Setkání s tradicí

FOTOGALERIE LIBÍN-S PRACHATICE

LIBÍN-S NAJDETETE TAKÉ NA FACEBOOKU

Libín-S najdete také na facebooku.
MEZINÁRODNÍ FOLKLORNÍ FESTIVAL ČESKÝ KRUMLOV 28.09.2019
Folklorní soubor Libín-S Prachatice vystoupil na festivalových pödiích Mezinárodního folklorního festivalu Český Krumlov - na hlavním pódiu na náměstí Svornosti, v areálu klášterů a Seminářské zahradě.
MEZINÁRODNÍ DEN LIDOVÉ HUDBY ALDERSBACH 22.09.2019
MOJE VLAST - NAŠE EVROPA INTERNATIONALER VOLKMUSIKTAG MEINE HEIMAT - UNSER EUROPA. Folklorní soubor Libín-S Prachatice byl již po třetí pozván na Mezinárodní den lidové hudby Moje vlast - naše Evropa, které tradičně pořádala Nakladatelská skupina Pasov - Passauer Neue Presse v neděli 22.09.2019 v bavorském Aldersbachu v zemském kraji Pasov. Mezinárodního dne lidové hudby se zúčastnilo zhruba pět set hudebníků a tanečníků z deseti zemí. V klášteře Aldersbach prezentovaly soubory různobarevné lidové tradice z Albánie, České republiky, Číny, Finska, Irska, Mexika, Německa, Ruska, Slovinska a z USA.
DOLNÍ VLTAVICE ŽIJE
V sobotu 21.09.2019 Dolní Vltavice žila tak, jak ještě nikdy. Ožila projektem Dolní Vltavice žije, do Dolní Vltavice přijeli česky i německy mluvící rodáci, česky i německy mluvící sousedé, česky a německy mluvící lidé, kteří mají rádi Dolní Vltavici / Untermoldau, Vltavu / Moldau / Wulda a obecně Šumavu / Böhmerwald. Mezi účinkujícími byl i folklorní soubor Libín-S Prachatice, který přijel do Dolní Vltavice přes vodu ze závěru 22. novodobé plavební sezóny.
ZÁVĚR PLAVEBNÍ SEZÓNY U POTOKU JEŽOVÁ / IGLBACH
V sobotu 21.09.2019 byla u hraničního potoku Ježová / Iglbach ukončena 22. novodobá plavební sezóna. Libín-S Prachatice spolupracoval na akci s LČR.
JELENORŠSKÉ SLAVNOSTI 25.08.2019
V neděli 25.08.2019 se na Jeleních Vrších konal další ročník Jelenovršských slavností, který v sobě zahrnoval setkání s pohádkami z obou stran Šumavy, setkání s folklorem, setkání s country music a setkáním s plavením díví.
LIBÍN-S BYL V JÁMĚ
13.07.2019 vystoupil folklorní soubor Libín-S Prachatice na hudebním festivalu Pod Lípou v Jámě.
ZÁJEZD NA MEZINÁRODNÍ FOLKLORNÍ FESTIVAL DO LITVY
CESTA DO LITVY A PRVNÍ DEN POBYTU
25.06.2019 odletěl folklorní soubor Libín-S Prachatice na mezinárodní folklorní festival do Litvy. V odpoledních hodinách dorazil do místa ubytování v Ignalině.
DRUHÝ DEN V LITVĚ - POZNÁVÁNÍ
26.06.2019 litevští organizátoři připravili pro folklorní soubor Libín-S Prachatice poznávání okolí Ignaliny, především národního parku Augštaitijos. V podvečerních hodinách dostal Libín-S Prachatice návštěvu, přijeli členové folklorní skupiny Čiulbute Folk Ansamblis.
TŘETÍ DEN V LITVĚ - POZNÁVÁNÍ
27.06.2019 Libín-S Prachatice navštívil pekárnu, ve které se peče litevská specialita - šakotis. Část naší výpravy si dokonce vyzkoušela, jak na to. Poté jsme navštívili knihovnu a gymnázium. Po obědě jsme se vydali do cca 30 km vzdálené obce Mielagénai a do Paliesius. Po návratu začala první zkouška. Však již zítra začíná festival EŽERU SIETUVA 2019.
ČTVRTÝ DEN V LITVĚ - EŽERU SIETUVA 2019 ZAČÍNÁ
Zatímco dopoledne 28.06.2019 byla na programu prohlídka Ignaliny, v podvečerních hodinách v Molenai začal festival EŽERU SIETUVA 2019. Litevské slovo EŽERU znamená jezero. A festival začal na břehu říčky Siesartis před jejím ústím do jezera Pastovis.
PÁTÝ DEN V LITVĚ - EŽERU SIETUVA 2019 POKRAČUJE
Dopoledne 29.06.2019 Libín-S Prachatice zkoušel, v podvečerních hodinách odjel do Švenčionelai na druhý den festivalu EŽERU SIETUVA 2019.
ŠESTÝ DEN V LITVĚ - FESTIVAL EŽERU SIETUVA 2019 JE VE FINÁLE
V podvečerních hodinách 30.06.2019 v Ignalině u jezera Ilgis bylo finále folklorního festivalu EŽERU SIETUVA 2019.
LIBÍN-S PRACHATICE SE ROZLOUČIL V IGNALINĚ
A VRÁTIL SE DO VLASTI
Hned ráno se s odjíždějícím souborem Libín-S Prachatice přišel rozloučit místostarosta Ignaliny Manfredas Žymantas, Rasa Juodagalviene z kulturního oddělení samosprávy města a česky mluvící Jelena Jusis, která se souboru věnovala prakticky po celou dobu pobytu. Libín-S Prachatice poté odcestoval přes Vilnius a Rigu do vlasti
ZNOVUOTEVŘENÍ PIVOVARU VLACHOVO BŘEZÍ
01.06.2019 byl znovuotevřen Panský pivovar Vlachovo Březí. Folklorní soubor Libín-S Prachatice byl u toho.
PLAVEBNÍ SEZÓNA 2019 BYLA ZAHÁJENA
22. novodobá plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu byla zahájena v sobotu 18.05.2019 na Jeleních Vrších. Slavnost zahájení plavební sezóny byla připomenutím plavců, kteří před dvěma sty lety plavili dříví po plavebním kanálu do císařského hlavního města Vídně, včetně těch, kteří v ústí řeky Grosse Mühl do Dunaje vytahovali dříví z řeky, aby jej připravili na další dopravě do Vídně. Převážná většína přišla do Untermühl z jižních Čech - z Prácheňského kraje. Těžce pracovali od časných ranních hodin do večera. Po práci vytáhli z domova vytažené housle, citery a v Čechách ještě stále obvyklé dudy, vyprávěli si různé historky, ale i hráli, zpívali a tancovali, přestože plavební ředitel nepovažova tanec za nejlepší způsob k oodpočinutí unavených údů. Brzy ráno stáli Češi s plavebními háky u vykládacích kanálů, při tom na nich nebylo vidět, že večer byl dlouhý a noc krátká. Vyprávění, muzika, zpěv i tanec byly součástí zahájení.
LIBÍN-S HOSTEM V LINCI
Od čtvrtka 16.05.2019 do soboty 18.05.2019 byly Jižní Čechy hostem v Linci, konala se velká akce v centru hornorakouského hlavního města. Stánky s dobrotami, řemeslnými produkty, prezentovaly se tu turistické oblasti, městem zněly jihočeské melodie. Centrem všeho dění bylo Hlavní náměstí.

V pátek 17.05.2019 byl hostem v Linci i folklorní soubor Libín-S Prachatice.
LIBÍN-S SLAVIL TŘICETINY
Folklorní soubor Libín-S Prachatice slavil v sobotu 06.04.2019 v sále Národního domu v Prachaticích svoje třicetiny. Oslava zaplnila celý sál, přišli stávající i bývalí členové Libín-S Prachatice, hosté z domova i z Bavorska.
1. ADVENTNÍ NEDĚLE V PRACHATICÍCH
Folklorní soubor Libín-S Prachatice vystoupil 02.12.2018 na prachatickém Velkém náměstí u příležitosti rozsvícení vánočního stromu v 1. adventní neděli.
MEZINÁRODNÍ SBOROVÝ FESTIVAL VLACHOVO BŘEZÍ
Folklorní soubor Libín-S Prachatice vystoupil 13.10.2018 na vlachovobřezském Mezinárodním sborovém festivalu ve Volyni. A soubor slavil úspěch!
LIBÍN-S NA FESTIVALU V CHORVATSKU
Ve dnech 24.09. - 01.10.2018 byl folklorní soubor Libín-S Prachatice na zájezdu do Chorvatska. Hlavním cílem byly Rovinj a Pazin, kde se soubor zúčastnil FAKS DANCE mezinárodního folklorního festivalu, ale Libíňáci si našli i čas na poznávání a odpočinek u moře.
ZÁVĚR 21. NOVODOBÉ PLAVEBNÍ SEZÓNY
15. září 2018 skončila 21. novodobá plavební sezóna u hraničního potoku Ježová.
JELENOVRŠSKÉ SLAVNOSTI 2018
19. srpna 2018 se konaly Jelenovršské slavnosti, které v sobě zahrnovaly setkání s pohádkami, setkání s folklorem, letos i setkání s country, setkání s plavením dříví. Spolupracující Jihočeská centrála cestovního ruchu zajistila bohatý doprovodný program.
PÁTÉ PLAVENÍ BYLO U SCHROLLENBACHU
1. srpna 2018 se konala pátá letošní ukázka plavení dříví u potoku Schrollenbach.
3. HIRŠPERSKÉ SLAVNOSTI
21. července 2018 se při 3. Hiršperských slavnostech setkaly projekty folklorního spolku Libín-S Prachatice a spolku Svobodný Hiršperk.
TŘETÍ LETOŠNÍ PLAVENÍ BYLO NA JELENÍCH VRŠÍCH
16. června 2018 se konala třetí letošní ukázka plavení dříví na Jeleních Vrších.
PLAVENÍ U POTOKU SCHROLLENBACH
10. června 2018 se konala druhá letošní ukázka plavení dříví, tentokrát na rakouském území v místě křížení Schwarzenberského plavebního kanálu s potokem Schrollenbach.
21. NOVODOBÁ PLAVEBNÍ SEZÓNA BYLA ZAHÁJENA
V sobotu 19. května 2018 byla na Jeleních Vrších zahájena 21. novodobá plavební sezóna. Vyprávěly se pohádky z obou stran Šumavy, setkali jsme se s folklorem i s plavením dříví.
DALŠÍ ZKOUŠKA LIBÍN-S PRACHATICE
Členové Libín-S Prachatice se v sobotu 28.04.2018 sešli na velké zkoušce souboru. Do zahájení plavební sezóny už mnoho času nezbývá. A chystá se premiéra!
VELKÁ ZKOUŠKA LIBÍN-S PRACHATICE
Členové Libín-S Prachatice se v sobotu 14.04.2018 sešli na velké zkoušce souboru. Proč velké? Trvala celý den, zkoušely odděleně i společně tanečníci a muzikanti suboru. Blíží se zahájení plavební sezóny a tedy i dalšího ročníku Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu.
KŘEST KALENDÁŘE LIBÍN-S PRACHATICE
Členové Libín-S Prachatice v den svátku Svatých třech králů 05.01.2018 pokřtili sektem nový kalendář.
PŘEDVÁNOČNÍ SETKÁNÍ ČLENŮ LIBÍN-S V SOBOTU 25.11.2017
Tanečníci a muzikanti folklorního souboru Libín-S Prachatice se sešli v sobotu 25.11.2017 na předvánočním setkání členů v Prachaticích.
LIBÍN-S MĚL V SOBOTU 07.10.2017 JEDNODENNÍ SOUSTŘEDĚNÍ
Tanečníci a muzikanti folklorního souboru Libín-S Prachatice se sešli v sobotu 07.10.2017 na jednodenním sousředění v Prachaticích.
LIBÍN-S NA PODZIMNÍCH MĚSTSKÝCH SLAVNOSTECH V PRACHATICÍCH
"LOUČENÍ S LÉTEM"
Folklorní soubor Libín-S Prachatice vystoupil 09.09.2017 při podzimních městských slavnostech "Loučení s létem" na prachatickém Velkém náměstí.
LIBÍN-S PŘI ZÁVĚRU 20. NOVODOBÉ PLAVEBNÍ SEZÓNĚ
V sobotu 16.09.2017 byla uzavřena u hraničního potoku Ježová / Iglbach 20. novodobá plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu. Libín-S Prachatice, jako nositel hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, přes nepříznivé počasí, na rozdíl od loňského roku, u plavebního kanálu letos naposledy vystoupil.
LIBÍN-S NA DOŽÍNKÁCH VE VITĚJOVICÍCH
Folklorní soubor Libín-S Prachatice byl 26.08.2017 hostem dožínek ve Vitějovicích
LIBÍN-S NA MFF V PÍSKU
Folklorní soubor Libín-S Prachatice byl hostem Mezinárodního folklorního festivalu v Písku ve dnech 18.-19.08.2017.
LIBÍN-S NA JELENOVRŠSKÝCH LESNÍCH SLAVNOSTECH
Folklorní soubor Libín-S Prachatice, nositel hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu připravil na 13.08.2017 Jelenovršské letní slavnosti, které v sobě zahrnuly setkání s pohádkami z obou stran Šumavy, česko-bavorské folklorní setkání i setkání s plavením dříví.
LIBÍN-S NA SOUMARSKÝCH SLAVNOSTECH V GRAINETU
Folklorní soubor Libín-S Prachatice byl hostem Bavorsko-českých soumarských slavností v partnerské obci města Prachatice Grainetu. Při dvou vystoupeních na návsi u kostela Sv. Mikuláše představil soubor část svého repertoáru.
KAPELA LIBÍN-S NA VÍTKOVĚ HRÁDKU
Kapela folklorního souboru Libín-S Prachatice se i v letošním roce 01.07.2017 zúčastnila 12. výročí otevření Vítkova Hrádku pro veřejnost.
LIBÍN-S V BAVORSKÉ ŽELEZNÉ RUDĚ
Libín-S Prachatice přijal 10.06.2017 pozvání na Historické dny na nádraží v Bavorské Železné Rudě.
20. NOVODOBÁ PLAVEBNÍ SEZÓNA BYLA ZAHÁJENA
Letošní plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu je již dvacátá v pořadí novodobé historii, tedy poté, co byly některé úseky plavebního kanálu rekonstruovány. Nositelem hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním plavebním kanálu je folklorní soubor Libín-S Prachatice. A u příležitosti kulatého výročí by rád pozval k plavebnímu kanálu významné hosty, pokud možno i řadu osob a souborů, které se v posledních dvaceti letech zapojily do dění u Schwarzenberského plavebního kanálu.
Slavnost zahájení 20. novodobé plavební sezóny rozdělil Libín-S Prachatice do dvou dnů, zároveň i na dvě místa. Na zahájení si pozval několik hostů, prvním z nich je trojnásobný mistr světa v tanečním sportu ve Vídni v roce 2016, lauerát MFF Strážnice 1990, soubor, který vystupoval ve více než 20 zemích Evropy, ale také v Turecku, Maroku, Brazílii, Mexiku, na Tchaj-wanu a v Číně - dětský folklorní soubor Ostravička. V pátek 19.05.2017 podvečer za krásného jarního počasí vystoupily oba soubory - Libín-S Prachatice a DFS Ostravička na prachatickém Parkánu.
V sobotu slavnost zahájení 20. novodobé plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanálu pokračovala na Jeleních Vrších. Začínalo se u horního portálu plavebního tunelu vyprávěním pohádek z obou stran Šumavy. U vyprávění byl vedle domácí vypravěčky, "pohádkové babičky", Heleny Svobodové, další host - nositel Zlatého prstenu nejlepšího vypravěče pohádek v německém jazykovém prostoru, "skřítek ze Solné komory", Helmut Wittmann, ale také vedle domácí kapely souboru Libín-S Prachatice i hostující kapela DFS Ostravička. Po poledni byl průvod účastníků, po něm setkání s folklorem, dále setkání s plavením dříví, závěr byl opět ve folklorním duchu. Bylo toho ale ještě víc.
LIBÍN-S BYL NA SOUSTŘEDĚNÍ V PASEČNÉ NA LIPENSKU
Folklorní soubor Libín-S Prachatice se vydal 11. až 13. listopadu 2016 na soustředění v penzionu Dobík v Pasečné na Lipensku, během kterého nejen "piloval" dosavadní repertoár, ale především další programový bod.

"Trénovat" mohli nejen tanečníci, ale také kapela, cvičilo se samozřejmě také společně.
19. NOVODOBÁ PLAVEBNÍ SEZÓNA BYLA UKONČENA 17. ZÁŘÍ 2016
V sobotu 17. září 2016 byla ukončena 19. novodobá plavební sezóna. Organizátory zaskočila prudká změna počasí, po mnoha horkých dnech beze srážek se snížila teplota téměř o 15 stupňů, navíc od pátečního podvečera dorazily na Šumavu silné deště. Pršelo v noci, pršelo ráno, pršelo dopoledne. Takže program dne probíhal nakonec jinak, než si všichni představovali. Pršet nepřestalo ani v jedenáct hodin, proto bylo rozhodnuto o zásadní změně programu.

Folklorní soubor Libín-S Prachatice vystoupil v areálu hotelu Haagerhof, zhruba dva a půl kilometru chůze od křížení potoka Ježová / Iglbach se Schwarzenberským plavebním kanálem. Plavební ředitel Hynek Hladík převzal od tanečníků souboru Heleny Kováříkové a Václava Tomáška plavební věnec. Došlo i na přípitek na závěr plavební sezóny i na slávu té následující - již dvacáté novodobé.

Na vlastní plavení dříví už Libíňáci nešli, vystupovat v takovém dešti opravdu možné nebylo, takže se odpoledne autobus se souborem vydal zpět do Prachatic. Přes silný déšť k Ježové / Iglbach přišlo zhruba 150 diváků - plavců jak z Rakouska, tak z České republiky.

Po předčasném návratu do Prachatic oslavili členové Libín-S Prachatice ve zkušebně. Hrálo se, zpívalo, jedlo, pilo.
LIBÍN-S NA PODZIMNÍCH MĚSTSKÝCH SLAVNOSTECH PRACHATICE
SVATBA V SOUBORU - STANDA A PAVLA
V sobotu 3. září 2016 se na Kuklově konal svatební obřad, při kterém se vzali Pavla a Standa. Byli u toho i tanečníci folklorního souboru Libín-S Prachatice.
MŠE SVATÁ U ROSENAUEROVY KAPLIČKY
V sobotu 20. srpna 2016 se u Rosenauerovy kapličky Korunování Panny Marie nedaleko Jeleních Vrchů konala poutní mše svatá. Zúčastnili se jí věřící z jižních Čech, Horních Rakous a Bavorska. Mše byla součástí šumavského folklorního festivalu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu.
KULTURNÍ OSA PLAVEBNÍ KANÁL
V neděli 14. srpna 2016 se na Jeleních Vrších konalo další pokračování šumavského folklorního festivalu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu nazvané Kulturní osa plavební kanál, který v sobě zahrnoval setkání s pohádkami z obou stran Šumavy, které tentokrát bylo dvojjazyčné, setkání s folklorem a setkání s plavením dříví.
ZKOUŠKA A NATÁČENÍ V RÁDIU V LINCU
Před letní akcí Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu zkoušeli vypravěči Helmut Wittmann a Helmut Wittmann v Linci. Návazně společně natáčeli pozvánku na srpnovou akci na Jeleních Vrších.
HELČA OSLAVILA KULATINY
Helena Kováříková oslavila v Bavorově svoje kulatiny. Libín-S byl u toho.
LIBÍN-S PRACHATICE BYL V JÁMĚ
Folklorní soubor Libín-S Prachatice vystoupil v sobotu 09.07.2016 na zahájení lidové části XIV. ročníku Hudebního festivalu Pod lípou v Jámě.
KAPELA LIBÍN-S PRACHATICE NA VÍTKOVĚ HRÁDKU
Kapela folklorního souboru Libín-S Prachatice se již stala tradičním účastníkem oslav výročí otevření nejvýše položeného hradu v Čechách - Vítkova Hrádku - pro veřejnost. Letos to bylo 02.07.2016.
LIBÍN-S PRACHATICE NA MEZINÁRODNÍM FOLKLORNÍM FESTIVALU V ŘÍMĚ
Folklorní soubor Libín-S Prachatice byl od 18. do 22. června 2016 na mezinárodním festivalu v Římě. Folklorní soubor Libín-S si přivezl z mezinárodního folklorního festivalu v Římě, kterého se zúčastnil 18.-22.června diplom a sošku "oskara".
ZAHÁJENÍ PLAVEBNÍ SEZÓNY NA JELENÍCH VRŠÍCH
Folklorní soubor Libín-S Prachatice připravil na 21.05.2016 zahájení 19. novodobé plavební sezóny, tedy i hranice překračujícího šumavského folklorního festivalu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu 2016. Na programu byla setkání s pohádkami z obou stran Šumavy, setkání s folklorem a setkání plavením dřívím. Přizval si i Prácheňský soubor písní a tanců a Gottharda Wagnera z Horních Rakous.
DEN TANCE V PRACHATICÍCH
Mezinárodní den tance si tancem v sále Národního domu v Prachaticích v pátek 29.04.2016 připomněly prachatické taneční soubory. Pozvání Senior country klubu "SEN SEN" přijaly soubory z Mateřské školy v Zahradní ulici, ze základních škol v Národní a Vodňanské ulici, tanečníci ze studia Crabdance, folklorní soubor Libín-S Prachatice a samozřejmě, že se předvedli i hostitelé.

Během tanečního odpoledne tak zněly lidové písně, country, moderní muzika i folklorní melodie. Velký byl věkový rozptyl tanečníků - od třech do osmdesáti let.

Sladkou odměnou všem souborům byl děkovací koláč.

Účastníci si slíbili, že příští rok se při Mezinárodním dni tance v Prachaticích sejdou znovu.
VALNÁ HROMADA A PŘEDVÁNOČNÍ POSEZENÍ, 18.12.2015
18.12.2015 se na tradičním předvánočním posezení sešli členové Libín-S Prachatice, z.s. Součástí byla i valná hromada spolku, nejvíc času ovšem bylo věnováno společnému povídání, muzicírování, zpívání, jídlu a pití. Ti poslední se loučili až v časných ranních hodinách následujícího dne.
ZÁVĚR PLAVEBNÍ SEZÓNY 2015
V sobotu 19.09.2015 v místě křížení Schwarzenberského plavebního kanálu s hraničním potokem Ježová / Iglbach se jako součást projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu konala závěrečná akce 18. novodobé plavební sezóny.

Akci uspořádal folklorní soubor Libín-S Prachatice ve spolupráci a rakouskou organizací cestovního ruchu Tourismusverband Böhmerwald a státním podnikem Lesy České republiky.

Při závěrečné akci plavební sezóny vedle souboru Libín-S Prachatice vystoupila i skupina trubačů na lesní rohy Jagdhornbläsergruppe Ulrichsberg. Mezi body programu nechyběla ani poslední ukázka plavení v roce 2015.
POUTNÍ MŠE U ROSENAUEROVY KAPLIČKY
V sobotu 22. srpna 2015 se konala poutní mše svatá u Rosenauerovy kapličky Korunování Panny Marie u křížení Jezerního potoka se Schwarzenberským plavebním kanálem. Mši připravila farnost Želnava spolu s folklorním souborem Libín-S Prachatice v rámci přeshraničního projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu.
KULTURNÍ OSA PLAVEBNÍ KANÁL 16.08.2015
Na Jeleních Vrších se v neděli 16.08.2015 uskutečnila hlavní letní akce projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Setkání se během dne konalo hned několik: setkání s pohádkami z obou stran Šumavy, setkání s jihočeským a dolnorakouským folklorem, setkání prací plavců při ukázce plavení dříví. Nezapomenutelné bylo setkání hned třech souborů: folklorního souboru Libín-S Prachatice, Stodltaunza Althöflein a dechovka Stallbergmusikanten.
LIBÍN-S V BUDAPEŠTI NA INTERNETU
Na internetu jsou fotografie z účasti na otevřeném mezinárodním folklorním setkání a v centru Budapešti. Jsou to fotografie zveřejněné na facebooku Budapest Open International Folklore Meeting a od Detti Virága.
LIBÍN-S PÁTÝ DEN V BUDAPEŠTI A V SZENTEDRE
Organizovaný program mezinárodního folklorního setkání Budapešť 2015 začal ve čtvrtek až po obědě. Sraz souborů byl u přístaviště na břehu řeky, kde byla přistavena loď, kterou jsme propluli nejen městem, ale pokračovali jsme proti proudu do asi 20 km vzdáleného městečka Szentendre. Tam bylo spoustu času na prohlídku města umělců, ale také na zmrzlinu či kávu.

Po návratu do Budapešti se soubor opět rozdělil, větší část jela do hotelu, část se vydala na další prohlídku města.

Ti, co se vrátili do hotelu jistě hned spát nešli, na hotelovém dvoře seděli jistě dlouho.
LIBÍN-S ČTVRTÝ DEN V BUDAPEŠTI
Dnes jsme se opět rozdělili na dvě skupiny - koupací a poznávací. Fotka od té koupací snad získáme později, nyní se tedy projedeme po Budapešti se skupinou poznávací.

Prvním bodem programu byl kostel Svatého Štěpána.

Dál jsme se vypravili na Alžbětino náměstí, kde se nad městem tyčí velké "ruské" kolo. A my jsme se svezli.

Vyšel nám i čas na kávu a něco dobrého.

Pokračovali jsme k největší budapešťské budově - k parlamentu. Na délku má 260 m, hrot kupole dosahuje do 96 m.

Je kousek za parlamentem je budova Maďarského etnografického muzea. Když jsme v Budapešti na folklorním festivalu, měla by snad být návštěva tohoto muzea povinná.

Večer byl naplánován oficiální závěr mezinárodního folklorního setkání. Organizátorům se to poněkud vymklo z ruky, soubor Libín-S byl na místě v sedm a čekal až do půl deváté, až dorazí ředitel setkání. Krátce po jeho příjezdu libíňáci odjeli, do odjezdu nikdo nepřipravoval začátek konce.

To neznamená, že večer nebyl ve folklorním duchu. Až do půl třetí se na hotelovém dvoře hrálo a zpívalo.
LIBÍN-S TŘETÍ DEN V BUDAPEŠTI
Helča to se zkouškou myslela vážně. Zkouška byla jen pro Libín-S, začala o chvilku později.

Dalším bodem po snídani byla návštěva likérky - manufaktury firmy ZWACK, vyrábí už od doby Josefa II., tehdy ji pro císaře vyrobil jeho lékárník jako lék. A lék pomohl, císař prohlásil, že je to unikum, od té doby se "léčivému" nápoji říká UNICUM. Shlédli jsme film, prošli manufakturu, byli jsme na ochutnávku, většině to moc nechutnalo, bylo to moc, moc hořké, prohlédli si muzeum i shop.

Od Zwacka to není moc daleko ke staré tržnici na kraji městského centra. Vyrazili jsme na nákup maďarských suvenýrů - papriky, klobás, uheráku atd.

Odpoledne byl průvod účastníků mezinárodního folklorního setkání ve XX. okrese, i tady bylo zpoždění organizátoři, nejdéle čekal jeden polský soubor, který přijel podle starších pokynů, které byly hned v počátku změněny o hodinu dřív než ostatní, za to ředitel mezinárodního setkání dorazil možná o půl hodinku později. Průvodem jsme došli do místního kulturního centra, kde proběhnul galaprogram. Přestože jsme po programu přijeli k hotelu dost pozdě, pokračoval folklorní program dlouho do noci, dalo by se říct do časného rána.
LIBÍN-S DRUHÝ DEN V BUDAPEŠTI
Podle pokynů organizátorů otevřeného mezinárodního folklorního setkání přijel Libín-S Prachatice na náměstí Hrdinů před desátou hodinou. Měly se zde poprvé neformálně setkat soubory z Finska, Itálie, Izraele, Maďarska, Polska, Řecka a samozřejmě i český Libín-S Prachatice. Skutečností je, že jsme marně čekali téměř do jedenácti, nepřijel nejen nikdo z dalších souborů, ale ani organizátoři. Soubor se rozdělil na dvě části, zhruba jedna polovina se vydala do nedalekých termálních lázní, druhá půlka na Hradní vršek. Ve fotogalerii jsou snímky druhé poloviny Libína-S.

Po večeři jsme se vydali na otevřenou mezinárodní párty, během které soubory ukázaly, většinou v "civilu", jeden "kousek" ze svého repertoáru, Maďaři se snažili naučit ostatní něco z maďarských tanců. V tom horku to nebylo jednoduché.

Po dojezdu k hotelu se soubor sesednul na hotelovém dvoře. Důležitá informace vedoucí souboru Heleny byla: Zítra ráno v sedm zkouška na hotelovém dvoře!
LIBÍN-S ODJEL DO BUDAPEŠTI
Libín-S Prachatice odjel v neděli 02.08.2015 na mezinárodní folklorní setkání do Budapešti. První obrázky jsme pořídili ještě cestou, ale už v Maďarsku. Nejprve se vedení souboru setkalo v hotelu Canada s ředitelem Otevřeného mezinárodního folklorního setkání Budapešť 2015 Tiborem Gaálem, po ubytování jsme se jeli podívat k Citadele na budínské straně Budapešti na krásný výhled na město, pak byl už závěrečný program dne - večeře.
LIBÍN-S BYL NA BORŮVKOBRANÍ V BOROVANECH
Libín-S Prachatice vystupoval v sobotu 11. července 2015 na 11. Borůvkobraní v Borovanech. První fotografie zveřejnilo město Borovany.
LIBÍN-S NA HUSOVÝCH OSLAVÁCH V HUSINCI
Libín-S Prachatice vystupoval v pondělí 6. července 2015 na Husových oslavách v Husinci.
KAREL OSLAVIL PADESÁTKU
Karel Bouda oslavil v kruhu rodiny a svých kamarádů z folklorního souboru Libín-S Prachatice svoje padesátiny. Karle, ještě jednou všechno nejlepší!
VERNISÁŽ VÝSTAVY V ROHRBACHU
V pondělí 10. března 2015 proběhla na okresním hejtmanství v Rohrbachu za přítomnosti zhruba 200 hostů vernisáž výstavy "Schwarzenberský plavební kanál v obrazech". Výstavu připravil folklorní soubor Libín-S Prachatice spolu se Vlasteneckým zkrášlovacím spolkem okresu Rohrbach. Libíňáci představili fotografie především z mezinárodního setkání plavců a vorařů ŠUMAVA - BÖHMERWALD 2013 doplněné akvarely francouzského výtvarníka a člena vorařského spolku Bratrstvo Sv. Mikuláše vorařů od řeky Loue Christina Lafaye. Výstava, která je i pozvánkou ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu, prezentuje i fotografie Vladimíra Hoška a Hynka Hladíka ukazující plavební kanál od ústí do řeky Große Mühl po bavorskou hranici.

Při vernisáži vystoupil i folklorní soubor Libín-S Prachatice.

Výstava bude přístupná v úředních hodinách okresního hejtmanství do 17.04.2015.
KAPELA OPĚT ZKOUŠELA, TENTOKRÁT V NEZVYKLÉM PROSTŘEDÍ
V poslední únorový den zkoušela kapela na dosud nezvyklém místě, u Slávky doma.
OSLAVA 140. NAROZENIN
Svoje 140. narozeniny (přece 2 x 70 = 140) oslavili Honza Tischler, harmonikář souboru Libín-S Prachatice, s manželkou Maruškou. Blahopřát přišli členové Libín-S Prachatice.
PRVNÍ LETOŠNÍ ZKOUŠKA KAPELY
Na své první letošní zkoušce se sešli muzikanti kapely Libín-S Prachatice. Byli mezi nimi i dva noví klarinetisté, František, ten není úplně nový, loni byl se souborem v Lotyšsku, hrál i na dalších vystoupeních, a Lukáš. Tak ať vám to dobře hraje!
ZA ZVONKAŘI DO SOLNÉ KOMORY
V květnu 2012 připravil folklorní soubor Libín-S Prachatice Slavnost světel v Prachaticích, na kterém byli hlavními hosty zvonkaři z Altmünsteru. Ve své obci, v kraji na březích jezera Traunsee vybíhají zvonkaři s obrovskými svítícími čepicemi v běhu zvonkařů vždy v předvečer svátku Svatých Třech králů. Bylo tomu tak i letos 5. ledna 2015, kdy se za nimi vydala malá skupinka členů Libín-S Prachatice.
PRVNÍ ZKOUŠKA ROKU 2015
Tanečníci folklorního souboru Libín-S Prachatice se v roce 2015 poprvé sešli na zkoušce hned o první lednové neděli. Přišli mezi ně i dva muzikanti - primáška Helena a nový člen Lukáš.
SHROMÁŽDĚNÍ ČLENŮ A PŘEDVÁNOČNÍ POSEZENÍ
LIBÍN-S PRACHATICE
Členové folklorního spolku Libín-S Prachatice se v pátek 12.12.2014 v podvečer sešli na shromáždění, na které navázalo předvánoční posezení.
LIBÍN-S ZAHÁJIL VÝSTAVU PŘIPOMÍNAJÍCÍ LOŇSKÉ
MEZINÁRODNÍ SETKÁNÍ PLAVCŮ A VORAŘŮ ŠUMAVA 2013
Folklorní soubor Libín-S Prachatice spolu s Bratrstvem Sv. Mikuláše vorařů od řeky Loue / Confrérie St.Nicolas des radeliers de la Loue pořádá výstavu Ozvěny mezinárodního setkání plavců a vorařů ŠUMAVA 2013, na které jsou vystaveny akvarely a kresby člena francouzského vorařského spolku Christiana Lafaye a fotografie z archivu Libín-S. Vernisáž výstavy v Zimní zahradou proběhla v pondělí 3. listopadu 2014 odpoledne. Autory fotografií umístěných v této galerii jsou Zdeněk Přibyl z www.prachatickonews.cz a bývalý člen Libín-S Josef Schneller.
TANEČNÍCI LIBÍN-S MĚLI SOUSTŘEDĚNÍ
Tanečníci folklorního soubour Libín-S Prachatice odjeli na víkend od 17. do 19. října 2014 na soustředění do Hrdoňova. Po dvacet hodin čistého času nejen procvičoval celý dosavadní repertoár, ale také začal zkoušet nové taneční pásmo. Přijeli je posílit i někteří muzikanti.
LIBÍN-S V BAVORSKÉM ALDERSBACHU
Folklorní soubor Libín-S Prachatice obdržel od Verlags Gruppe Passau v posledních letech již po druhé pozvánku k účasti na Mezinárodním dnu lidové hudby "Lidé v Evropě" / Internationaler Volksmusiktag "Menschen in Europa" tentokrát do bavorského Alderbachu. Libín-S měl i tentokrát úspěch.
PLAVEBNÍ SEZÓNA 2014 SKONČILA
17. novodobá plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu skončila v sobotu 20.09.2014. Byl u toho folklorní soubor Libín-S Prachatice, trubači na lovecké rohy Jagdhornbläser Böhmerwald z Aigenu, samozřejmě vrchní plavci a plavci z okolí a zhruba tři stovky diváků.
PODZIMNÍ MĚSTSKÉ SLAVNOSTI V PRACHATICÍCH
Na 13. září 2014 připravilo vedení města Prachatice další ročník Podzimních městských slavností. Stejně jako v předchozích letech jsou podzimní slavnosti daleko skromnější, než Slavnosti Zlaté solné stezky koncem června, na pódiu na Velké náměstí střídaly ve svých prezentací prachatické kulturní spolky. Svoje "okénko" dostal i folklorní soubor Libín-S Prachatice.
KULTURNÍ OSA PLAVEBNÍ KANÁL 17.07.2014
17.08.2014 se na Jeleních Vrších konal jeden z vrcholů šumavského folklorního festivalu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu - Kulturní osa plavební kanál. Součástí akce bylo setkání s pohádkami z obou stran Šumavy, setkání s jihočeským a hornorakouským folklorem, setkání s plavením dříví a setkání s prací uhlířů.
LIBÍN-S NA DNU ČESKO-BAVORSKÉ SPOLUPRÁCE
Folklorní soubor Libín-S Prachatice vystoupil na Dnu česko-bavorské spolupráce 26. července 2014 na Kvildě, při kterém Ministerstvo pro místní rozvoj prezentovalo úspěšné přeshraniční projekty.
LIBÍN-S BYL V JÁMĚ
Folklorní soubor Libín-S Prachatice otevřel druhý den Hudebního festivalu Pod Lípou v Jámě, který byl věnován lidové a dechové hudbě.
VAŠEK OSLAVIL PADESÁTKU
Dlouholetý člen folklorního souboru Libín-S Prachatice Vašek Tomášek oslavil padesátiny v okruhu svých blízkých, mezi které patří i členové souboru. Narozeniny Vašek měl koncem května, čas na oslavu v hospůdce Pod kostelem nastal v první letní den.
LIBÍN-S BYL NA OSLAVÁCH V RADOŠOVICÍCH
Folklorní soubor Libín-S Prachatice byl jedním z hostů oslav 680. výročí vzniku obce Radošovice na Českobudějovicku.
17. NOVODOBÁ PLAVEBNÍ SEZÓNA NA SCHWARZENBERSKÉM PLAVEBNÍM KANÁLU
BYLA ZAHÁJENA
17. novodobá plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu byla zahájena. Součástí programu bylo vyprávění pohádek z obou stran Šumavy, setkání s folklorem z jižních Čech, Horních Rakous a z Bavorska i ukázka plavení dříví.
LIBÍN-S BYL NA MEZINÁRODNÍM SETKÁNÍ PLAVCŮ A VORAŘŮ
PRVNÍ DEN CESTY DO LOTYŠSKA
Folklorní soubor Libín-S se vydal 13. května 2014 na mezinárodní setkání plavců a vorařů do Lotyšska.

První etapou byla cesta z Prachatic do Vídně na letiště, odjezd byl o půl páté ráno.

Necelé dvě hodiny trval let do Rigy. Autobus s Libíňáky nejdřív směřoval k budově velvyslanectví České republiky. Členové souboru přijali pozvání zástupkyně velvyslance a rady velvyslanectví Daniely Mustillové na sklenku vína.

Potom jsme se vydali do historického centra hlavního lotyšského města, většina zakotvila nedaleko radnice na pivko a na něco dobrého.

O půl sedmé v podvečer, sluníčko tu zapadá až někdy kolem půl desáté, se vydal autobus se skupinami z Čech, z Německa a z Francie. Česká skupina jela nejdál, skoro k estonským hranicím. Trochu jsme se hrozili, asfaltka se proměnila na prašnou silničku, prašná silnička v úzkou cestu. Bus zastavil u starého roubeného domu, kde po ubytování čekala večeře, po ní se vyvinul prima večer.
Více informací budou snad brzy mezi aktualitami folklorního souboru Libín-S Prachatice.
DRUHÝ DEN CESTY DO LOTYŠSKA
Hlavní část dne jsme strávili na břehu řeky Gauja nedaleko estonských hranic při stavbě voru. Zněla při tom jihočeská muzika v podání Libín-S Prachatice.

V podvečer přijeli všichni dosavadní účastníci do prostoru selského statku, kde bydlíme. Vystoupily dva lotyšské folklorní soubory, přidali se i naši muzikantí.
TŘETÍ DEN CESTY DO LOTYŠSKA
Třetí den ráno jsme se vrátili na břeh řeky Gauja do stejných míst jako včera. Vory, které jejichž stavba byla dokončena ve středu, odrazily od břehu, na jednom z nich byli Libíňáci. Honza s harmonikou a všichni prachatičtí osvěžili náladu na vodě.

Odpoledne jsme se svezli úzkokolejkou do rašelinišť u městečka Seda, ve kterých se těží rašelina od padesátých let. V současnosti je větší část rozsáhlé plochy vytěžena, těžba probíhá a po následujících 20 let bude probíhat jen na malé části.

Podvečer a večer jsme strávili na pivovarské zahradě nedaleko Strenči. V připraveném programu zatančila strenčská taneční skupina Tine. Mimo program zahrál a zatancoval "v civilu" folklorní soubor Libín-S. A snad nejlepší nálada nastala, když už většině účastníků byla zima, proto odjeli, Libíňáci si našli místo u ohně spolu s děvčaty z Tine a zpívalo se česky i lotyšsky.
ČTVRTÝ DEN CESTY DO LOTYŠSKA
V pátek dopoledne jsme se vydali za historií. Naším cílem bylo město Sigulda ležící na okraji národního parku Údolí Gauji, nad kterým se tyčí na obou březích strážní hrady - střežily významnou obchodní cestu, kterou řeka Gauja byla v době, kdy po ní pluly vory. Viděli jsme tak zámek i zbytky hradu Sigulda, prošli jsme si část rozsáhlého parku s hradem Turaida na protilehlém břehu Gauji.

Na sklonku odpoledne jsme navštívili pivovar Valmiermuidža ve městě Valmiera. Čekání si Libíňáci zkrátili muzikou.
PÁTÝ DEN CESTY DO LOTYŠSKA
V sobotu 17. května se ve Strenči konal Vorařský festival, kterého se zúčastnili delegáti mezinárodního setkání plavců a vorařů, tedy i členové Libín-S Prachatice.

Když do Strenči připlouvaly po řece Gauja dva vory, na jednom z nich byli i tři plavci z folklorního souboru Libín-S Prachatice, byly na levém břehu stovky diváků. Kde stojí Libíňáci bylo slyšet, hrála kapela, zpívalo se. Až později se ozvala strenčská dechovka. Když vory přirazily ke břehu, začal se řadit průvod, jehož cílem bylo festivalové podium v amfiteátru. Po úvodních slavnostních projevech vtančil Libín-S Prachatice. Libíňáky bylo vidět a slyšet i potom, již ne na pódiu, hrálo se a zpívalo v hledišti.

Ve večerních hodinách bylo mezinárodní setkání plavců a vorařů ukončeno předáním putovního praporu Mezinárodní asociace plavců a vorařů zástupcům vorařů z italského spolku ASSOCIAZIONE CULTURALE ZATTIERI DEL BRENTA, tedy Kulturní asociace vorařů od řeky Brenta. Arrivederci a Valstagna! Na viděnou v italské Valstagni!
LIBÍN-S SE VRÁTIL Z LOTYŠSKA
Libín-S Prachatice se v neděli ráno rozloučil se dřevěným statkem Kempeni a vydal se autobusem na rižské letiště. Cestou ještě přistupovali Němci z vorařského spolku FINOWFURTER FLÖSSERVEREIN a organizátoři příštího mezinárodního setkání ve Valtagni Italové z ASSOCIAZIONE CULTURALE ZATTIERI DEL BRENTA, tedy z Kulturní asociace vorařů od řeky Brenta, samí prima kamarádi.

Naše skupina odlétala z Rigy jako první, ve dvě odpoledne už jsme byli v Praze. Z teplého a prosluněného severu, v Rize bylo před naším odletem příjemných 26 stupňů a sluníčko, jsme se vrátili do studené a zmoklé střední Evropy, v Praze bylp 11 stupňů po dešti, celou cestu do Prachatic ale pršelo.

Libín-S je tedy plný dojmů doma.
MALOVANÉ POZNÁMKY CHRISTIANA LAFAYE
Francouzský výtvarník Christian Lafay je členem vorařského spolku Confrérie des Radeliers de la Loue, neboli Bratrstva vorařů od řeky Loue. Christian si dělá malované poznámky, protože byl na mezinárodním setkání plavců a vorařů v lotyšském Strenči, maloval i tam. Zde je výběr jeho obrázků, na jednom z nich je i Libín-S Prachatice.

Letos v listopadu bude mít Christian Lafay výstavu svých obrázků v Zimní zahradě na prachatické radnici. Doplní je fotografie Hynka Hladíka z loňského mezinárodního setkání u nás na Šumavě. Název výstavy bude Ozvěny mezinárodního setkání ŠUMAVA - BÖHMERWALD 2013.
FOTOGRAFIE THOMASE KIPPA ZE SCHILTACHER FLÖSSER
Thomas Kipp z vorařského spolku Schiltacher Flößer z Černého lesa / Schwarzwaldu poslal e-mail se sérií fotografií z mezinárodního setkání plavců a vorařů v lotyšském Strenči. Thomas v e-mailu píše: ...Stále ještě mi v uších zní Vaše pěkná muzika, přestože jsme spolu nebyli moc často. Byl to pěkný čas strávený v Lotyšsku a zbývají pěkné vzpomínky. Při mých četných aktivitách jsem došel na Vaše webové stránky, jsem překvapen, co všechno děláte s kulturou, s muzikou. Bohužel se u nás tenhle druh hudby u nás stále víc ztrácí...
LIBÍN-S PŘI NOCI S ANDERSENEM
Již řadu let děti - malí čtenáři - tráví první dubnovou noc v knihovně. Svým způsobem oslavují výročí narození slavného dánského spisovatele Hanse Christiana Andesena. Koná se "Noc s Andersenem. Nejde však jen o to přespat mezi knížkami, pro děti bývá nachystáno spousta překvapení.

Na 4. dubna přichystala Prachatická knihovna program "Noci s Andersenem" pro vítěze Čtenářské ligy. Že nevíte, co je to Čtenářská liga? To je vlasně takové závodění o největšího čtenáře. Úkolem každého přihlášeného čtenáře je nasbírat co nejvíce bodů za půjčování knížek a časopisů a za jiné aktivity spojené s knihovnou. Noc začala večerem ve starobylém Radničním sálu. Přišla celá řada hostů, byl nachystán křest úplně nové knihy Hynka Klimka plné pohádek o strašidlech Strašidlář, dostavil se spisovatel Hynek Klimek, ilustrátorka, zástupkyně nakladatele a zastupitelka města Jana Krejsová.

Pozvánku na "Noc s Andersenem" dostala i parta "dospěláků" - folklorní soubor Libín-S, která dostala za úkol "probarvit" večer a začínající noc svou muzikou a tancem. A libíňáci se libili!
POPRVÉ ZKOUŠELA "LOTYŠSKÁ" KAPELA
Folklorní soubor Libín-S Prachatice v polovině května odletí na mezinárodní setkání plavců a vorařů do lotyšsského Strenči. Setkání se koná od úterý do neděle mimo prázdniny, proto zejména někteří muzikanti měli problém odletět. To bylo důvodem k upravení složení kapely pro Lotyšsko. Kapelu posílí basista Víťa Režný ze Strakonic, který se snad v jihočeském kroji snad i narodil a klarinetista Lukáš Materna. Třetí, klarinetista František Procházka, už s Libínem-S mnohokrát hrál, třeba na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strakonicích v roce 2010, loni při zájezdu na oslavy 700. výročí obnovení městských práv do Zvolenu, či při loňském závěru plavební sezóny.

"Lotyšská" kapela se sešla na první zkoušce ve Vlachově Březí v pondělí 10. března. Za muzikanty přijela i část vedení folklorního sdružení Libín-S Prachatice - vedoucí souboru Helena Svobodová, předseda Hynek Hladík a Jana Holá. Přivezli nejen nová trička, ale hlavně informace o cestě do Lotyšska. Letadlo se souborem odletí 13. května před polednem z Vídně, zpět letíme z Rigy těsně před jednou v neděli 18. května do Prahy.

Pak už konečně muzikanti mohli zkoušet. První melodie byla stejně jako při vystoupení Bavorov. ... Nebudeme muzikanty rušit, stačí, že se ozývá závěrka fotoaparátu. ... Ještě rychlý pohled do not, docela mne pobavil název skladby k tanci Slepice...
POHÁDKY Z OBOU STRAN ŠUMAVY U MISTRA KŘIŠŤANA
Další akci k 25. výročí folklorního souboru Libín-S Prachatice připravila v rámci Literární kavárny v Domově seniorů Mistra Křišťana Prachatická knihovna. Do březnové Literární kavárny 6. března pozvala vypravěčku "pohádkovou babičku" Helenu Svobodovou, ta si sebou přivedla houslistku souboru Libín-S Slávku a harmonikáře Honzu. Hosty kavárny, obyvatele Domova seniorů Mistra Křišťana i malé i velké příchozí, které přilákaly plakátky po městě. Pořad uvedla ředitelka Prachatické knihovny Hana Mrázová spolu s předsedou folklorního sdružení Libín-S Hynkem Hladíkem. Pak už se střídala lidová muzika a pohádky od "pohádkové babičky".
BESEDA K 25. VÝROČÍ LIBÍN-S
Folklorní soubor Libín-S Prachatice připravil u příležitosti 25. výročí svého vzniku besedu o historii a současnosti souboru v prostorách Prachatické knihovny. Pozvání do klubovny v historickém sklepení krásné renesanční budovy přijalo v úterý 4. března odpoledne skoro symbolicky 25 posluchačů. Besedou byla zahájena i výstava ke stejnému výročí ve vestibulu knihovny.
VYSTOUPENÍ FOLKLORNÍHO SOUBORU LIBÍN-S V LINCI
Na první svoje vystoupení vyrazil folklorní soubor Libín-S Prachatice do hlavního města Horních Rakous - do Lince. Přivedlo jej tam pozvání folklorního souboru Volkstanzgruppe Böhmerwald na oslavu 40. výročí této skupiny lidového tance.

Krátce po příjezdu do Lince navštívili Libíňáci muzeum moderní vědy, techniky a elektronického umění Ars Electronica Center.

Hlavním bodem jejich byla velká oslava čtyřicátých "narozenin" souboru, se kterým se seznámili loni u Schwarzenberského plavebního kanálu při mezinárodním setkání plavců a vorařů.

Až dlouho po návratu domů jsme objevili webové stránky se spoustou fotografií z činnosti Volkstanzgruppe Böhmerwald, tedy i z návštěvy souboru v Čechách, u Schwarzenberského plavebního kanálu i v Prachaticích, ale také ze slavnosti lidového tance u příležitosti 40. výročí Volkstanzgruppe Böhmerwald. Část těchto fotografií je nyní i na našich stránkách.
ZA ZVONKAŘI V SOLNÉ KOMOŘE
Malá skupinka členů folklorního souboru Libín-S Prachatice se vydala i v roce 2014 za zvonkaři do Solné komory. Běh zvonkařů - Glöcklerlauf u jezera Traunsee je od roku 2010 zapsán na seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. V roce 2012 se zvonkaři z Altmünsteru zúčastnili na pozvání folklorního souboru Libín-S Slavnosti světel v Prachaticích.
LIBÍN-S NA LIBÍNĚ
V závěru roku 2013 (přesněji 30.12.2013) vyrazily dvě desítky členů folklorního souboru Libín-S Prachatice na vrchol 1096 m vysokého Libína. Sraz byl u Hüblerů kaple na okraji Prachatic. Část souboru se vydala od kaple tentokrát po hřebenové stezce k vrcholu (vycházeli ve 12:51 hod.), zbývající vyrazili auty na Sedýlko, dál pak také pěšky.

První byl pod rozhlednou malý Jiřík s babičkou, jejich čas na vrcholu byl 13:39 hod. Celkem tak dorazilo 14 libíňáků, 3 synkové, 2 babičky a 2 psi.

Všechno nejlepší do nového roku!
JANA OSLAVILA KULATÉ NAROZENINY
Dlouhá řada gratulantů se vytvořila, když členové folklorního souboru Libín-S Prachatice přišli poblahopřát tanečnici a hospodářce souboru Janě Holé.

"Všechno nejlepší, hodně zdraví a samé dobré zprávy, Jani!"
AMERICKÉ PUTOVÁNÍ PO TENNESSEE S PRIMÁŠKOU HELENOU DVOŘÁKOVOU
Americké putování tentokrát po Tennessee, nazvala besedu o zážitcích ze zájezdu na mezinárodní folklorní festival FolkFest Murfreesboro učitelka základní školy ve Vlachově Březí a primáška folklorního souboru Libín-S Prachatice Helena Dvořáková. Beseda se konala v pátek 18.10.2013 ve školní galerii Bomba v základní škole ve Vlachově Březí.
LIBÍN-S NATÁČÍ NOVÉ PREZENTAČNÍ VIDEO
Folklorní soubor Libín-S Prachatice připravuje nové prezentační video. V neděli 13. října 2013 za krásného podzimního počasí natočil během odpoledne sedm videoklipů. Za kamerou byl Jan Voldřich, který má připraveny záběry z vystoupení Libín-S Prachatice např. na Hudebním festivalu Pod lípou v jámě, v jehož JVP studiu bude videofilm vyroben.
16. NOVODOBÁ PLAVEBNÍ SEZÓNA SKONČILA
Polena a štěpiny pluly letos naposledy Schwarzenberským plavebním kanálem v sobotu 14. září 2013. Ukázka plavení dříví zarámovaná vystoupením folklorního souboru Libín-S Prachatice uzavřela i letošní ročník hranice překračujícího projektu Setkání s tradic na Schwarzenberském plavebním kanálu, který je pozorovatelským členským folklorním festivalem Folklorního Sdružení České republiky.

Plavební sezóna 2013 skončla, ať žije plavební sezóba 2014!
ZA POHÁDKAMI DO BAVORSKÉHO LESA
V úterý 13. srpna 2013 se dvacítka prachatických dětí se svými rodiči či prarodiči vydala za pohádkami do Bavorského lesa. Výlet připravila prachatická radnice spolu s cestovní M+D agenturou a folklorním sdružením Libín-S Prachatice. Pohádky vyprávěla "pohádková babička" Helena Svobodová, hudební doprovod zajistil František Jordák, oba z folklorního souboru Libín-S. Děti navštívily Novou Stožeckou kapli, Vydří dům, výběhy šumavské zvěře, stezku v korunách stromů a dům Dr. Eisenmanna.
KULTURNÍ OSA PLAVEBNÍ KANÁL 11.08.2013 - JELENÍ VRCHY
V neděli 11. srpna na Jeleních Vrších pokračoval šumavský folklorní festival Setkání s tradicí na schwarzenberském plavebním kanálu. Vyprávěly se pohádky z obou stran Šumavy, proběhlo setkání s folklorem za účasti folklorního souboru Libín-S Prachatice, plavilo se dříví, konečně i milíř, který se rozhořel již v sobotu odpoledne byl součástí festivalu.
DEN PRO JAKUBA BURSU VE VLACHOVĚ BŘEZÍ
Jakub Bursa, jeden z významných jihočeských zedníků, který postavil řadu "pokladů" lidové architekturu ve stylu selského baroka, Jakub Bursa, by letos oslavil 200 let od svého narození. Narodil se 21. července 1813 v Dolních Nakvasovicích na vlachovobřezsku. Oslavy tohoto výročí vyvrcholily odpoledne v předvečer Bursových narozenin ve Vlachově Březí, otevřel je svým vystoupením folklorní soubor Libín-S Prachatice. Na zámeckém dvoře potom pohádková babička Helena Svobodová vyprávěla neznámé i známé pohádky ze Šumavy.
LIBÍN-S PRACHATICE BYL V JÁMĚ
Folklorní soubor Libín-S Prachatice byl na svátek Svaté Markéty v sobotu 13. července 2013 v Jámě. Ne, že by spadnul do nějaké jámy, Libín-S Prachatice vystupoval již tradičně na dalším ročníku Hudebního festivalu Pod lípou v Jámě, kde zahájil odpoledne lidové hudby.
LIBÍN-S PRACHATICE BYL HOSTITELEM
MEZINÁRODNÍHO SETKÁNÍ PLAVCŮ A VORAŘŮ
Folklorní soubor Libín-S Prachatice hostil plavce a voraře z deseti zemí při mezinárodním setkání plavců a vorařů ŠUMAVA - BÖHMERWALD 2013. Svým hostům představil především svůj hranice překračující projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu.
LIBÍN-S PRACHATICE NA SLAVNOSTECH ZLATÉ SOLNÉ STEZCE
Folklorní soubor Libín-S Prachatice vystoupil v sobotu 29. června 2013 na pódiu na Parkáně při slavnostech Zlaté solné stezky.
LIBÍN-S PRACHATICE BYL VE ZVOLENU
Libín-S Prachatice odjel v pátek 31. května 2013 ráno na oslavy 770. výročí obnovení městských práv do družebního města Zvolen. Do cíle dorazil po více než osmi a půl hodinách. V šest hodin odpoledne se zúčastnil celý soubor slavnostního historického průvodu městem. V kočáru v čele průvodu jel prezident Slovenské republiky Ivan Gašparovič za doprovodu župana Banskobystrického kraje a primátora města Zvolen. Průvod dospěl po dvou okruzích městem k Hlavní scéně na náměstí Slovenského národního povstání. Na scéně byla představena družební města Zvolenu, na prvním místě do bylo jihočeské město Prachatice. Po rozhovoru moderátora podvečera se starostou Prachatic Martinem Malým se prezidentovi republiky, županovi, poslancům a hlavně občanům města Zvolen krátce představil folklorní soubor Libín-S Prachatice.

Proti pátku se v sobotu ve Zvolenu silně ochladilo, foukalo, prostě byla hrozná zima. Hlavní ale, že nepršelo.

Po třetí odpoledne přijel na náměstí Slovenského národního povstání autobus se souborem Libín-S Prachatice. Libíňáci nanosili rekvizity k Hlavní scéně, kde právě vystupovaly soubory místní základní umělecké školy, představil se folklorní soubor Polana a po něm už na scénu nastoupil Libín-S. To už ale zase svítilo sluníčko, už taková zima nebyla. Mezi diváky podpořil členy folklorního souboru Libín-S Prachatice starosta Prachatic Martin Malý.

V neděli krátce po sedmé ráno projel chodbou školského internátu na Švermově ulici houkající a kouřící "vláček". Houkající mašinkou byl Jirka, za ním připojeným kouřícím vagonkem Karel, oba tanečníci folklorního souboru Libín-S. Zahoukali budíček, podobně jako to dělali před rokem v Americe. Snídaně, dokončit balení, to byly hlavní ranní úkoly. Po půl deváté se vydal bílý autobus na cestu do Čech, na cestu svítilo až k Bratislavě sluníčko. Vedoucí souboru Helena Svobodová velmi kriticky shodnotila vystoupení v průvodu i na Hlavní scéně, ale nakonec poděkovala za vzornou reprezentaci souboru, města Prachatice a Jihočeského kraje. U Vídně pršelo, okolo Budějovic a Prachatic lilo, na většině jižních Čech byl vyhlášen 3. povodňový stupeň.
PLAVEBNÍ SEZÓNA ZAČALA I NA JELENÍCH VRŠÍCH
POČASÍ TOMU MOC NEPŘÁLO
Druhou etapu zahájení plavební sezóny pronásledovalo na Jeleních Vrších v sobotu 25. května 2013 špatné počasí. Ze začátku to sice vypadalo nadějně, ale stejně byla hrozná zima. Když Helča ohlásila Plavce, zazněly první takty, padly první kapky doplněné rozměklými kousky ledu, kroupy to nebyly, spíš velikánské skoro roztáté vločky. Kapela se nejdřív běžela schovat pod převis střechy nedaleké stodoly, než zazněly první melodie, nastal všeobecný ústup, muzikanti, tanečníci i diváci utíkali do vedlejší stodoly domu č.p. 13, kde se pak hrálo zpívalo i tancovalo. Došlo na hosty, Gottharda Wagnera a jeho přátele, jehož hudební uskupení si říká zvláštním hornorakouským nářečím "Wiadawö" (v překladu do němčiny to prý znamená "es ist wie es ist", do češtiny tedy "je to jako to je"), na pohádky z obou stran Šumavy. Pak se počasí trochu umoudřilo, šlo se plavit, nakonec se na hrálo, zpívalo a tancovalo na pódiu pod širým nebem.
Plavební sezóna je zahájena!
BARVÍŘSKÝ TRH V GUTAU BYL VE ZNAMENÍ MODROTISKU
V hornorakouském Gutau nedaleko českých hranic se konal v neděli 5. května 2013 velký barvířský trh. Celé Gutau se "odělo" do modrotisku.
LIBÍN-S BYL V AMERICE
První letošní vystoupení folklorního souboru Libín-S Prachatice 7. dubna 2013 bylo poděkování městu Prachatice, Jihočeskému kraji, všem příznivcům a sponzorům za podporu při loňském výjezdu na mezinárodní folklorní festival International FolkFest Murfreesboro v americkém státě Tennessee. Součástí vystoupení byly i dvě premiéry tanečních pásem Čížeček a Soumaři.
KAPELA LIBÍN-S ZKOUŠÍ NOVÁ PÁSMA
Kapela folklorního souboru Libín-S Prachatice začala zkoušet dvě nová pásma.
LIBÍN-S NA LIBÍNĚ
V prvních hodinách nového roku se na všechny členy folklorního souboru Libín-S Prachatice Helena Svobodová s návrhem, aby první letošní zkoušku taneční složky nahradil výstup na skoro jedenáctset metrů vysoký Libín tyčící se nad Prachaticemi. Vždyť právě od Libína odvodil před čtyřiadvaceti lety tehdy nově vzniklý folklorní soubor Libín-S Prachatice. Bylo tedy skoro přirozené začít svoji činnost v novém roce právě na Libíně.
ZA ZVONKAŘI DO SOLNÉ KOMORY
I v začínajícím roce 2013 jsme se vydali, stejně jako v letech předchozích, do Solné komory za zvonkaři. Letos jsme se soustředili na dění v okresním městě Gmunden a sousední obci Altmünster. Nejdřív jsme se setkali se zvonkaři v Altmünsteru, poté jsme přejeli do Gmundenu, rozloučení se zvonkaři proběhlo pro nás opět v Altmünsteru. Přestože se jedná o sousední obce, svítící čepice jsou převážně odlišné. V menším Altmünsteru jsou svítící čepice ve tvaru koruny či hvézdy, ve větším Gmundenu převažují jednoduché tvary, tvary složité či velmi komplikované se vyskytují také. Závěr běhu zvonkařů je vždy na návsi, náměstí, hlavní ulici či parkovišti, kdy se zpívají tříkrálové koledy, rozeznívají se hlasitě kravské zvonce, aby hluk zvonců odehnal zlé duchy, kdy zvonkaři se rozbíhají v mystických osmičkách či kruzích. Bylo tomu tak letos jak v Gmundenu, tak v Altmünsteru. Za rok se snad do Solné komory vydáme znovu!
SHROMÁŽDĚNÍ ČLENŮ LIBÍN-S PRACHATICE
8. prosince 2012 se sešli členové folklorního sdružení Libín-S Prachatice na shromáždění členů. Libíňáci vyslechli výroční zprávu 2012, která se zabírala nejen pro Líbín-S Prachatice velmi úspěšný rok 2012, kdy nehráli a nezpívali jen u Schwarzenberského plavebního kanálu, ale absovovali zájezd do Ameriky, slavili úspěchy v Holašovicích, v Jámě, v Prachaticích, či bavorském Tittlingu, ale stanovila priority roku 2013. V příštím roce bude opět hlavním bodem Šumavský folklorní festival Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, Libín-S bude hostit zástupce 40 plaveckých spolků z 10 zemí při mezinárodním setkání plavců a vorařů. Nezvyklé detailní snímky ze shromáždění členů a z následného posezení jsou pořízeny objektivem Jirky Brandnera.
VALNÁ HROMADA FOLKLORNÍHO SDRUŽENÍ ČR
V den státního svátku 17.11.2012 se v Praze konala valná hromada Folklorního sdružení České republiky. Během dopoledne zazněla zpráva výboru o činnosti a dalších úkolech sdružení přednesená předsedou FOS ČR Zdeňkem Pšenicou, zpráva o hospodaření, zpráva kontrolní komise, odpoledne po diskuzi se pak konala volba výboru a kontrolní komise na další čtyřleté období. O osm míst ve výboru se ucházelo 13 kandidátů, mezi nimi i Hynek Hladík, předseda folklorního sdružení Libín-S Prachatice, o sedm míst v kontrolní komisi pak deset kandidátů. V podvečerních hodinách byli zvoleni do výboru Ladislav Michálek, Tereza Mynaříková, Jarmila Mrnuštíková, Jaroslav Novák, Tatiana Pálenská, Zdeněk Pšenica, Zdeňka Rychterová a Pavel Tomeček. Na následném prvním jednání nového výboru byl do funkce předsedy FOS ČR zvolen znovu Zdeněk Pšenica.
MEZINÁRODNÍ DEN LIDOVÉ HUDBY V TITTLINGU
30. září se v Muzejní vesnici Bavorského lesa konal Mezinárodní den lidové hudby. Zůčastnily se jej soubory z České republiky, Finska, Itálie, Rakouska, Skotska, Španělska a USA, ve skanzenu byla také řada souborů domácích - z Bavorska. Mezi trojicí souborů z Čech byl i folklorní soubor Libín-S Prachatice.
PODZIMNÍ MĚSTSKÁ SLAVNOST V PRACHATICÍCH
22. září 2012
22. září uspořádalo u příležitosti 700. výročí první zmínky o Prachaticích město Prachatice jako novinku ve svém každoročním programu Podzimní městskou slavnost. V historických kulisách Velkého náměstí a na Parkíně se představily v pestrém programu spolky a sdružení, které vyvíjejí svoji činnost v Prachaticích. Předvedl se samozřejmě i folklorní soubor Libín-S Prachatice. V náší obsáhlé fotoreportáži představujeme ovšem nejen náš folklorní soubor, ale v krátkosti ještě dva další - dětský folklorní soubor Šumavánek a folklorní soubor Libín. Pódium na Velkém náměstí ovšem zdaleka nebylo jen ve znamení folkloru, bylo zde vidět a slyšet různé žánry, každý si přišel na své. Navíc, skoro každý znal někoho z vystupujícího souboru. Navíc na náměstí byla pokřtěna i nová kniha autorské trojice Fencl, Jurčo, Mager - Prachatice, obrazy z paměti města.
ZÁVĚR PLAVEBNÍ SEZÓNY 2012 U POTOKA SCHROLLENBACH
15. září 2012 u stavidel na potoce Schrollenbach skončila plavební na Schwarzenberském plavebním kanálu. Byl u toho folklorní soubor Libín-S Prachatice a Jagdhornbläsergruppe Ulrichsberg. Také se již tradičně předával plavební věnec plavebnímu řediteli, věnec poté plul před plavenými poleny po hladině plavebního kanálu.
KULTURNÍ OSA PLAVEBNÍ KANÁL 2012

LIBÍN-S NA JELENÍCH VRŠÍCH 12.08.2012

Folklorní soubor Libín-S Prachatice byl i v roce 2012 při srpnové akci na Jeleních Vrších u Schwarzenberského plavebního kanálu při akci Kulturní osa - plavební kanál
LIBÍN-S NA HUDEBNÍM FESTIVALU POD LÍPOU V JÁMĚ

Folklorní soubor otevřel v sobotu 21. července 2012 druhý den X. hudebního festivalu Pod lípou v Jámě.
LIBÍN-S NA SELSKÝCH SLAVNOSTECH V HOLAŠOVICÍCH

Folklorní soubor vystoupil v pátek 20. července 2012 na 15. selských slavnostech v Holašovicích - v obci zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
KAPELA LIBÍN-S NA VÍTKOVĚ HRÁDKU

Stalo se již tradicí, že kapela folklorního souboru hraje k dobré náladě při každoroční oslavě výročí otevření Vítkova Hrádku pro veřejnost. Letos byly samé sedmičky, sedmé výročí se slavilo 7.7. (sedmého dne sedmého měsíce). Kapela měla trochu změněné složení, nálada mezi diváky byla vynikající, přispíval k tomu i kapelník František Jordák. A za rok zase na Vítkově Hrádku!
PRVNÍ ZKOUŠKA PO AMERICE

V neděli 24. června 2012 se na zkoušce sešli poprvé po americkém pobytu členové taneční složky folklorního souboru Libín-S Prachatice. Mezi tanečníky přišlo i několik muzikantek. Nezůstalo jen u zkoušky, taky se hodnotilo.
LIBÍN-S BYL V AMERICE

Folklorní soubor Libín-S Prachatice je na mezinárodním folklorním festivalu International FolkFest Murfreesboro ve státě Tennessee v USA.
LIBÍN-S ODJEL DO AMERIKY

Folklorní soubor Libín-S Prachatice odjel v pátek 8. června na letiště. Letadlo se souborem do Paříže odletělo v 10:10, tam přesedali Libíňáci na letadlo do Atlanty, to odlétalo ve 13:30, v Atlantě přistáli v 16:55 místního času, v 19:25 pokračovali dalším letadlem v 19:05 do Nashvillu, kde byl plánovaný přílet v 19:20 místního času. Časový rozdíl mezi Prahou a Nashvillem je -7 hodin, takže na cílovém letišti byli v 02:20 pražského letního času.
ZE ZKOUŠKY PŘED AMERIKOU

Folklorní soubor Libín-S Prachatice intenzivně zkouší. V pátek 1. června proběhla společná zkouška taneční složky s upravenou kapelou. Došlo i na výměnu posledních informací před odletem, na co nezapomenout, co sbalit... Přestože ty informace byly poslední, těch setkání a posledních informací bude ve zbývajících dnech do odletu jistě ještě víc.
ZAHÁJENÍ PLAVEBNÍ SEZÓNY 19.05.2012

Folklorní soubor Libín-S Prachatice, stejně jako v uplynulých letech, připravil na sobotní odpoledne 19. května 2012 zahájení plavební sezóny na Jeleních Vrších. Sezóna začala setkáním s folklorem i závěr zahajovací slavnosti byl ve znamení folkloru.
SLAVNOST SVĚTEL V PRACHATICÍCH

Folklorní soubor Libín-S Prachatice připravil na páteční večer 18. května 2012 Slavnost světel. Hlavním hostem slavnosti byla skupina zvonkařů z Horních Rakous z Altmünsteru od jezera Traunsee v Solné komoře. Na programu bylo nejprve vyprávění pohádek z obou stran Šumavy. Po setmění vyšel od internátu Vyšší odborné školy sociální a Střední pedagogické školy průvod zvonkařů s rozsvícenými obrovskými svítícími čepicemi, který se setkal s více než tisícovkou prachatických občanů a folklorního souboru Libín-S Prachatice. Závěr slavnosti se konal na Parkáně.
LIBÍN-S NA ZAHÁJENÍ CHLUMANSKÝCH TRHŮ

Folklorní soubor Libín-S Prachatice přijal pozvání na zahájení letošních Chlumanských trhů.
Pěkné počasí, velký zájem lidí a rostoucí počet trhovců i jejich rozšiřující se nabídka - to byly hlavní znaky prvního letošního Chlumanského trhu, který se uskutečnil v sobotu 5. května. A když přidáme i vystoupení dnes již legendárního folklórního souboru Libín - S, kapely Turblack, skvělý program pro děti na zahradě zdejší mateřské školy zaměřený na třídění odpadů, jarně probuzenou KY.BY. zahradu a Zahradnický bleší trh, tak už ke spokojenosti vážně nic nechybělo. Barvy, chutě, vůně, muzika i tanec provázely celé prosluněné chlumanské dopoledne... (text a foto Zdeňka a Kateřiny Přibylových, www.prachatickonews.cz)
LIBÍN-S U MISTRA KŘIŠŤANA

Folklorní soubor Libín-S Prachatice vystoupil v neděli 15. dubna 2012 v prachatickém Domově seniorů Mistra Křišťana. Pěti desítkám seniorů, babičkám, dědečkům, tetičkám a strýčkům předvedli výběr ze svého repertoáru. Protože "libíňáci" nejen hráli a tancovali, ale také zpívali, často se k nim přidali diváci.
SETKÁNÍ S POHÁDKAMI V DOMOVĚ SENIORŮ MISTRA KŘIŠŤANA V PRACHATICÍCH

Folklorní soubor Libín-S Prachatice přivedl 27. března 2012 do prachatického Domova seniorů Mistra Křišťana pohádky z obou stran Šumavy, které vyprávěla Helena Svobodová za hudebního doprovodu houslistů a zpěváků Františka Jordáka a Stanislavy Tomešové.
SOUBOR LIBÍN-S ZKOUŠÍ NOVÉ TANEČNÍ PÁSMO

Folklorní soubor Libín-S Prachatice připravuje pod vedením Heleny Svobodové nová taneční pásma. Zařadí se do řady pásem Hospoda, Dozvuky, Plavci, která připomínají život prostých lidí na Šumavě a v Pošumaví.
ZVONKAŘI A TŘI KRÁLOVÉ U JEZERA TRAUNSEE

Stejně jako každým rokem proběhla v předvečer svátku Svatých třech králů i letos ve vesnicích a městech kolem hornorakouského jezera Traunsee v Solné komoře velká folklorní slavnost nazvaná Glöcklerlauf - Běh zvonkařů. Zvonkaři se na mnoha místech potkali s průvodem třech králů. Letošní Běh zvonkařů silně ovlivnilo počasí - pršelo, navíc foukal velmi silný vítr. Proto v některých místech musel být program na poslední chvíli zrušen, jinde upraven.

Podívejte se s námi do Altmünsteru ke starobylému Eggerhausu a do kolébky Běhu zvonkařů - Ebensee, jak vypadá slavnost, která je navržená k zápisu do rakouského seznamu nehmotného kulturního dědictví.
ZÁVĚR PLAVEBNÍ SEZÓNY 2011

V sobotu 17. září 2011 skončila u hraničního potoka Ježová / Iglbach plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu.

Odpolednímu programu dominoval folklorní soubor Libín-S Prachatice, spolupodíleli se hornisté Jagdhornbläser Böhmerwald i plavci.
KULTURNÍ OSA PLAVEBNÍ KANÁL 2011

14. srpna 2011 ožily Jelení Vrchy mimořádným ruchem. Konala se zde další letošní akce Šumavského folklorního festivalu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu - Kulturní osa plavební kanál. Bylo to spojení různých činností, které byly spojeny s tímto krajem, s životem na Šumavě, s plavebním kanálem. Návštěvníci se mohli setkat s folklorem, s pohádkami z obou stran Šumavy, s plavením dříví i s řemesly od lesa - s prací uhlířů i výrobců dřeváků a dřevěných koryt. Celkem se u jednotlivých programů vystřídalo 1734 diváků z Čech, Rakouska a Německa.
Libín-S na festivalu v Jámě

Stejně jako v minulých letech dostal i letos folklorní soubor Libín-S Prachatice pozvánku na Hudební festival Pod lípou v Jámě, který byl již devátý v pořadí. Libín-S otevřel sobotní program 23. července 2011.
Libín-S na Rožmberských slavnostech 2011

Po dvou letech byl pozván folklorní soubor Libín-S Prachatice na Rožmberské slavnosti ve městě Rožmberk. Libín-S vystoupil na Rožmberském náměstí v programu dlouhém půl druhé hodiny.
Za pohádkami do Pasova

Na úterý 12. července 2011 připravilo město Prachatice spolu s folklorním sdružením Libín-S Prachatice, Česko-rakouským folklorním sdružením a s cestovní M+D agenturou zájezd pro prachatické děti "Za pohádkami do Pasova".
Kapela Libín-S hrála na Vítkově Hrádku

Stejně jako v několika předchozích letech hrála kapela Libín-S Prachatice na pozvání občanského sdružení Vítkův Hrádek o první červencové sobotě roku 2011, tedy 02.07.2011, na nejvýše položeném hradě v Čechách - na Vítkově Hrádku. Slavnost na hradě připomínala šesté výročí otevření Vítkova Hrádku pro veřejnost.
Folklorní soubor Soumrak má 15 let

Folklorní soubor Libín-S Prachatice se v posledních letech mnohokrát potkal s folklorním souborem Soumrak. Soumrak několikrát tancoval u Schwarzenberského plavebního kanálu, Libín-S byl na oplátku u soumrackých v Záluží. Martina Chadta, klarinetistu a dudáka, jednho ze zakládajících členů Soumraku, pokládají libíňáci za svého externího člena.

Doudlebské folklorní sdružení Soumrak, což je oficiální název, slavil patnáctiny. Na oslavu Soumrak pozval svoje kamarády, bývalé členy i soubory, se kterými spolupracuje či spolupracoval. Libín-S byl mezi pozvanými.

Při oslavě se nejen zpívalo, tancovalo, hrálo, ale také soutěžilo.
Zahájení 14. novodobé plavební sezóny

V sobotu 21. května 2011 byla zahájena 14. novodobá plavební sezona na Schwarzenberském plavebním kanálu. I letos byl u toho folklorní soubor Libín-S Prachatice.
Předvánoční posezení folklorního sdružení Libín-S 2010

Jako každý rok se před vánocemi setkali členové folklorního sdružení Libín-S a jeho přátelé. Letos to bylo v sobotu 18. prosince v hospůdce U Vojtů v Prachaticích. Tanečníci přišli skoro všichni, kapelu zastupoval pouze kapelník František Jordák. Zato dorazil i řidič autobusu Miloš Novák, zvaný Čáryfuk, který v poslední době pravidelně soubor vozí na všechny zájezdy.

Zástupci folklorního sdružení Libín-S byli na radnici

9. prosince 2010 byli přijati zástupci folklorního sdružení Libín-S Prachatice spolu s dalšími z organizací působících ve městě zabývajících se kulturou, ze spolků, občanských sdružení, sborů a pod. Mezi nimi byli i zástupci folklorního sdružení Libín-S Prachatice.

Libín-S v Říčanech

V závěru listopadu, v první adventní neděli 28.11.2011, přijal folklorní soubor Libín-S pozvání na Středočeský festival adventních a vánočních zvyků do Říčan

Plavební sezóna 2010 skončila

V sobotu 19. září 2010 byla na Schwarzenberském plavebním kanálu u hraničního potoka Ježová / Iglbach ukončena plavební sezóna 2010. Byl u toho folklorní soubor Libín-S Prachatice, trubačí na lesní rohy Jagdhornbläsergruppe Ulrichsberg a dřevorubci a plavci z Aigenu.

Soubory z Prácheňského kraje tancovaly ve Strakonicích

Ve Strakonicích se konal koncem srpna 2010 již 19. ročník Mezinárodního dudáckého festivalu. V sobotu 28. srpna dopoledne vystoupily na pódiu na II. hradním nádvoří folklorní soubory z bývalého Prácheňského kraje s programem Zdeňka Vejvody a Ireny Novotné "Dej nám pámbů zdraví v tom Prácheňskym kraji". Byl mezi nimi i folklorní soubor Libín-S Prachatice, který se prezentoval především tanečními pásmy "Plavci" a "Slepice".
Libín-S Prachatice hrál, zpíval a tancoval na Jeleních Vrších

V polovině srpna vyvrcholila plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu. I letos se k plavebnímu kanálu vrátily lidové písničky, hudba a tanec. Vše přinesl folklorní soubor Libín-S Prachatice při akci Kulturní osa plavební kanál 15. srpna 2010.
Pohádky od Zlaté stezky z obou stran Šumavy

Bavorský skanzen ve Finsterau připravil spolu s Česko-rakouským pohádkovým sdružením, folklorním sdružením Libín-S Prachatice a Muzeem středního Pootaví ve Strakonicích na neděli 1. srpna 2010 pohádkové odpoledne. K vidění a poslouchání toho bylo hodně. Do Finsterau přijeli vyprávět pohádky od Zlaté stezky po obou stranách Šumavy Helena Svobodová a Helmut Wittmann.
Výlet za pohádkami do Solné komory

Město Prachatice spolu s folklorním sdružením Libín-S Prachatice a cestovní M+D agenturou připravilo v rámci Prázdninového pasu výlet za pohádkami do Solné komory. Děti z Prachatic ve středu 21. července navštívily koňskou dráhu u Kerschbaumu a jezero Traunsee u Gmundenu. Na lodi i na břehu poslouchaly pohádky, legendy a pověsti o jezeře Traunsee a jeho romantickém okolí, zazněly však i pohádky z obou stran Šumavy. Pohádky vyprávěli Helena Svobodová z Prachatic a Helmut Wittmann ze Solné komory. Projekt byl spolufinancován z prostředků Evropské unie.
Grainet 18. července 2010

Po delší odmlce přijel 18. července 2010 odpoledne folklorní soubor Libín-S na Bavorsko-českou soumarskou slavnost do Grainetu.
Libín-S byl i letos v Jámě

Letos již po třetí za sebou dostal folklorní soubor Libín-S pozvání na Hudební festival v Jámě. V pátek večer byl festival věnován rocku, sobotní odpoledne a večer zněly jihočeskou vesničkou Jáma nedaleko Mičovic lidová muzika - folklor a dechovka. Libín-S otevíral svým vystoupením program druhého dne.
Na Vítkově Hrádku se slavilo

O prvním červencovém víkendu se na Vítkově Hrádku slavilo. Před pěti lety byl nejvýše položený hrad v Čechách otevřen pro veřejnost. V sobotu 3. července 2010 hrála na oslavě výročí kapela folklorního souboru Libín-S.
Vernisáž výstavy k 21. výročí folklorního souboru Libín-S

U příležitosti 21. výročí folklorního souboru Libín-S byla uspořádána výstava fotografií v Zimní zahradě prachatické radnice. Na vernisáž ve středu 30. června 2010 navečer přišli vedle předsedy folklorního sdružení Libín-S Prachatice Hynka Hladíka a vedoucí folklorního souboru Heleny Svobodové i další členové souboru, vedení města zastupovala místostarostka Hanka Rabenhauptová, městský úřad reprezentovala vedoucí odboru školství Růžena Štemberková a další hosté.
Libín-S ve Strážnici

Folklorní soubor Libín-S byl na 65. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. Vystoupil v pásmu folklorních souborů z bývalého Prácheňského kraje "Dej nám pámbů zdraví v tom Prácheňskym kraji".
Libín-S na Slavnosti soli v Pasově

Folklorní soubor Libín-S se svou účastí na Slavnosti soli 19.06.2010 v bavorském Pasově zapojil již po druhé do oslav milénia Zlaté solné stezky.
Libín-S na pouti ve Vlachově Březí

Folklorní soubor Libín-S dostal pozvání na vystoupení na vlachovobřezském náměstí při pouti 23. května 2010.
Helča se nám vdala

Na strakonickém hradě vstoupili v sobotu 24. dubna 2010 do společného života Helena Seberová a Vašek Kovářík. Helena s Vaškem se shodli na společném příjmení Kovářík - Kováříková.

Helena je tanečnicí folklorního souboru Libín-S Prachatice, Vašek svoji Helenu téměř pravidelně doprovází na vystoupení souboru nejen v Čechách, ale i za hranice, Vašek prostě patří k Libínu-S, přestože ani netancuje, ani nehraje v kapele. Proto na hradním nádvoří svatebčany čekala skupinka "libíňáků" s několika kousky při svatbě obvyklými nejen ve Vitějovicích, kde bydlí dost velká skupina členů souboru Libín-S Prachatice.
Kapela Libín-S byla na oslavách milénia Zlaté stezky

19. dubna roku 1010, tedy přesně před tisícem let, král Jindřich II., pozdější císař Svaté říše římské národu německého, daroval na žádost královny Kunhuty a na prosbu abatyše Eiliky kostelu Panny Marie (ženskému klášteru Niederburg) v Pasově svůj podíl na clu v Pasově s celým českým clem. České clo se vybíralo za obchod po obchodní stezce přecházející přes hřeben Severního lesa, dnešní Šumavy či Bavorského lesa, z Pasova do Prachatic a dále do Čech. Stojí to v listině, která je první písemnou zmínkou o stezce, po které se z jihu na sever dopravovala především sůl, později nazávané Zlatá. Rok 2010 je zasvěcen v městech podél Zlaté stezky oslavám milénia. Oslava začala 18. dubna 2010 u hraničního mostku přes Mechový potok - Harlandbach. Pokračovala potom ve Waldkirchenu, který byl přesně jeden den pochodu z Pasova, karavany soumarů a koní nocovaly právě zde. Na oslavu do Waldkirchenu přijela i kapela folklorního souboru Libín-S, která přivítala čestné hosty v Měšťanském domě, odpoledne pak hrála při odhalení pamětních desek na waldkirchenském náměstí.
Libín-S oslavil svoje dvacetiny

Začalo jaro a folklorní soubor Libín-S Prachatice oslavil v prvním jarním dni svoje dvacetiny. Pozvání do sálu Národního domu na prachatickém náměstí přijala téměř stovka diváků - byli mezi nimi bývalí členové, milovníci folkloru i oficiální hosté. Folklorní soubor představil ve svém více než dvou hodinovém vystoupení snad celý svůj repertoár - od prvního pásma své samostatné existence Jarmark, přes Hospodu, Dozvuky, Slepice, Koně až po Plavce. Na pořad se dostalo, stejně jako u Schwarzenberského plavebního kanálu i na vyprávění pohádek. Muzikanti z kapely Libín-S pozvali na parket i prvního vedoucího folklorního souboru Libín-S Prachatice Václava Svobodu. Vašek říkal, že se mu asi srazil kroj, z kapely se ozvalo: "Hlas se Ti ale nesrazil." Václav si totiž s kapelou zazpíval. Slovo dostali i senátor Tomáš Jirsa a vedoucí odboru školství a kultury městského úřadu v Prachaticích Růžena Štemberková.
Národní krojový ples FOS ČR 2010

Desítka členů folklorního souboru Libín-S Prachatice se zúčastnila v sobotu 13. února 2010 Národního krojového plesu Folklorního sdružení České republiky. Libíňáci byli malou kapkou v moři tří tisíc většinou krojovaných návštěvníků plesu ze všech končin České republiky, ale i dalších zemí.
Tříkrálové zvyky v Solné koruně

Skupinka členů folklorního souboru Libín-S Prachatice se byla podívat na tříkrálové zvyky v oblasti jezera Traunsee v Solné komoře.
Valná hromada a oslava folklorního sdružení Libín-S

19. prosince 2009 se ve Vitějovicích konala valná hromada a oslava folklorního sdružení Libín-S Prachatice. Byl i dost ke dvacetinám souboru.
Byli jsme na oslavě šedesátin folklorního souboru Lúčnica

Na slavnostní koncert u příležitosti šedesátého výročí slovenského folklorního souboru Lúčnica jela do Prahy skupina členů folklorního sdružení Libín-S Prachatice.
Delegace folklorního souboru Libín-S byla přijata vedením města Prachatice

Zástupci folklorního sdružení Libín-S Prachatice Helena Svobodová, Jana Holá a Hynek Hladík přijali pozvání vedení města Prachatice na pravidelné setkání, které letos bylo v Národním domě v Prachaticích.
Zástupci folklorního souboru Libín-S byli na zasedání FOS ČR

Zástupci folklorního sdružení Libín-S Prachatice se 21. listopadu 2009 zúčastnili zasedání a seminářů FOS ČR v Praze.
20 let existence folklorní soubor Libín-S Prachatice oslavil výstavou v Prachaticích

Přesně dva měsíce po premiéře uprostřed lesa na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu u hraničního potoka Ježová / Iglbach byla v Prachaticích otevřena výstava ke 20. výročí folklorního souboru Libín-S Prachatice.
Nový půllitr a džbánek folklorního souboru Libín-S Prachatice

Koncem září přibyly do výbavy folklorního souboru nové půllitříky, poté i nové džbánky a džbány. Půllitříky a džbány uvidí diváci při tanečním pásmu Hospoda, džbánky budou sloužit jako suvenýr folklorního sdružení Libín-S Prachatice.
Výstavka ke 20. výročí Libín-S Prachatice u plavebního kanálu

19. září 2009 se uprostřed lesa na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu u hraničního potoka Ježová / Iglbach konala výstavka ke 20. výročí folklorního souboru Libín-S Prachatice. Výstavka se brzy přesune do prostor cestovní M+D agentury Heleny Svobodové v budově České pošty v Prachaticích.

Skončila plavební sezóna 2009

19. září 2009 skončil Šumavský folklorní festival Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, byla slavnostně ukončena plavební sezóna 2009. Libín-S Prachatice jako nositel projektu samozřejmě u toho nechyběl.

Libín-S vystoupil na slavnosti svěcení městského praporu v Rožmberku nad Vltavou

Folklorní soubor Libín-S Prachatice byl pozván na slavnost svěcení městského praporu v Rožmberku 12. září 2009.

Folklorní setkání na Jeleních Vrších

Folklorní setkání vytvořilo vrchol plavební sezóny na Jeleních Vrších.

Libín-S Prachatice byl v Křižanově u Milevska

Folklorní soubor Libín-S Prachatice hrál, zpíval a tancoval 1. srpna 2009 na pouťové zábavě v Křižanově u Milevska.

Libín-S Prachatice byl v Jámě na Hudebním festivalu Pod lípou

Folklorní soubor Libín-S Prachatice byl 18. července v Jámě - na VII. hudebním festivalu Pod lipou. Jen malý kousek od pódia divoce hučel potok Melhutka, z nebe se valily proudy vody. V Jámě se ale přece jen hrálo a tancovalo, Libín-S Prachatice byl souborem, který zahájil sobotní program.

Libín-S Prachatice na Borovanském borůvkobraní 2009

Folklorní soubor Libín-S Prachatice 11. července 2009 hrál a tancoval na Dni jihočeského a dolnorakouského folkloru na Borovanském borůvkobraní. Na pódium se Libín-S dostal až téměř v závěru odpoledního programu. Vystoupení zaujalo diváky, v hledišti byl slyšet smích i hlasitý potlesk. Skoro by se dalo říct, že vystoupení folklorního souboru Libín-S Prachatice bylo vyvrcholením. Ale od člena folklorního sdružení Libín-S Prachatice by takové hodnocení mohlo být chápáno jako sebechvála.

Kapela folklorního souboru Libín-S byla na slavnostech na Vítkově Hrádku

Kapela folklorního souboru Libín-S Prachatice přijala pozvání občanského sdružení Vítkův Hrádek na hradní slavnosti konané u příležitosti oslavy 4. výročí otevření Vítkova Hrádku pro veřejnost.

Libín-S byl "hvězdou" kulturního programu při slavnosti svěcení obecní vlajky v Radošovicích

Radošovice je malá obec na budějovické straně hranic okresů České Budějovice a Prachatice nedaleko Němčic. V roce 2008 obec dostala nový obecní znak a vlajku. 13. června 2009 byla vlajka oficiálně představena veřejnosti na slavnosti požehnání vlajky. Aktu požehnání se ujal světící biskup českobudějovické diecéze Pavel Posád. Hvězdou kulturního programu byl folklorní soubor Libín-S z Prachatic.

Libín-S byl na 17. dolnorakouském festivalu lidové hudby aufOHRchen v Pöggstallu

V sobotu 6. června 2009 reprezentoval folklorní soubor Libín-S Prachatice jihočeský folklor při 17. dolnorakouském festivalu lidové hudby v Pöggstallu. Již příjezd do malebné krajiny hluboce zaříznutých levobřežních přítoků Dunaje byl překrásný, městečko Pöggstall, pöggstallský zámek, Hlavní náměstí plné příznivců lidové hudby a tance, kteří vytvářeli nádhernou atmosféru, všechno bylo hlubokým zážitkem. Libíňáci se pöggstallským líbil, Libíňákům bylo dobře s pöggstallskými. Bylo to cítit na tanci Libíňáků i na aplausu.

Folklorní setkání při zahájení plavební sezóny 2009 na Schwarzenberském plavebním kanálu

V sobotu 9. května 2009 byla Šumavským folklorním festivalem Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu zahájena 11. novodobá plavební sezóna. Při folklorním setkání vystoupil folklorní soubor Libín-S z Prachatic, žesťové kvarteto Boehmerwald Blaeser a kapela Urfahrener Aufgeiger.

Libín-S byl na maturitním plese Českého reálného gymnázia v Českých Budějovicích
Ve středu 4. února 2009 vystoupil folklorní soubor Libín-S Prachatice na maturitním plese Českého reálného gymnázia v Českých Budějovicích.

Valná hromada folklorního sdružení Libín-S Prachatice a předvánoční posezení
V předposlední listopadový den se konala letošní valná hromada. Třetím předsedou od roku 1992, kdy byl folklorní soubor Libín-S Prachatice zaregistrován jako občanské sdružení, byl na něm zvolen Hynek Hladík (držel však vždy v ruce fotoaparát, není tudíž na žádném ze snímků). V navazujícím předvánočním posezení pak byl předán Standovi, který vykonal zkoušky na vyšší policejní škole, nepřehlédnutelný speciální zastavovací terč. Je dostatečně velký, aby každý řidič terč už z dálky viděl, aby policista nepadnul ani v tak těžké službě hlady, je na něm šikovně připevněna pohotovostní svačina, ale také lízátka, významný je i seznam aut, která Standa nikdy nebude stavět a obtěžovat.

Libín-S byl v dolnorakouském Grosshaselbachu
Folklorní soubor Libín-S Prachatice opětoval návštěvu dolnorakouskému souboru Haselbacher Volkstanzgruppe, který byl na loňském zahájení plavební sezóny. Do Grosshaselbachu přijel Libín-S na "ranní sklenku" na den Sv. Václava 28.09.2008.

Plavební sezóna byla ukončena 20. září 2008 - Libín-S byl u toho
Folklorní soubor Libín-S Prachatice nemohl chybět na "doplavné" - na slavnosti při ukončení plavební sezóny v sobotu 20. září 2008.

Karel Bouda st. oslavil šedesáté páté narozeniny
Dlouholetý člen folklorního souboru Libín-S Karel Bouda st. oslavil narozeniny. Přišli mu přát i Libíňáci.

Libín-S na Lhenických slavnostech 30.8.2008
Libín-S Prachatice vystoupil na Lhenických slavnostech, které se uskutečnily u příležitosti 725. výročí první písemné zmínky o Lhenicích.

Libín-S na dožínkách v Hošticích 15.8.2008
Libín-S Prachatice byl pozván na dožínky do Hoštic, které letos připravilo poprvé místní JZD.

Libín-S u plavebního kanálu 10.8.2008
Libín-S Prachatice byl orgamizátorem i letošní akce Kulturní osa plavební kanál na Jeleních Vrších. Spojil ji s oslavou narozenin vedoucí souboru Heleny Svobodové.

Libín-S VI. hudebním festivalu Pod lípou v Jámě
Libín-S Prachatice byl pozván jako jediný folklorní soubor na VI. hudební festival Pod lípou v Jámě. Za krásného počasí na jámské návsi ukázal svoje umění, za což sklidil velký aplaus.

(vloženo 19.07.2008 20:44)
Libín-S na oslavách zápisu do seznamu UNESCO v Holašovicích
Libín-S Prachatice se v pátek 27. června 2008 zúčastnil jako jediný folklorní soubor oslav 10. výročí zápisu na seznam světového dědictví UNESCO. Vystoupil ve dvou blocích na překrásné holašovické návsi.

(vloženo 28.06.2008 07:15)
Folklor nechyběl ani na mezinárodním setkání plavců a vorařů ve Španělsku
Ve aragonské obci Boltaňa na španělské straně Pyrenejí se od čtvrtka 15. do neděle 18. května konalo mezinárodní setkání plavců a vorařů. Pořádal je Spolek vorařů z oblasti Sobrarbe. Protože folklorní sdružení Libín-S Prachatice je členem Mezinárodní asociace plavců a vorařů, za Libín-S Prachatice se setkání zúčastnili Helena Svobodová a Hynek Hladík.

Při čtvrtečním podvečerním příjezdu do Boltani přivítala zástupce 27 plaveckých a vorařský spolků z celé Evropy místní mužská folklorní skupina Paloteao s tanci s holemi.

O den později po večeři ve vesnici Escalona předali hosté aragonským pořadatelům dárky. Za "libíňáky" předal Hynek Hladík džbánek z hrdějovické keramiky, knihu leteckých fotografií Jihočeského kraje a další jihočeské propagační materiály, které poskytnul na cestu krajský úřad Jihočeského kraje.

Hlavním bodem sobotního dopoledního programu byla plavba vorů, zde zvaných "nabatas", po řece Cinca od mostu pod vesnici Laspuňa do 11 km vzdáleného městečka Ainsa. "Nabatas" jsou vory složené vždy ze dvou polí, svázané bez použití hřebíků houžvemi. Po deštivých dnech, které po obrovském suchu vylepšily průtok vody v řece, zazářilo slunce, které orámovalo krásně hlavní program celého setkání. Na vory se vedle místních aragonských vorařů nalodili i voraři z dalších zemí. Na cestu měli na každém voru koženou nádobu s červeným vínem i velkou porci sušené šunky. Na konzumaci však po odplutí nebylo moc času. Cinca je divoká horská řeka, která sebou nese velké množství štěrku, který se místy usazuje, vytváří ostrovy, větší kameny tvoří v korytě peřeje, koryto se stále mění, takže ani dobrá znalost řeky neznamená, že se dá jet na slepo.

Když všech sedm vorů dorazilo do Ainsy, začal průvod účastníků od řeky Cinca na překrásné historické náměstí městečka Ainsa vysoko nad řekou. V průvodu šly jednotlivé plavecké spolky, jejichž členové byli většinou oblečení do národních krojů či tradičních plaveckých oděvů. Do průvodu se seřadily zhruba tři stovky plavců a vorařů z Aragonska, Baskicka, České republiky (vedle dvojice z folklorního sdružení Libín-S i tři desítky Vltavanů ze spolků Davle, Praha, Purkarec a Štěchovice), Finska, Francie, Katalánska, Německa, Polska, Rakouska a Slovinska.

Po obědě v Ainsa začalo folklorní vystoupení. První přišla na řadu folklorní skupina Biello de Sobrarbe, muže bylo možné dopoledne vidět na vorech. Skupina dostala neoficiální a neformální pozvání ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu na jaře příštího roku. Další nastoupili na palubovku haly členové skupiny La Val d´Hecho. Kroje napovídaly, že skupina je z bohatšího kraje, než ta první. To hlavní, co všechny účastníky mezinárodního setkání spojovalo byly právě tradice starých řemesel, ale taky lidová hudba a tanec.

(vloženo 01.06.2008 19:40)
Libín-S zahájil 10. plavební sezónu na Jeleních Vrších
V sobotu 10. května 2008 byla zahájena plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu na Jeleních Vrších. Folklorní soubor Libín-S Prachatice nemohl, jako nositel projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, chybět, vystoupil již v úvodu na pódiu na Jeleních Vších.

V prvním bloku vystoupil Libín-S s tímto programem: Bavorov: Hoši + Bába, P: K Budějicům cesta, Dřeváčky (Pantoflíčky), P: Ještě já se podívám, Martin, dudačka, Plavci, P: Kdyby byly moje ..., Koně, V Prachaticích

Okolo jedné vystřídali Libín-S na pódium Rakušané - kapela Uhrfahrener Aufgeiger.

Kapela se přesunula spolu s vypravěči pohádek Helenou Svobodovou a Helmutem Wittmannem k hornímu portálu tunelu, aby vytvořila hudební doprovod pohádek z obou stran Šumavy.

Další folklorní blok začal kolem tři čtvrtě na čtyři, kdy nejdřív zahrála kapela Libín-S improvizovaně spolu s Uhrfahrener Aufgeiger. Na závěr si připravil Libín-S tento program: P: V Libíně je hezky, Fara, P: Hej čuču, Rád bych se oženil, Dozvuky, Dudačka s kapelou, Slepice, P: Tam v dáli u potůčku, Plavci, Doudlebská.

Plavební sezóna 2008 byla slavnostně zahájena. Libín-S bude u kanálu vystupovat znovu 10. srpna, opět na Jeleních Vrších.

(vloženo 01.06.2008 18:54)
Za lidovými zvyky do Horních Rakous
Vypravili jsme se za lidovými zvyky k sousedům. V pátek 04.01.2007 jsme potkávali v Aigenu a jeho okolí, tedy nedaleko od Schwarzenberského plavebního kanálu, skupiny tříkrálových koledníků.

O víkendu jsme byli v okolí hornorakouského jezera Traunsee, v sobotu 05.01.2007 v Altmünsteru na příjezdu Třech králů, na běhu zvonkařů - Glöcklerlauf a na vyprávění pohádek ve starobylém statku Eggerhaus, pozdní večer jsme prožili v Traukirchenu, kam přiběhlo zhruba 150 zvonkařů.

Pořídili jsme zhruba 500 fotografií, osm desítek jich je ve fotogalerii.

(aktualizace 07.01.2008 01:11)
Vánoční a novoroční přání
Dovolte, abych Vám, členové a přátelé folklorního souboru Libín-S Prachatice, popřál šťastné vánoce a vše nejlepší do nového roku 2008.
Hynek Hladík, manažer projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu.

V galerii najdete přání, která jsou snad v dostatečné kvalitě pro tisk, stáhněte si je!
Předvánoční Vodňany 2007
Přesně týden před Štědrým dnem hrál a tancoval Libín-S ve Vodňanech. Jeho vystoupení bylo vyvrcholením odpoledního předvánočního kulturního vystoupení pro seniory. Na parketu vodňanské sportovní haly Libín-S předvedl ve svém hodinovém nejen svoje tance Hoši, Bába, Plavci, Slepice, řadu písniček, ale na závěr vystoupení přišly na řadu i vánoční koledy, rozdávaly se malé dárečky - jablka, ořechy, drobné suvenýry folklorního sdružení Libín-S.

Šťastné vánoce a vše nejlepší do nového roku!

Omlouvám se za nízkou kvalitu fotografií. HH.
Nejmladším členem souboru je Tomáš Dvořák
Setkání Nejmladším členem souboru je Tomáš Dvořák
Primášce kapely Libín-S Heleně Dvořákové se v listopadu narodil syn Tomáš, který se tak stal nejmladším členem souboru. Fotografie od maminky Heleny Dvořákové se nám podařilo získat až nyní. Zato teď se maminka oblékla na fotografování pro naše stránky do kroje. Pevně věřím, že nebude dlouho trvat a v kroji uvidíme i Tomáška! Helčo, blahopřejeme!
Předvánoční setkání souboru Libín-S
V druhou adventní sobotu se sešli na neformálním setkání členové folklorního souboru Libín-S Prachatice v Domově důchodců. Přišli tanečníci i muzikanti.
Kalendář Libín-S 2008
V počtu několika výtisků jsme si nechali vyrobit kalendář folklorního sdružení na rok 2008. Které fotografie jsou na jeho jedenácti listech, vidíte ve fotogalerii.
Přijetí na prachatické radnici 2007
Na prachatické radnici při přijetí zástupců kulturních spolků ve městě Prachatice se za folklorní sdružení Libín-S zúčastnil Hynek Hladík, který předal zástupci starosty Martinu Malému kalendář Libín-S 2008.
Valná hromada JFoS
V Kovářově jednala v sobotu 10.11.2007 valná hromada Jihočeského folklorního sdružení (JFoS). Folklorní sdružení Libín-S Prachatice zastupovala vedoucí souboru Helena Svobodová, přítomen byl i manažer projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu Hynek Hladík. Další informace jsou v aktualitách.
Závěr plavební sezóny 2007
Folklorní soubor Libín-S Prachatice si na závěr plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanálu pozval folklorní skupinu Volkstanzgruppe Gföhl z Dolních Rakous. Horní Rakousy zastupovali dva trumpetisté. Samozřejmě, než se začne tancovat, je třeba se posilnit, dát si klobásku, jako třeba Vašek na prvním obrázku, či pivko, tady jednomu českému pivovaru dělají reklamu Karel s Jirkou, při tom se dají projednat důležité body programu s Helčou. Pro Libín-S bylo vystoupení premiérou. Vzhledem k četným změnám termínů vyžádaných rakouským partnerem nakonec byla většina kapely Libín-S ve Švýcarsku, hudební doprovod zajistili dva dudáci a houslistka Stáňa. Tancovalo se přímo na státních hranicích u potoka Ježová / Iglbach.
Staročeský jarmark v Mladé Boleslavi
Muzeum Mladoboleslavska, které sídlí na boleslavském hradě, připravilo na začátek září 2007 Staročeský jarmark. Nádvoří hradu se zaplnilo stánky lidových řemeslníků, na malém pódiu, ze kterého je výhled do údolí Jizery, se střídaly folklorní soubory, loutkové divadlo a další.
Folklorní soubor Libín-S přivezl z jižních Čech pásma "Jarmark" (jak příznačné), "Hospoda" (k náladě přispívaly stánky s medovinou či pivem), "Dozvuky" (ty snad zatím nejsou), "Slepice", "Huláni" a "Plavci".
Jelení Vrchy - Kulturní osa plavební kanál 2007
Folklorní soubor Libín-S přichystal pro srpnovou akci Kulturní osa plavební kanál samostatný program ve dvou blocích - první začal v pravé poledne, druhý následoval po vyprávění pohádek ve stodole domu č.p. 13. Nechyběly například pásma "Jarmark", "Hospoda", "Dozvuky", no a samozřejmě u plavebního kanálu se neobejdeme bez "Plavců". Vedle toho libínská kapela hrála i u vyprávění pohádek u tunelu a ve stodole.
Jelení Vrchy - Výstava krojů 2007
Více než rok přemýšlela Helena Svobodová o možné výstavě lidových krojů. Při letošní srpnové akci na Jeleních Vrších se to povedlo.
Kroje byly vystaveny ve sklepě (bývalých stájích) domu č.p. 13 pana Ing. Čestmíra Hrbka. Na šesti panelech bylo možné obdivovat kroje staré až dvě stě let, ale i stylizované kroje jihočeských folklorních souborů. Zajímavý byl například český šumavský kroj z okolí Prachatic z konce 19. století, bohatě vyšívaný kyjovský kroj, vyšívaný a nošený na Šumavě z počátku 20. století, bylo možné porovnat mužský kroj z jihu Čech z počátku 19. století s opaskem vyšívaným pavím peřím se současnou prací, zajímavý byl v Čechách neobvyklý zlatý krojový čepec z Vodňanska z konce 19. století a řada dalších. Vystaveny byly i kroje z druhé strany Šumavy, z oblasti Muehlviertel. Na grafických listech ze 20. let 20. století bylo možné vidět kožuchy Jožky Úprky. Poděkování si zaslouží ti, kteří kroje pro výstavu zapůjčili: Dr. Alena Cepáková, Vodňany, Franz a Marianne Geretschlägerovi, Ulrichsberg, Rakousko, Jana Holá, Prachatice, Čestmír Hrbek, Jelení Vrchy, Martin Chadt, České Budějovice, Vendulka Matoušková, Zvonková, Helena Sedláková, Český Krumlov, Helena Svobodová, Prachatice. Dík patří i Janu Bártovi z Vitějovic za poskytnutí panelů a za jejich dopravu na Jelení Vrchy. Děkujeme i panu Ing. Čestmíru Hrbkovi za poskytnutí prostory pro výstavu.
Nic by však nebylo možné vidět, nebýt práce Heleny Svobodové, která nejen, že domluvila zapůjčení, vše svezla, ale asi čtrnáct dní prala a hlavně žehlila a nakonec i instalovala.
František Jordák vdal dceru Hanku
Na svatbě byl s fotoaparátem Radek Štumpauer. Svatba byla skoro úplně jiná, než spousty dalších, nevěstu však vedl tatínek František, nebylo to v kostele ani na radnici, ale v přírodě, prstýnky nebyly zlaté, ale dřevěné, hrála muzika v krojích, hrál František i brácha Pavel. Svatební cesta byla netradiční, tam ale kapela asi nebyla, Radkovy fotky jsou také trochu jiné.
VI. mezinárodní festival krajů 2007 - Maďarsko
Na fotografiích z Maďarska vidíte nejen vystoupení v Mórahalom, v Csólyospálos či v Soltvaldkert, ale také chvíle dřiny na zkouškách, chvíle odpočinku v bazénech lázní v Kiskunfélegyháza a v Mórahalom, ale i prohlídku města Segedína / Szeged.
X. selské slavnosti Holašovice
Holašovice, jihočeská vesnice, která je zapsána do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO ožívá v posledních letech vždy v červenci Selskými slavnostmi. Množství stánků s výrobky lidových řemeslníků, několik pódií. Do Holašovic v poslední době jezdí celkem pravidelně i Libín-S. Letos vystupoval Libín-S ve dvou blocích. Na dopolední pásmo připravili "Libíňáci" již tradičně úspěšná pásma "Hospoda", "Dřeváky", "Huláni", na závěr prvního bloku teprve podruhé na veřejnosti prezentovali pásmo "Plavci". Na zahájení přijel v kočáře i král Jihočeského pohádkového království Zdeněk I. Troška oblečený přes letní horko do "hermelínového" kožichu. Ještě před tím než nasednul pohádkový král do kočáru, aby objel náves, podepsal se na pohled folklorního souboru Libín-S. V druhém programovém bloku Libín-S představil "Starou bábu", "Slepice" a "Koně". Na závěr se při Doudlebské polce přidali do kola malí i dospělí diváci.
Kapela Libín-S na svatbě v Bělé
Kapela Libín-S hrála na selském dvoře v Bělé na svatbě Laury a Víta. Vlastní svatební obřad se konal v Horní Plané, pár oddával Ján Quirín Barník, kterého známe od plavebního kanálu, tam ještě libínští muzikanti nebyli. Hned po příjezdu do Bělé blahopřál vedoucí kapely František Jordák novomanželům, potom už se hrálo k tanci i poslechu. No, ženichovi to tancování moc nešlo. Hrálo se i ve stodole.
XII. jihočeský folklorní festival Kovářov 2007
Koncem května 2007 byl již dvanáctý ročník Jihočeského festivalu v Kovářově. Byl na něm i folklorní soubor Libín-S z Prachatic. Na festivalu se představily soubory Kovářovánek z Kovářova, Malý Kovářovan z Kovářova, Bárováček z Českých Budějovic, Dětský soubor Soumrak z Koutů, Kovářovan z Kovářova, Doudleban z Doudleb, Libín z Prachatic, Písečan z Písku, Furiant z Českých Budějovic, Duha z Bechyně, Libín-S z Prachatic, Javor z Lomnice nad Lužnicí, dětský soubor Kindertanzgruppe z Krems-Stein z Rakouska, dětský folklorní soubor Ratíškovice z Moravy, folklorní soubor Ratíškovská Dolina z Moravy a Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna.
Zahájení plavební sezóny 2007
I v roce 2007 je folklorní sdružení Libín-S nositelem hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Soubor Libín-S nemohl proto chybět ani na zahájení plavební sezóny na Jeleních Vrších. Hosty byl především dolnorakouský soubor D´Haselbacher Volkstanzgruppe a dudák Rudi Lughofer z hornorakouského Kremsmuensteru. Nechyběli vypravěči pohádek Helena Svobodová z Prachatic a Helmut Wittmann ze Solné komory s pohádkami z obou stran Šumavy. Celou slavnost zarámovalo malé tržiště lidových řemesel.
Folklorní soubor Libín-S nachystal svoji premiéru, poprvé zatančil Plavecký tanec, jehož choreografii připravila vedoucí souboru a zároveň jeho taneční složky Helena Svobodová, hudbu upravil Jiří Vopálka.
Další fotografie z vystoupení u plavebního kanálu najdete ve fotogalerii plavebního kanálu
Předvánoční posezení 09.12.2006
Hornorakouská slavnost lidové kultury 2006 - Steinhaus
Libín-S pod kašnou v Horní Plané 21.07.2006
Selské slavnosti Holašovice 2006
Oslava narozenin v bavorském Eggenfelden 25.03.2006
Hotel Park Prachatice 2005
Závěr plavební sezóny 2005
Bischofsreut 2005
Horní Planá 2005
Zahájení plavební sezóny 2005
Zahájení plavební sezóny 2005 bylo vlastně na dvakrát. Poprvé se hrálo, zpívalo, tancovalo, ale také plavilo na Jeleních Vrších. To bylo dopoledne. Stejný den, ale v pravé poledne začala oslava zahájení sezóny pódiu v bývalé osadě Růžový Vrch, v místě zvaném u Korandy, podle posledního hajného, který tu na břehu plavebního kanálu bydlel, a u hraničního potoka Ježová / Iglbach. Libín-S pozval dva folklorní soubory: od Budějovic přijel Soumrak a z hornorakouského Kremsmuensteru Volkstanzgruppe Landsjugend. Ještě před plavením dříví u Ježové se vyprávěly pohádky z obou stran Šumavy.
Belgičané a Libín-S v Berouně 2005
Hotel Park Prachatice 2004
Markétská pouť Horní Planá 2004
Slavnosti Zlaté stezky Prachatice 2004
Jihočeský folklorní festival Kovářov 2004
Zahájení plavební sezóny 2004
Vánoční Vodňany 2003
Zakončení plavební sezóny 2003
Kulturní osa plavební kanál 2003
Slavnosti Zlaté stezky Prachatice 2003
Zahájení plavební sezóny 2003
Ševětín 2002
Plavecká slavnost na Dunaji 2002
Počátkem července 2002 se v hornorakouském Au an der Donau konalo setkání plavců na Dunaji. Au an der Donau bylo v minulosti místo s dávnou plaveckou minulostí. Po staletí zde bylo významné překladiště dříví, které sem bylo plaveno z jižních úbočí Novohradských hor, v Rakousku zvaných Nordwald - Severní les. Určitě zde zastavovaly lodě a vory, které vezly palivové dříví ze Šumavy pro Vídeň splavené po Schwarzenberském plavebním kanálu. Při slavnosti plul po dlouhé době po dunajské hladině vor, který sestavili voraři z Au. Vor na Dunaji se stal mimořádnou atrakcí, na březích před vyplutím z Au an der Donau nedaleko Mauthausenu se tísnily tisíce diváků. Na vodě doprovázely vor desítky motorových člunů, kolesový parník Schoenbrunn z roku 1912 a několik doprovodných lodí. Na kařdé z lodí hrála kapele. Snad nejvíce uchvátily cikánské rytmy v podání romské kapely z Českého Krumlova. Mezi čestnými hosty byla i česko-rakouská skupinka plavců ze Schwarzenberského plavebního kanálu vedená plavebním ředitelem Hynkem Hladíkem. Jejími členy byli dále Helena Svobodová, vedoucí folklorního souboru Libín-S z Prachatic, který je nositelem projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, Čestmír Hrbek, plavec z Jeleních Vrchů a Gustl Autengruber, plavec z rakouského Aigenu. Právě plavci ze Šumavy s dlouhými plavebními háky oblečení do starobylých oděvů, Helena v jihočeském lidovém kroji, patřili mezi nejfotografovanější hosty.
Zahájení plavební sezóny 2002
Slavnosti Zlaté stezky 2001
Mezinárodní folklorní festival Písek 2001
Jihočeský folklorní festival Kovářov 2001
Zahájení plavební sezóny 2001
Soumarské slavnosti Grainet 2000
Folklorní festival Kovářov 2000
Slavnost Schwarzenberského plavebního kanálu 2000
Předvánoční vystoupení v divadle v Prachaticích 1999
Kulturní osa plavební kanál 1999
Projekt Kulturní osa plavební kanál / Kulturachse Schwemmkanal byl po několik let projektem rakouského spolku pro kulturní spolupráci SUNNSEITN, který reprezentuje Gotthard Wagner. Gotthard měl a jistě doposud má občas poněkud zvláštní nápady, které by mnozí nazvali "bláznivými nápady". Na některých snímcích z bývalé vesnice Růžový Vrch si všimněte dvou proudů vody. To hasiči uskutečňují Gotthardův nápad, aby voda stříkala z jednoho povodí do druhého, tedy z povodí Vltavy do povodí Dunaje a naopak. Vymyslel si, že folklorní soubory budou tancovat pod tímto vodním obloukem. Dalo dost práce mu zdůvodnit proč to nelze. "Gottharde, dole bude zcela jistě vlhko, ve vlhku nejde hrát, především housle a basa by to nemusely přežít," argumentovala Helena, "tancovat by pod duhou šlo leda v plavkách." Jeho odpověď byla pohotová: "Jo, Libín-S bude vystupovat v plavkách, to je dobrý nápad!" Na obrázcích vidíte, že tanečnice, o ty šlo nejspíš Gotthardovi, snad se mu o nich i zdálo, jsou v suchu, hasičsko stříkačky stříkaly mimo. I další nápady byly poněkud bláznivé, Na hraničním přechodu Koranda - St,Oswald byla odhalena skulptura Connect it... (zástrčka se zásuvkou v obrovském zvětšení, do sebe však nepasují, a pasovat nikdy nebudou, jedna je podle české normy, druhá podle německé. Také potapěč v plavebním kanálu není častým návštěvníkem. Akce projektu Kulturní osa plavební kanál probíhala v bývalé osadě Růžový Vrch, u hraničního potoka Ježová / Iglbach, u Liščího křížku / Beim Fuchsenkreuz v Rakousku a v bývalém mlýně Furthmuehle na břehu řeky Grosse Muehl
Katalánsko 1995
Gran Canaria 1992
Design © VOJTa Herout, 2003-2013