board members.
(Aktualizace 03.06.2019 19:27)
PLAVEBNÍ SEZÓNA BYLA ZAHÁJENA 18.05.2019
Zahájení plavební sezóny - plakát
V sobotu 18. května 2019 byla na Jeleních Vrších zahájena 22. novodobá plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu.

Program slavnosti zahájení plavební sezóny začal v pravé poledne u horního portálu plavebního tunelu. Plavební ředitel Hynek Hladík sděll, že dnešní akce chce připomenutím plavců, kteří v době, kdy se plavilo po plavebním kanálu ze Šumavy palivové dříví pro císařské hlavní město Vídeň, bylo třeba zhruba 300 - 350 dělníků na vytahování dřeva před ústím řeky Große Mühl do Dunaje, přicházeli v celých skupinách mladých muži a ženy z jižních Čech - z Prácheňského kraje, tedy z Písecka, Strakonicka a Prachaticka. Přestože pracovali velmi tvrdě od pěti ráno do sedmi večer, po práci vytáhli z domova přinesené housle, citery a v Čechách tehdy ještě obvyklé dudy, večer se hrálo, zpívalo a tancovalo, plavci si jistě i vyprávěli různé historky. Projekty folklorního souboru Libín-S Prachatice Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu a Schwarzenberský plavební kanálu - předání zkušeností mladé generaci tohle všechno - vyprávění historek, písničky, hudba, tanec a samozřejmě plavení dříví přinášejí. A to, že se snažíme předávat zkušenosti jistě také diváci uvidí!

V úvodu kapela Libín-S Prachatice zahrála první dětskou písničku, pak už tu byla pohádková babička Helena Svobodová, která postupně vyprávěla pohádky O zvláštním zvířeti, O uhlíři a lesním mužíkovi, chybět nemohla pohádka, která tady u plavebního kanálu prostě nemůže chybět - O vodníku Žbluňkalovi a o tom, jak mu uplavalo prádlo. Ta poslední je z pera volarského spisovatele Ivo Stehlíka.
Pohádky z obou stran Šumavy

Pohádky z obou stran Šumavy
O hodinu později na pódium na Jeleních Vrších nastoupili tanečnice, tanečníci a muzikanti folklorního souboru Libín-S Prachatice. Libín-S začíná vždy tanečním pásmem Bavorov, nejinak tomu bylo na Jeleních Vrších. Další přišla na řadu Hospoda, tanečníci tančili s velkými džbány, děvčata měla při tanci v rukou půllitříky. Další z tanečních pásem bylo dokladem předávání znalostí nové generaci - Žába leze. Na pódiu se nejdřív honily děti, Jana, vedoucí souboru je "uklidnila", děti zavolaly své babičky, společně pak zatančili Ševce, následoval tanec s miláčky - panenkami či plyšovým pejskem Čárlíkem. Posledním tancem prvního bloku byla Doudlebská polka.
Libín-S - Bavorov

Libín-S - Bavorov

Libín-S - Hospoda

Libín-S - Žába leze

Libín-S - Žába leze

Libín-S - Žába leze, muzika

Libín-S - Doudlebská polka
Před asi 20 lety rakouská kulturní iniciativa SUNNSEITN realizovala projekt Kulturní osa plavební kanál. V jeho rámci bylo u plavebního kanálu a jeho blízkosti umístěno šest moderních skulptur. Jedna z nich - Strážce prachatického sochaře Davida Svobody - "vyrostla" v místě odbočení Želnavského smyku ze Schwarzenberského plavebního kanálu na pozemku obce Nová Pec. SUNSEITN pronajmulo skulpturu obci Nová Pec (pod kterou patří i osada Jelení Vrchy), jejímž starostou byl tehdy Jan Jelen. To bylo pro Gottharda Wagnera inspirací při stanovení nájemného - jeden parohový knoflík. Ten letošní by měl být osmnáctý.

Na pódium nastoupila tříčlenná hudební skupina Wiadawö (to prý znamená "jen tak"), její vedoucí je Gotthard Wagner. Letos si přivzali i novopeckého starostu Martina Hrbka. Tak si společně zaimprovizovali dva Hornorakušané, jeden muzikant z Jižních Tyrol a jeden Čech. Při malém ceremoniálu Martin předal Gotthardovi smluvní nájemné. Ten letošní knoflík byl asi dosud nejmenší.
Wiadawö

Wiadawö

Wiadawö
Jen o pár desítek metrů dál už byla připravena kapela Libín-S Prachatice a dva fousáči Pavlové Štětinové. Před patnácti lety byl v Nové Peci starostou Pavel Štětina starší. Podle nápadu otce Martina Hrbka Čestmíra byl ve stodole domu Hrbkových byla zřízena expozice KANÁL EXPO. Slavnostně ji "znovu otevřel" Martin Hrbek.
Znovuotevření KANÁL EXPO

Znovuotevření KANÁL EXPO

Znovuotevření KANÁL EXPO
Přes cestu od domu č.p. 13 již proudila plavebním kanálem prudce voda, za kanálem byla zahalena jakási dřevěná figurína. Pavel Štětina spolu s Martinem Hrbkem vyzvali plavebního ředitele Hynka Hladíka, aby provedl odhalení, Proti expozici KANÁL EXPO se objevila dřevěná socha, kterou Pavel Štětina nazval Plavcem Hynkem. Je poctou starých plavců na Schwarzenberském plavebním kanálu.
Odhalení sochy Plavce Hynka

Odhalení sochy Plavce Hynka
Nastala doba plavení. V celé Evropské unii je zakázána dětská práce, ale tady u plavebního kanálu je povolena a navíc je žádoucí. Děti se ujmuly vhazování připraveného dřeva, které se za nedlouho vydalo na několik set metrů dlouhou plavbu.
Plavení dříví

Plavení dříví

Plavení dříví

Plavení dříví
Závěr slavnosti byl opět ve folklorním duchu v podání Libín-S Prachatice. Na řadu přišlo humorné pásmo Slepice, podruhé Švec v podání dětí a babiček, Koně a úplně nakonec V Prachaticích.

Plavební ředitel Hynek Hladík mohl prohlásit 22. novodobou plavební sezónu za zahájenou.
Plavec Hynek

Libín-S - Slepice

Libín-S - Žába leze

Libín-S - Koně

Libín-S - V Prachaticích
Projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu je spolufinancován z grantů Jihočeského kraje, města Prachatice a z příspěvku obce Nová Pec.

Projekt Schwarzenberský plavební kanál - předání zkušeností nové generaci je spolufinancován z Fondu malých projektů programu Evropské unie Interreg.
(Aktualizace 19.05.2019, 18:41)
SENIOŘI-STUDENTI U3V U PLAVEBNÍHO KANÁLU NA ÚZEMÍ NPŠ
Senioři-studenti Univerzity třetího věku Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích studijního programu Šumava známá - neznámá, Schwarzenberský plavební kanál se v úterý 14.05.2019 vydali na druhou terénní výuku, tentokrát ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu na území Národního parku Šumava.
Studenti U3V na Jeleních Vrších

Studenti U3V na Jeleních Vrších
Nejdříve navštívili expozici KANÁL EXPO na Jeleních Vrších. Hlavním předmětem jejich zájmu byla plastická mapa kraje v okolí Třístoličníku, Plechého, Smrčiny, Sulzbergu, Bärensteinu a Svatého Tomáše. Právě na tomto území navrhl již v roce 1775 schwarzenberský inženýr Joseph Rosenauer postavit plavební kanál, který by umožnil plavit dříví ze severních svahů Šumavy přes hlavní evropské rozvodí k řece Grosse Mühl. Ke stavbě došlo ovšem až v roce 1789, přesněji 04.05.1789, tedy před několika dny to bylo 230 let. Nebylo to ale první kulaté výročí. Před 300 lety (03.04.1719) se ujmul Adam František ze Schwarzenbergu bývalých eggenbergských panství Český Krumlov a Vimperk. Kulatých a půlkulatých výročí spojených se Schwarzenberským plavebním kanálem je letos víc: 195 let od zahájení plavení dříví Novým kanálem a plavebním tunelem (04.05.1824), 120 let od zkrácení plavebního tunelu na Jeleních Vrších (1899), 30 let od rekonstrukce plavebního tunelu, 20 let od zahájení rekonstrukce plavebního kanálu v úseku Jelení Vrchy - odbočení Želnavského smyku (1999), 15 let od zřízení expozice KANÁL EXPO (2004).
Studenti U3V u Jeleního smyku

Studenti U3V u Jeleního smyku

Studenti U3V u Jeleního smyku
Po seznámení se s historií plavebního kanálu si senioři-studenti prohlédli dolní úsek Jeleního smyku.
Studenti U3V u plavebního tunelu

Studenti U3V v plavebním tunelu

Studenti U3V v plavebním tunelu

Studenti U3V v plavebním tunelu

Studenti U3V v plavebním tunelu

Studenti U3V v plavebním tunelu

Studenti U3V v plavebním tunelu
Na řadu přišel hlavní bod terénní výuky: studium a měření v plavebním tunelu. V literatuře se lze dočíst jeho různé délky, někdy se dočtěte, že původní kanál byl dlouhý 419, ale také 429 metrů. Dvě skupiny studentů-seniorů proto měřily různými metodami - pásmem a "kolečkem", v tunelu byly označeny body po deseti metrech, které budou výchozími při podrobném zaměření příčných profilů tunelu, při zmapování druhu obezdívek v tunelu, nápisů, atd. Jaké jsou prozatímní výsledky? Na podrobnosti dozraje jistě čas. Ale přece jen: původní délka tunelu byla cca 418 metrů.
Studenti U3V při odpočinku

Studenti U3V při odpočinku

Studenti U3V při odpočinku

Horní portál plavebním tunelu
Nastal přesun z Jeleních Vrchů na Zadní Zvonkovou. Původně se to tu jmenovalo Hinterglöckelberg či Zadní Glöckelberg. Zvonková vznikla za Eggenbergů jako dřevařská obec v roce 1670. Jak vzniklo jméno Glöckelberg? Dle pověsti Jan Kristián z Eggenbergu / Johann Christian von Eggenberg cestoval krajem, dostal se do míst, kde byla osada Waldhäusern / Lesní Domky. Na cestě jej potkaly ženy, které nesly trávu, mezi ní byly i květy. Kníže se zeptal, co to nesou. Odpověděly mu: "Glöckel vom Berge / Zvonky z hor!" Kníže rozhodl, že vesnice se Waldhäusern / Lesní Domky bude jmenovat Glöckelberg.

Ze Zvonkové toho do současnosti moc nezbylo, větší část Zadní Zvonkové byla za minulého režimu za "dráty", za železnou oponou.

Plavební kanál na Zvonkové (mezi hraničním potokem Pestřice / Rothbach a Medvědím potokem) rekonstruovala Správa Národního parku Šumava v rámci projektu Schwarzenberský plavební kanál - kulturní dědictví ožívá spolufinancovaného z prostředků Evropské unie v roce 2012. Mezi rekonstruovanými objekty tohoto úseku bylo i Andreovo stavidlo a stavidlo na Medvědím potoku.
Studenti U3V na Zvonkové

Studenti U3V na Zvonkové

Studenti U3V u Medvědího potoku

Studenti U3V u Medvědího potoku

Studenti U3V u Huťského potoku
Dalším objektem, se kterým se studenti-senioři seznámili, již na dosud nezrekonstruovaném úseku, bylo stavidlo na Huťském potoku.

Závěr terénní výuky byl u odbočení Želnavského smyku a u stavidla na potoku Rasovka.

Příští terénní výuka bude věnována Wimmerovu kanálu na dnes bavorském území, ale také Kreuzbašskému kanálu s Kreuzbašskou plavební nádrží i Schwarzenberskému plavebnímu kanálu nedaleko bavorských hranic.
(Vloženo 25.05.2019, 08:45)
JEDNÁNÍ V AIGENU
V pondělí 06.05.2019 se v rakouském Aigenu setkali na druhém jednání o přípravě realizace projektu Schwarzenberský plavební kanál - předání zkušeností mladé generaci spolufinacovaný z Fondu malých projektů Rakousko - Česká republika Evropské unie Hynek Hladík, předseda Libín-S Prachatice, Reinhold List, jednatel Tourismusverband Böhmerwald a za Kulturerbe Schwarzenbergischer Schwemmkanal Zuzana Votýpková.

Informovali se navzájem o stavu přípravy. Příští setkání proběhne 04.06.2019 za účasti grafičky Studener z Ulrichsbergu.
Jednání v Aigenu
(Aktualizace 12.05.2019, 21:00)
JEDNÁNÍ V AIGENU
V úterý 19.02.2019 proběhlo v rakouském Aigenu jednání o přípravě realizace projektu Schwarzenberský plavební kanál - předání zkušeností mladé generaci spolufinacovaný z Fondu malých projektů Rakousko - Česká republika Evropské unie. Jednání se zúčastnili Hynek Hladík, předseda Libín-S Prachatice, Reinhold List, jednatel Tourismusverband Böhmerwald a nově za Kulturerbe Schwarzenbergischer Schwemmkanal Zuzana Votýpková.


Jednání v Aigenu
Hranice překračující projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu oživující Schwarzenberský plavební kanál na českém a rakouském území realizují již cca 20 let stejní lidé. Cítíme j ako potřebu zapojit do péče o historickou hranice překračující památku především mladé lidi. Proto vedle stávajícího programu chceme spolupracovat se školami ve všech třech zemí trojmezí - v Čechách, v Rakousku i v Bavorsku, abychom zaujali mladé. Budeme organizovat besedy, výstavy, vydáme učebnice pro "plavecké učně", ukázky plavení dříví pro děti z okolí Schwarzenberského plavebního kanálu v Čechách v Rakousku a v Bavorsku, doplněné programem, který si připraví děti samy pro sebe a pro kamarády ze sousedních zemí. Dětem, které se do programu zapojí vydáme diplom plaveckého učně. Během celé 22. novodobé plavební sezóny budeme představovat jihočeský, horno- i dolnorakouský a bavorský folklor, dáme prostor setkání s pohádkami z obou stran Šumavy, lidovým řemeslům a samozřejmě i plavení dříví. Nedílnou součástí bude každoroční poutní mše svatá u Rosenauerovy kapličky Korunování Panny Marie.
Vzhledem k tomu, že dlouho nebyla doručena informace, zda bylo schváleno spolufinancování z prostředků Fondu malých projektů Rakouska - Česká republika, se dostává realizace projektu do zpoždění.

Bylo dohodnuto rozdělení přípravy prezentace a učebnice plavce. Příští setkání by se mělo konat v polovině března 2019.
(Aktualizace 12.05.2019, 21:00)
ZEMŘEL FRANTIŠEK JORDÁK
V sobotu 09.02.2019 ve věku 83 let zemřel doyen folklorního souboru Libín-S Prachatice, dlouholetý kapelník kapely souboru Libín-S Prachatice, houslista, dobrý kamarád František Jordák.
František 23.05.2018

František Jordák 25.11.2017

František Jordák 06.07.2017

František 01.07.2017

František Jordák 10.06.2017

František 20.05.2017

František Jordák 12.11.2016
Poslední rozloučení s Františkem Jordákem se konalo v pátek 15.02.2019 ve smuteční síni krematoria v Českých Budějovicích.
(Vloženo 16.02.2019, 22:18)
Design © VOJTa Herout, 2003-2019, Hynek Hladík 2003-2019