Setkání s tradicí

FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ LIBÍN-S PRACHATICE
Libín-S
AKTUALITY Z ČINNOSTI FOLKLORNÍHO SOUBORU LIBÍN-S

LIBÍN-S NAJDETETE TAKÉ NA FACEBOOKU

Libín-S najdete také na facebooku. Dejte vědět, zda se Vám naše facebooková stránka líbí!
LIBÍN-S PRACHATICE SLAVIL TŘICETINY
Plakát
Libín-S Prachatice vznikl na přelomu let 1988/1999, takže v současnosti si připomíná 30. "narozeniny". Za třicet let se v souboru vystřídalo zhruba 85 členů, několik jich je aktivních do současnosti. Jedním ze zakladatelů tehdy nového souboru byla dosavadní vedoucí souboru Helena Svobodová. Na oslavu "narozenin" v sobotu 06.04.2019 v sálu Národního domu v Prachaticích pozvali členové Libín-S Prachatice především bývalé členy, ale také představitele města a také svého senátora Tomáše Jirsu, který soubor nikdy nenechal v úzkých, strakonický Prácheňský národopisný soubor. Prácheňáci před cestou do Prachatic ještě stačili zajít na svatbu bývalých členů, někdy o půl třetí už byli ve městě na Zlaté stezce. Pozvánky odeslali i přátelům z Bavorska a z Rakouska.
Sál Národního domu se před třetí hodinou odpoledne zaplnil téměř do posledního místa, někteří, aby lépe viděli, se přesunuli na balkon, celkem bylo asi 130 diváků. Sál voněl kávou, sladkými i slanými dobrůtkami. Libíňáci připravili malou výstavku dokládající třicetiletou historii svého souboru, alba se snímky z vystoupení, s půl druhou desítkou fotokalendářů, které členové Libín-S Prachatice každoročně v posledních asi patnácti letech připravují, ale třeba také suvenýry či dárky z mezinárodních setkání plavců (Libín-S Prachatice díky svým aktivitám na Schwarzenberském plavebním kanálu je od roku 2006 členem Mezinárodní asociace plavců, v roce 2013 byl hostitelem prvního hranice překračujícího mezinárodního setkání Šumava - Böhmerwald 2013).
Hned po prvním tanci odpoledne - Bavorovu - a zapálení narozeninového dortu vedoucí souboru Helena Svobodová, předala žezlo vedoucí (či spíše dřevěnou vařečku s podpisy členů Libín-S Prachatice) Janě Holé, jejími pomocníky pak určila Libušku, Honzu a Karla. Karel dostal píšťalku, aby mohl udržovat kázeň při zkouškách taneční složky. Helča dostala od souboru první dnešní kytici. Nejen děti, ale i dospěláci dostali za úkol sfouknout svíčky na dortu vytvořenou souborovou cukrářkou Katkou. Jedna ze svíček odolávala sfouknutí docela dlouho.
Bavorov

Zapálení dortu

Předání šéfovského žezla

Kytice pro Helenu

Sfouknutí dortu
Mezi oslavence a slavící se dostavil senátor a starosta města Hluboká nad Vltavou Tomáš Jirsa Tomáš Jirsa ani při třicátých narozeninách nezapomněl na kytičku pro ženy a děvčata ze souboru - krásnou růži dostaly i nejmenší členky souboru.
Senátor Tomáš Jirsa

I malá děvčata dostala růži
V první polovině libínského programu byla na řadě čísla nejstarší - Jarmark, Hospoda a Dozvuky.
Kapela Libín-S Prachatice

Jarmark
Po společné polce na taneční parket nastoupili tanečnice, tanečníci, zpěvačky a muzikantky a muzikanti Prácheňského národopisného souboru.
Společná Doudlebská polka

Prácheňský národopisný soubor

Prácheňský národopisný soubor

Prácheňský národopisný soubor

Prácheňský národopisný soubor
Přestávka byla příležitostí dát si kávu či něco k pití a něco dobrého, ale především k setkání se s bývalými členy Libín-S, A setkání to byla milá.
Setkání s bývalými členy
V druhé polovině odpoledne Libín-S Prachatice připravil ta nejnovější programová čísla, třeba Plavecký den, Slepice, Martin, Plavci, Čížeček, Soumaři.
Plavecký den

Plavecký den

Slepice

Martin

Prácheňský národopisný soubor

Čížeček

Soumaři
Opravdu úplnou novinkou bylo společné vystoupení vnoučat s babičkami: Honička, Žába leze, Švec a Ukolébavka. A malé děti neplánovaně zarámovaly i další tance dospěláků.
Vnoučata s babičkami

Vnoučata s babičkami

Plavci a děti v pozadí
Členové Libín-S Prachatice pokřtili dvě fotoknihy z historie souboru.
Křest fotoknih
Do závěru chyběla pak už jen Doudlebská polka, kterou si zatančili současní i bývalí Libíňáci, ale i Prácheňáci. Došlo na přípitek, předání narozeninových dárků od bavorského pěveckého sboru Perlesreuter Sänger.
Dárky z Perlesreutu

Společný přípitek

Společný přípitek

Společný přípitek
Posledním programovým bodem byl rozlučkový tanec V Prachaticích.
V Prachaticích
Oslava třicetin folklorního souboru Libín-S Prachatice byla úspěšná. Přejeme folklornímu souboru další 30 úspěšných let!
(Vloženo 08.04.2019, 10:48)
ZEMŘEL FRANTIŠEK JORDÁK
V sobotu 09.02.2019 ve věku 83 let zemřel doyen folklorního souboru Libín-S Prachatice, dlouholetý kapelník kapely souboru Libín-S Prachatice, houslista, dobrý kamarád František Jordák.
František 23.05.2018

František Jordák 25.11.2017

František Jordák 06.07.2017

František 01.07.2017

František Jordák 10.06.2017

František 20.05.2017

František Jordák 12.11.2016
Poslední rozloučení s Františkem Jordákem se konalo v pátek 15.02.2019 ve smuteční síni krematoria v Českých Budějovicích.
(Vloženo 16.02.2019, 22:18)
Design © VOJTa Herout, 2003-2019, Hynek Hladík, 2003-2019