Setkání s tradicí

FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ LIBÍN-S PRACHATICE
Libín-S
AKTUALITY Z ČINNOSTI FOLKLORNÍHO SOUBORU LIBÍN-S

LIBÍN-S NAJDETETE TAKÉ NA FACEBOOKU

Libín-S najdete také na facebooku. Dejte vědět, zda se Vám naše facebooková stránka líbí!
LIBÍN-S PRACHATICE VYSTOUPIL VE VLACHOVĚ BŘEZÍ
PŘI OTEVŘENÍ PANSKÉHO PIVOVARU
Otevření Panského pivovaru
Před slavností otevření

Před slavností otevření
1. června 2019 byl ve Vlachově Březí znovuotevřen Panský pivovar. Za obnovou pivovaru stojí tři muži Radek Arnošt, Aleš Nedvec a Jaroslav Havlátko. Všichni tři se postavili před zhruba pět stovek hostů na rozlehlém pivovarském dvoru za vlachovobřezským zámkem.
Šéfové pivovaru

Šéfové pivovaru
"Jsme řemeslný pivovar, který ctí odkaz české pivovarské tradice. Vaříme pivo z nejlepších českých surovin a necháváme je zrát klasickým způsobem. Nefiltrujeme, nepasterujeme, abychom mohli nabídnout pouze čerstvé živé pivo plné chuti bez kompromisů. Věříme v tradici, věříme v poctivost, věříme v to, dělat správné věci pořádně. Chceme navázat na nejlepší tradice českého pivovarnictví a poskytnout ve svém okolí "nový" zážitek chuti piva všem, kteří hledají poctivou alternativu k průmyslovým pivům. Chceme přispět k povznesení české pivní kultury zpět na úroveň, která jí historicky patří, rozdávat radost všem, kteří věří v to samé jako my, a pomáhat na svět dobrým věcem v našem nejbližším okolí."
Zdravice Davida Vávry
Zdravici přednesl architekt David Vávra, který se podílel na architektonickém řešení pivovaru.
Dárek Davida Vávry
David Vávra přinesl šéfům nového pivovaru malý, ale poctivě zabalený dárek - grafický návrh světel v pivovarském sálu.
Co se týče samotného piva, nosným produktem je klasický český ležák, který budou doplňovat vybrané svrchně kvašené speciály a výroční edice pod obchodní značkou Březí koza. Tento název vznikl z ankety ve Vlachově Březí, jejíž cílem bylo najít ten nejvhodnější. Dorazilo 130 návrhů, z nich byla vybrána Březí koza. Proč právě tenhle název? Ve znaku města Vlachovo Březí je kozel. Kozel však v názvu být nesměl. Proto koza. Proč březí, to je jasné, je z Vlachova Březí. Ale on ten název je trochu dvojznačný, právě březí koza, její siluetu, poněkud připomínající těhotnou ženu, je na etiketě, v logu. A na bílých tričkách, do kterých byli oblečeni nejen šéfové, ale i všichni, co byli při prodeji piva při slavnosti, je na zádech nápis BŘEZÍ KOZA - vymazlený pivo. Autorka názvu dostala poukázku na sto piv. Překvapením pro pivovarníky bylo sdělení, že autorka názvu pivo nepije.
Březí koza

Autorka názvu piva
Zato členové folklorního souboru Libín-S Prachatice, kteří se do oslavy otevření pivovaru zapojili, pivo pijí.
Standa pivo pije
Však také první taneční pásmo, se kterým se na dláždění pivovarského dvora (pro tanec asi není dlažba optimální) byla hospoda. Chlapi tancoval s velkými džbány, děvčata s půllitry z hrdějovické keramiky s logy souboru.
Libín-S Prachatice - Hospoda

Libín-S Prachatice - Hospoda

Libín-S Prachatice - Hospoda

Libín-S Prachatice - Hospoda

Libín-S Prachatice - Hospoda
V závěru tance ukázal Karel sládkovi, že ve džbánu nemá pivo. Sládek pochopil a přinesl po chvilce měděný džbán s pivem. Džbán pak putoval mezi členy souboru.
Sládku, mám prázdný džbán
V rámci slavnosti byl proveden křest knihy Historie panského pivovaru ve Vlachově Březí Heleny Dvořákové a Libuše Kropáčkové, kterou vydal Městský úřad Vlachovo Březí. Obě autorky pátraly a sbíraly podklady ve Státním okresním archivu v Prachaticích, ve Státním oblastním archivu v Třeboni a Státním oblastním archivu v Litoměřicích. Kniha má 63 stran, na kterých je vedle textu celá řada kopií historických dokumentů, listin, dokumentací a historických i současných fotografií. Křest byl proveden originálním vlachovobřezským ležákem Březí Koza.
Autorky knihy

Křest knihy

Křest knihy
Libín-S Prachatice navázal dalším tanečním pásmem Koně. Ostatně koně bývaly na každém pivovarském dvoře, jistě tedy i ve Vlachově Březí. Ale kůň souboru Libín-S Prachatice není jen tak obyčejný kůň, umí i tancovat. Během tance se občas vydal mezi diváky, aby polaškoval s dětmi, sem tam do někoho strčil či udělal jinou "lumpárničku".
Libín-S Prachatice - Koně

Libín-S Prachatice - Koně

Libín-S Prachatice - Koně

Libín-S Prachatice - Koně

Libín-S Prachatice - Koně
V závěru kůň padl, z něj se vyklubali Karel s Jirkou. Obzvlášť těm dvěma se pivo hodilo, bylo opravdu třeba.
Libín-S Prachatice - Koně

Libín-S Prachatice - pivní záchrana

Libín-S Prachatice - pivní záchrana
Rozlučkovým tancem souboru je tanec v Prachaticích. Libín-S Prachatice se jím loučil i ve Vlachově Březí. Jen ve Vlachově Březí byl závěrečný tanec s džbánem s pivem.
Libín-S Prachatice - V Prachaticích

Libín-S Prachatice - V Prachaticích
Na závěr přišly na řadu památeční společné fotografie, soubor pozval mezi sebe i Davida Vávru.
Libín-S Prachatice - foto na památku
Helena požádala architekta Vávru o podpisy. David Vávra dostal i několik souborových pohlednic, včetně pohlednice ze Schwarzenberského plavebního kanálu. Překvapením bylo Vávrovo přiznání, že Schwarzenberský plavební kanál dobře zná, že podle něj jezdí rád na kole. Na plavení dříví, nebo na vystoupení souboru Libín-S Prachatice u plavebního kanálu zatím nebyl. Třeba někdy příště!
Libín-S Prachatice - V Prachaticích
Libín-S Prachatice je nositelem projektů Schwarzenberský plavební kanál - předání znalostí mladé generaci a Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu spolufinancované z Fondu malých projektů Rakousko - Česká republika 2014-2020, z grantu Jihočeského kraje a z daru obce Nová Pec.
(Vloženo 02.06.2019 09:38)
PLAVEBNÍ SEZÓNA BYLA ZAHÁJENA 18.05.2019
Zahájení plavební sezóny - plakát
V sobotu 18. května 2019 byla na Jeleních Vrších zahájena 22. novodobá plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu.

Program slavnosti zahájení plavební sezóny začal v pravé poledne u horního portálu plavebního tunelu. Plavební ředitel Hynek Hladík sděll, že dnešní akce chce připomenutím plavců, kteří v době, kdy se plavilo po plavebním kanálu ze Šumavy palivové dříví pro císařské hlavní město Vídeň, bylo třeba zhruba 300 - 350 dělníků na vytahování dřeva před ústím řeky Große Mühl do Dunaje, přicházeli v celých skupinách mladých muži a ženy z jižních Čech - z Prácheňského kraje, tedy z Písecka, Strakonicka a Prachaticka. Přestože pracovali velmi tvrdě od pěti ráno do sedmi večer, po práci vytáhli z domova přinesené housle, citery a v Čechách tehdy ještě obvyklé dudy, večer se hrálo, zpívalo a tancovalo, plavci si jistě i vyprávěli různé historky. Projekty folklorního souboru Libín-S Prachatice Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu a Schwarzenberský plavební kanálu - předání zkušeností mladé generaci tohle všechno - vyprávění historek, písničky, hudba, tanec a samozřejmě plavení dříví přinášejí. A to, že se snažíme předávat zkušenosti jistě také diváci uvidí!

V úvodu kapela Libín-S Prachatice zahrála první dětskou písničku, pak už tu byla pohádková babička Helena Svobodová, která postupně vyprávěla pohádky O zvláštním zvířeti, O uhlíři a lesním mužíkovi, chybět nemohla pohádka, která tady u plavebního kanálu prostě nemůže chybět - O vodníku Žbluňkalovi a o tom, jak mu uplavalo prádlo. Ta poslední je z pera volarského spisovatele Ivo Stehlíka.
Pohádky z obou stran Šumavy

Pohádky z obou stran Šumavy
O hodinu později na pódium na Jeleních Vrších nastoupili tanečnice, tanečníci a muzikanti folklorního souboru Libín-S Prachatice. Libín-S začíná vždy tanečním pásmem Bavorov, nejinak tomu bylo na Jeleních Vrších. Další přišla na řadu Hospoda, tanečníci tančili s velkými džbány, děvčata měla při tanci v rukou půllitříky. Další z tanečních pásem bylo dokladem předávání znalostí nové generaci - Žába leze. Na pódiu se nejdřív honily děti, Jana, vedoucí souboru je "uklidnila", děti zavolaly své babičky, společně pak zatančili Ševce, následoval tanec s miláčky - panenkami či plyšovým pejskem Čárlíkem. Posledním tancem prvního bloku byla Doudlebská polka.
Libín-S - Bavorov

Libín-S - Bavorov

Libín-S - Hospoda

Libín-S - Žába leze

Libín-S - Žába leze

Libín-S - Žába leze, muzika

Libín-S - Doudlebská polka
Před asi 20 lety rakouská kulturní iniciativa SUNNSEITN realizovala projekt Kulturní osa plavební kanál. V jeho rámci bylo u plavebního kanálu a jeho blízkosti umístěno šest moderních skulptur. Jedna z nich - Strážce prachatického sochaře Davida Svobody - "vyrostla" v místě odbočení Želnavského smyku ze Schwarzenberského plavebního kanálu na pozemku obce Nová Pec. SUNSEITN pronajmulo skulpturu obci Nová Pec (pod kterou patří i osada Jelení Vrchy), jejímž starostou byl tehdy Jan Jelen. To bylo pro Gottharda Wagnera inspirací při stanovení nájemného - jeden parohový knoflík. Ten letošní by měl být osmnáctý.

Na pódium nastoupila tříčlenná hudební skupina Wiadawö (to prý znamená "jen tak"), její vedoucí je Gotthard Wagner. Letos si přivzali i novopeckého starostu Martina Hrbka. Tak si společně zaimprovizovali dva Hornorakušané, jeden muzikant z Jižních Tyrol a jeden Čech. Při malém ceremoniálu Martin předal Gotthardovi smluvní nájemné. Ten letošní knoflík byl asi dosud nejmenší.
Wiadawö

Wiadawö

Wiadawö
Jen o pár desítek metrů dál už byla připravena kapela Libín-S Prachatice a dva fousáči Pavlové Štětinové. Před patnácti lety byl v Nové Peci starostou Pavel Štětina starší. Podle nápadu otce Martina Hrbka Čestmíra byl ve stodole domu Hrbkových byla zřízena expozice KANÁL EXPO. Slavnostně ji "znovu otevřel" Martin Hrbek.
Znovuotevření KANÁL EXPO

Znovuotevření KANÁL EXPO

Znovuotevření KANÁL EXPO
Přes cestu od domu č.p. 13 již proudila plavebním kanálem prudce voda, za kanálem byla zahalena jakási dřevěná figurína. Pavel Štětina spolu s Martinem Hrbkem vyzvali plavebního ředitele Hynka Hladíka, aby provedl odhalení, Proti expozici KANÁL EXPO se objevila dřevěná socha, kterou Pavel Štětina nazval Plavcem Hynkem. Je poctou starých plavců na Schwarzenberském plavebním kanálu.
Odhalení sochy Plavce Hynka

Odhalení sochy Plavce Hynka
Nastala doba plavení. V celé Evropské unii je zakázána dětská práce, ale tady u plavebního kanálu je povolena a navíc je žádoucí. Děti se ujmuly vhazování připraveného dřeva, které se za nedlouho vydalo na několik set metrů dlouhou plavbu.
Plavení dříví

Plavení dříví

Plavení dříví

Plavení dříví
Závěr slavnosti byl opět ve folklorním duchu v podání Libín-S Prachatice. Na řadu přišlo humorné pásmo Slepice, podruhé Švec v podání dětí a babiček, Koně a úplně nakonec V Prachaticích.

Plavební ředitel Hynek Hladík mohl prohlásit 22. novodobou plavební sezónu za zahájenou.
Plavec Hynek

Libín-S - Slepice

Libín-S - Žába leze

Libín-S - Koně

Libín-S - V Prachaticích
Projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu je spolufinancován z grantů Jihočeského kraje, města Prachatice a z příspěvku obce Nová Pec.

Projekt Schwarzenberský plavební kanál - předání zkušeností nové generaci je spolufinancován z Fondu malých projektů programu Evropské unie Interreg.
(Aktualizace 19.05.2019, 18:41)
LIBÍN-S PRACHATICE HOSTEM V LINCI

JIŽNÍ ČECHY HOSTEM V LINCI
Jižní Čechy hostem v Linci
Libín-S Prachatice byl v pátek 17. května 2019 hostem v Linci. Bylo to v rámci třídenní akce Jižní Čechy hostem v Linci.
Do hornorakouského hlavního města cestoval prachatický folklorní soubor spolu s hudebním souborem Cink Střední pedagogické školy v Prachaticích.
Autobus dorazi do Lince
Na programu byla vystoupení naplánována na páteční dopoledne, Cink měl nastoupit na pódium na Hlavním náměstí / Hauptplatz v deset hodin, Libín-S Prachatice ve čtvrt na dvanáct. Autobus dorazil na dunajské nábřeží u uměleckého muzea Lentos krátce po deváté. Zpěvačky i muzikanti Cinku se museli rychle převléknout a přejít na náměstí. Auto muselo odvést basu a další větší nutné předměty Cinku. Pak přišly na řadu poměrně objemné rekvizity souboru Libín-S (např. prostice, plavební háky, ostatně i libíňácký kůň) a taky jeho kontrabas.
Poslední přípravy

Poslední přípravy

Poslední přípravy
Libíňaci měli pak o něco víc času.

Hlavní náměstí / Hauptplatz opravdu žilo. Téměř na třetině jeho plochy byly stánky a pódium akce Jižní Čechy hostem v Linci - hned za 20 metrů vysokým barokovým morovým sloupem se Svatou trojicí stan Budějovického Budvaru více než desítka stánků nabízejících řemeslné výrobky a také ledacos dobrého k jídlu. Naši pozornost ale upoutalo velké pödium na kterém zněly melodie hudebního souboru Cink.
Hlavní náměstí s pódiem

Na pódiu Cink

Na pódiu Cink, v hledišti libíňáci
Asi ve tři čtvrtě na jedenáct, v závěru vystoupení Cinku, bylo avizováno vystoupení Libín-S, ale najednou z různých stran náměstí přicházely skupiny rakouských dětí. Speaker ohlásil vystoupení lineckých dětí v rámci hornorakouského dne dětských písní. Právě touto dobou na různých místech Horních Rakous zpívá zhruba dvacet tisíc dětí tradiční a novodobé dětské písničky z Horních Rakous i z celého světa, ale songy z dětských filmů a muzikálů. Na pódium nastoupili prvňáci z jedné z lineckých škol, v okolí pódia několik stovek dalších dětí, většinou o něco starších. Na sedačkách pod pódiem se samozřejmě usadily desítky maminek, které byly zvědavé na své děti. Hned vedle pódia se objevil starosta Lince Klaus Luger, vedle něj radní města zodpovědná za kulturu Doris Lang-Mayerohofer. Speaker si všiml, že starosta zívá, zato šéfová kultury prý překvapením nemohla zavřít ústa, ještě nikdy neviděla zpívajícího starostu.
Horní Rakousy zpívají dětské písně
O půl dvanácté zazněly první melodie tanečního pásma Bavorov, ostatně právě Bavorovem začínají vystoupení folklorního souboru Libín-S Prachatice, Pavel Jordák vynikající němčinou představil nejen Libín-S Prachatice, ale také další taneční pásmo Soumaři. Libín-S připravil Soumary pro město Prachatice. Vždyť historie Prachatic byla po staletí spojena se Zlatou stezkou a se soumary. Libíňáci v pásmu představují nejen těžkou a nebezpečnou práci soumarů, vždyť byli ohrožováni lapky, kteří v kolonách soumarů viděli snadnou kořist, ale také samotná cesta třeba kolem Vltavy procházela přes hluboká rašeliniště, kde krok vedle mohl znamenat konec. Daleko líp bylo třeba někde kolem Volar, kde na loukách děvčata sklízela seno, občas se podělila o vodu. A což teprve, když soumaři dorazili do Prachatic a prodali sůl. Pak nastal čas na zábavu, obveselení, napít, najíst...
Libín-S - Bavorov

Libín-S uváděl Pavel Jordák

Libín-S - Soumaři

Libín-S - Soumaři

Libín-S - Soumaři
Libín-S Prachatice je již asi dvacet let spojen se Schwarzenberským plavebním kanálem, není tedy divu, když přišel s tanečním pásmem plavci.
Libín-S - Plavci

Libín-S - Plavci

Libín-S - Plavci

Libín-S - Plavci

Libín-S - Plavci
Byly doby, kdy v každém dvoře byli koně. A právě taneční pásmo o koních přišlo na řadu v blížícím se závěru. A ten libíňácký kůň umí i tancovat.
Libín-S - Koně

Libín-S - Koně

Libín-S - Koně

Libín-S - Koně

Libín-S - Koně
Úplně posledním tancem bylo V Prachaticích, Libín-S Prachatice se jím rozloučil s Lincem.
Libín-S - V Prachaticích

Libín-S - V Prachaticích

Libín-S - V Prachaticích

Libín-S - V Prachaticích

Libín-S - V Prachaticích
Během odpoledne na hlavním pódiu vystoupila další prachatická skupina - Beltina. V době její prezentace již autobus se soubory Libín-S Prachatice a Cink ujížděl směrem do Čech.
(Aktualizace 20.05.2019, 08:39)
LIBÍN-S PRACHATICE SLAVIL TŘICETINY
Plakát
Libín-S Prachatice vznikl na přelomu let 1988/1999, takže v současnosti si připomíná 30. "narozeniny". Za třicet let se v souboru vystřídalo zhruba 85 členů, několik jich je aktivních do současnosti. Jedním ze zakladatelů tehdy nového souboru byla dosavadní vedoucí souboru Helena Svobodová. Na oslavu "narozenin" v sobotu 06.04.2019 v sálu Národního domu v Prachaticích pozvali členové Libín-S Prachatice především bývalé členy, ale také představitele města a také svého senátora Tomáše Jirsu, který soubor nikdy nenechal v úzkých, strakonický Prácheňský národopisný soubor. Prácheňáci před cestou do Prachatic ještě stačili zajít na svatbu bývalých členů, někdy o půl třetí už byli ve městě na Zlaté stezce. Pozvánky odeslali i přátelům z Bavorska a z Rakouska.
Sál Národního domu se před třetí hodinou odpoledne zaplnil téměř do posledního místa, někteří, aby lépe viděli, se přesunuli na balkon, celkem bylo asi 130 diváků. Sál voněl kávou, sladkými i slanými dobrůtkami. Libíňáci připravili malou výstavku dokládající třicetiletou historii svého souboru, alba se snímky z vystoupení, s půl druhou desítkou fotokalendářů, které členové Libín-S Prachatice každoročně v posledních asi patnácti letech připravují, ale třeba také suvenýry či dárky z mezinárodních setkání plavců (Libín-S Prachatice díky svým aktivitám na Schwarzenberském plavebním kanálu je od roku 2006 členem Mezinárodní asociace plavců, v roce 2013 byl hostitelem prvního hranice překračujícího mezinárodního setkání Šumava - Böhmerwald 2013).
Hned po prvním tanci odpoledne - Bavorovu - a zapálení narozeninového dortu vedoucí souboru Helena Svobodová, předala žezlo vedoucí (či spíše dřevěnou vařečku s podpisy členů Libín-S Prachatice) Janě Holé, jejími pomocníky pak určila Libušku, Honzu a Karla. Karel dostal píšťalku, aby mohl udržovat kázeň při zkouškách taneční složky. Helča dostala od souboru první dnešní kytici. Nejen děti, ale i dospěláci dostali za úkol sfouknout svíčky na dortu vytvořenou souborovou cukrářkou Katkou. Jedna ze svíček odolávala sfouknutí docela dlouho.
Bavorov

Zapálení dortu

Předání šéfovského žezla

Kytice pro Helenu

Sfouknutí dortu
Mezi oslavence a slavící se dostavil senátor a starosta města Hluboká nad Vltavou Tomáš Jirsa Tomáš Jirsa ani při třicátých narozeninách nezapomněl na kytičku pro ženy a děvčata ze souboru - krásnou růži dostaly i nejmenší členky souboru.
Senátor Tomáš Jirsa

I malá děvčata dostala růži
V první polovině libínského programu byla na řadě čísla nejstarší - Jarmark, Hospoda a Dozvuky.
Kapela Libín-S Prachatice

Jarmark
Po společné polce na taneční parket nastoupili tanečnice, tanečníci, zpěvačky a muzikantky a muzikanti Prácheňského národopisného souboru.
Společná Doudlebská polka

Prácheňský národopisný soubor

Prácheňský národopisný soubor

Prácheňský národopisný soubor

Prácheňský národopisný soubor
Přestávka byla příležitostí dát si kávu či něco k pití a něco dobrého, ale především k setkání se s bývalými členy Libín-S, A setkání to byla milá.
Setkání s bývalými členy
V druhé polovině odpoledne Libín-S Prachatice připravil ta nejnovější programová čísla, třeba Plavecký den, Slepice, Martin, Plavci, Čížeček, Soumaři.
Plavecký den

Plavecký den

Slepice

Martin

Prácheňský národopisný soubor

Čížeček

Soumaři
Opravdu úplnou novinkou bylo společné vystoupení vnoučat s babičkami: Honička, Žába leze, Švec a Ukolébavka. A malé děti neplánovaně zarámovaly i další tance dospěláků.
Vnoučata s babičkami

Vnoučata s babičkami

Plavci a děti v pozadí
Členové Libín-S Prachatice pokřtili dvě fotoknihy z historie souboru.
Křest fotoknih
Do závěru chyběla pak už jen Doudlebská polka, kterou si zatančili současní i bývalí Libíňáci, ale i Prácheňáci. Došlo na přípitek, předání narozeninových dárků od bavorského pěveckého sboru Perlesreuter Sänger.
Dárky z Perlesreutu

Společný přípitek

Společný přípitek

Společný přípitek
Posledním programovým bodem byl rozlučkový tanec V Prachaticích.
V Prachaticích
Oslava třicetin folklorního souboru Libín-S Prachatice byla úspěšná. Přejeme folklornímu souboru další 30 úspěšných let!
(Vloženo 08.04.2019, 10:48)
ZEMŘEL FRANTIŠEK JORDÁK
V sobotu 09.02.2019 ve věku 83 let zemřel doyen folklorního souboru Libín-S Prachatice, dlouholetý kapelník kapely souboru Libín-S Prachatice, houslista, dobrý kamarád František Jordák.
František 23.05.2018

František Jordák 25.11.2017

František Jordák 06.07.2017

František 01.07.2017

František Jordák 10.06.2017

František 20.05.2017

František Jordák 12.11.2016
Poslední rozloučení s Františkem Jordákem se konalo v pátek 15.02.2019 ve smuteční síni krematoria v Českých Budějovicích.
(Vloženo 16.02.2019, 22:18)
Design © VOJTa Herout, 2003-2019, Hynek Hladík, 2003-2019